Pasaules zaļie dārzi

Pasaules zaļie dārzi

Ja zināt kur meklēt, visā pasaulē varat atrast zaļās zonas, kas pierāda, ka jau mūsu senčiem ir bijusi cieša saikne ar dabu un viņi ir spējuši to ietekmēt pozitīvā gaismā.

Tā kā ceļošana reizēm mēdz sagādāt stresu, kāda zaļa parka apmeklējums brauciena laikā var kalpot kā nomierinošs pasākums. Varat tam veltīt vairāk nekā vienu stundu – noorganizējiet pikniku un pavadiet pēcpusdienu, vērojot apkārtni un saplūstot ar apkārtējo vidi.

Šie parki ne tikai padarīs jūs tuvāku ar dabu, bet arī sniegs ieskatu vietējā kultūrā un vēsturē, jo tie ir īsti skābekli ražojoši dzīvie muzeji...


Parks: Terra Nostra

Atrašanās vieta: Furnas, Sao Miguel, Azores

Izveidots: 1790. gadā

terra.jpg - 33.8 KBParks Terra Nostra, Azoru salas

Sao Miguel ir vulkāniskas izcelsmes sala, tomēr tā ir neparasti auglīga un lepojas ar savām zilajām hortenzijām un oranžajām lilijām.

Tikai pāris kilometru attālumā no karstajiem vulkāniskajiem dubļiem atrodas Terra Nostra dārzs, kuru izveidoja šeit iebraukušie portugāļu tirgotāji.

Art Deco stila Terra Nostra hotelis ir izveidots turpat blakus 1930. gadā ar mērķi pievilināt dārzam pēc iespējas vairāk apmeklētāju.

Pats parks ir džungļiem līdzīgs veidojums ar līkumainiem kanāliem, kuru krastos aug palmas, dažādi citi koki un ļoti daudz acāliju. Dārza sirdī atrodas zaļš ģeotermiskais peldbaseins ar tik patīkamiem ūdeņiem, ka ikviens šeit var ieiet vannā pašā dabas centrā.

Parks: Worlitz

Atrašanās vieta: Worlitz, Vācija, netālo no Dessau

Izveidots: 1764.gadā

worlitz.jpg - 34.5 KBWorlitz parks, Vācija

Leopold Friedrich Franz, Saksijas princis, kas ļoti mīlēja angļu kultūru, nekad neko nedarīja tāpat vien. Kad 18 gadu vecumā viņš 1758. gadā nāca pie varas, viņš lika savas valsts ceļus apstādīt ar augļkokiem un izveidoja arī vairākus brīnišķīgus dārzus.

Worlitz ir viņa lielākais sasniegums. Kad Franz studēja apgaismības perioda zinātnes, viņš ļoti pievērsās arī floras izpētei : šajā dārzā viņš lika uzcelt 17 dažādus tiltus, templīšus, iekopt dažādas puķu dobes, izveidot vairākas statujas un pat amfiteātri, kā arī lika radīt mākslīgo vulkānu maza ezeriņa vidū pēc Vezuva kalna prototipa.

Parkā atrodas vairāki maziņi ezeriņi un salas, kas padara šo 112 ha lielo teritoriju par ļoti neparastu.

Pēc 15 gadus ilgiem atjaunošanas darbiem (dārzs ietilpst UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā), dārzs ir atguvis savu agrāko dienu spožumu.

2005. gadā, lai atzīmētu Worlitz parka atjaunošanu, atkal tika iedarbināta vulkāna mākslīgā izvirduma sistēma!

Kurš teica, ka dārziem jābūt klusiem?

Parks: Kirstenbosch Nacionālais botāniskais dārzs

Atrodas: Keiptauna, Dienvidāfrika

Izveidots: 1913.gadā

kirstenbosch.jpg - 51.65 KBKirstenbosch Nacionālais botāniskais dārzs, DĀR

Dienvidāfrikas flora ir viena no bagātākajām un retākajām pasaulē, turklāt tajā ir ļoti daudz indīgu pārstāvju.

Kirstenbosch ir lieliska iespēja redzēt reģiona indīgākos un bīstamākos augus vienuviet, turklāt drošos apstākļos.

Parks atgādina pasaules labākā florista darbu, kas iznesis visus savus skaistākos augus no siltumnīcas un sastādījis kalna nogāzē.

Šeit ir viss, sākot no karaliskajām ūdensrozēm un dažādiem eksotiskiem putniem, beidzot ar senām cikādēm un iespaidīgiem baobabiem, kā arī oranžajām un dzeltenajām margrietiņām, kas parasti aug Namaqualand tuksnesī.

Labāku vietu par majestātiskā kalna Table nogāzi šim dārzam ir grūti iedomāties. Turpat atrodas arī lielisks grāmatu veikals, kas veltīts tieši botānikai un tuvāk iepazīstina ar Dienvidāfrikas augu valsti.

Parks: Stourhead Estate

Atrodas: Wiltshire, Anglija

Izveidots: laika posmā no 1743. līdz 1764. gadam

stourhead.jpg - 43.83 KBStourhead Estate parks, Anglija

Ikviens noteikti var iedomāties Anglijas ainavas ar tādiem skaistiem un slaveniem parkiem kā Rousham un Stowe, kuros redzami perfekti sastādīti koki, ezeriņi un dobes.

Stourhead ir mazliet atšķirīgs, jo nav tik idillisks un līdz perfekcionismam nostrādāts. Tā saimnieks ir Richard Colt Hoare, parka izveidotāja Henry Hoare II mazdēls.

Tieši Richard dārzam piešķīra to seju, kuru kopš 18. gadsimta 90. gadiem pazīstam arī mēs, iestādot dažādus rododendrus un acālijas, kas zied jūnijā, ozolus, kas palielina parka iespaidīgumu, kā arī dažāda veida skuju kokus.

Līdz ar to Henry Hoare tipiskā angļu stilā iekārtotais parks kļuva par oriģinālu un ļoti interesantu vietu – romantisks, klasisks, krāsains un ne tik paredzams, kā pārējie.

Parks: Ninfa dārzi

Atrašanās vieta: Romas apkārtne, Itālija

Izveidoti: 20. gadsimta 20. gadi

ninfa.jpg - 52.55 KBNinfa dārzi, Itālija

„Tik skaista, ka liek jums raudāt” – tā parasti saka par brīnišķīgu sievieti, tomēr šoreiz šādu frāzi mierīgi varam attiecināt uz Ninfa dārziem, kas ir vieni no romantiskākajiem pasaulē.

20. gadsimta pirmajā pusē tos izveidoja Caetani ģimene – mūsdienu itāļu aristokrātijas pārstāvji. Dārzi plešas pār senajām pilsētas drupām, kas tur atrodas jau 600 gadus.

Rozes pār seniem akmeņiem, lielas papardes, zaļas zāles skaistos strautiņos un visdažādāko ziedu smarža raksturo šos skaistos dārzus, kurus lieliski papildina gigantiskas cipreses, kas aug uz senu baznīcu drupām un svēto atveidojumi gleznojumos uz pāris saglabājušos kapelu sienām.

Iedomājieties par karsto, putekļaino un tūristu pilno Romu un jūs uzreiz sagribēsiet no tās aizbēgt, lai varētu patverties Ninfa dārzos.

Parks: Jardin Plume

Atrašanās vieta: Normandija, Francija

Izveidots: 1997.gadā

jardinplume.jpg - 43.8 KBJardin Plume, Francija

Protams, grandiozuma ziņā ar Luija XIV Versaļas dārziem nekas nevar līdzināties, vienkāršība un rāma ģimenes dzīve bija pēdējās lietas, ko savā dzīvē gribēja Saules karalis.

Tomēr Francijā atrodami arī daudzi citi dārzi, kas atrodas nomaļākās vietās un spilgti pauž labākās Versaļas dārzu iezīmes.

Viens no tādiem ir Normandijas Jardin Plume, kas savu spožumu iemantojis pēdējos 10 gados, pateicoties Sylvie un Patrick Quibel.

Masīvais franču dārzu ģeometriskums un mūsdienās populāri augi, kā arī mūžzaļie koki un augi šeit izskatās vienkārši fantastiski!

Milzīgas puķu dobes un plašas kūdras joslas ir pārklātas ar garu, vasaras beigās briedumu sasniedzošas zāles segu. Krāšņa rota ir senās orhidejas, kas ieskauj tumšu un noslēpumainu dīķi.

Pretstatā Versaļai, šī vieta ir klusāka un mierīgāka, jo šeit nav Versaļai tipisko tūristu autobusu, tomēr karaliskās greznības iezīmes, kas raksturīgas Francijai, ir saglabātas.

Parks: Generalife

Atrašanās vieta: Granada, Spānija

Izveidots: 14. gadsimts

granada.jpg - 42.32 KBGeneralife parks, Spānija

Pēc pāris jautrām naktīm Andalūzijas pilsētā Granadā (vai spāņi vispār guļ?), šī oāzei līdzīgā vieta kļūs par jūsu lielāko draugu.

Ja imitācija kādreiz var būt izcila, tad šīs ir labākais dārzs pasaulē, kas pilnībā saskan ar mūsu priekšstatiem par paradīzes dārziem.

Parks atrodas tieši pie Alhambra pils un tajā izmantotas labākās Eiropas valstu dārzu veidošanas tradīcijas, ieskaitot Lielbritānijas Tintinhull, Chute un Walmer pils dārzu.

Generalife daudz izmantotas arī persiešu dārzkopības iezīmes, par ko liecina četri strauti, kas iztek no centrālās strūklakas.

Šajā dārzā ir viss, kam jābūt šādā vietā: centrālais kanāls, skaistas strūklakas pār to, kā arī plašas un oriģinālas puķudobes. Generalife izskatās gluži arhaisks un tieši tas padara to tik interesantu modernajam cilvēkam.

Parks: Ņujorkas Botāniskais dārzs

Atrodas: Bronksa

Izveidots: 1981.gadā

njujork.jpg - 52.88 KBŅujorkas Botāniskais dārzs, ASV

Dārza tuvums trokšņainajai un aktīvajai Manhetenai ir tas, kas vietējiem un arī tūristiem padara to tik interesantu.

Vienas minūtes laikā jūs esat Centrālajā stacijā, no kuras īsa brauciena ar vilcienu laikā jūs nonākat ziedošu tulpju avēnijā un jūsu acis jau žilbst no daudzajām baltajām siltumnīcām.

Ļoti aizraujošs ir skats, vērojot, kā cauri šai paradīzei plūst Bronksas upe, radot īsta dabas brīnuma iespaidu pilsētas akmens namu ielokā. Šeit atrodami gan eksotiski un moderni augi, gan tādi, kurus pazīst visā pasaulē.

Tas viss kopā veido īstu svaiga gaisa dvesmu pasaules izcilākajā lielpilsētā!

Parks: Saiho-ji

Atrašanās vieta: Kioto, Japāna

Izveidots: 14. gadsimts

kyoto1.jpg - 29.07 KBSaiho-Ji parks, Japāna

Rietumu dārzniekam galvassāpes bieži vien sagādā izvēle – kuru augu gan izvēlēties savam skaistajam dārzam? Brīžiem viņš pat nezina, ar ko īsti sākt..

Pavisam citādi ir Japāna, kur vietējie dārznieki stingri seko tradīcijām un lieliski pieprot savu arodu, ļaujot no saviem darbiem smelt iedvesmu arī rietumniekiem.

Parki ir viens no Kioto labākajiem elementiem un slavenais Ryoan-ji – tās vizītkarte (tā raksturīgākā iezīme ir dārzkopības minimālisms – daudz lielu akmeņu un maz zaļo augu).

Saiho-ji ir mazliet „vieglāka”versija – dārzs ar zaļiem augiem, resniem stumbriem, skaistām ūdenstilpnēm un īpašu atmosfēru. Īstā vieta dvēseles ārstēšanai...

Parks: Kennerton Green

Atrašanās vieta: Mittagong, Sidnejas apkārtne, Austrālija

Izveidots: 1860.gadā

KennertonGreen.jpg - 28.27 KBKennerton Green parks, Austrālija

Karstos klimatiskajos apstākļos izveidot ziedošu angļu stila kotedžu dārzu ir ļoti sarežģīti, tomēr uzņēmīgā Marylyn Abbott, agrākā Sidnejas Operas nama mārketinga direktore, to ir paveikusi.

Abbott lieliski zināja, kuriem augiem ir izredzes izaugt Austrālijā: ja augs pretojas un nīkuļo, nav vērts tam likt mocīties.

Šajā parkā, kas atrodas 50 km ārpus Sidnejas, ir viss: zālieni ar puķēm, dārzeņu dārziņiem, dažādās formās izgriezti krūmi, romantiska lapene zeltainu rožu un īrisu ielokā, kā arī daudz balto acāliju ap koloniālisma laikā celto balto verandu.

Nekad nebūsiet redzējis ko tik jauku!

Parks: Dzintara pils dārzs

Atrašanās vieta: Jaipur, Rajasthan, Indija

Izveidots: 18. gadsimts

amber.jpg - 48.82 KBDzintara pils dārzs, Indija

Tajasthan ir intriģējošs greznuma un vienkāršības, krāsu un kultūru, piļu un ubagu būdiņu apvienojums. Nav brīnums, ka arī uz salas iekoptajā dārzā ir daudz dažādu kontrastu.

Vairums klasisko salas dārzu, piemēram, Ireland Garinish vai Cornwalls Tresco Abbey fokusējas vairāk uz eksotiskajiem augiem nevis uz parka dizainu un plānojumu.

Dzintara pils dārzs ir cits gadījums. Tas ir veidots no plašām terasēm, uz katras no kurām interesantā plānojumā ir sastādīti zaļie augi, kuru joslas atdala šauri ūdens kanāli.

Pirmajā acu uzmetienā tas viss izskatās vienkārši, tomēr, pieejot tuvāk, izrādās, ka dārzs ir balstīts un ģeometriju un matemātiku un patiesībā ir ļoti sarežģīts!

Kā redzat – nekas nav tik vienkārši, kā sākumā šķiet. Kur vēl jūs atradīsiet dārzu uz salas valstī, kurā dominē tuksnesis?

Parks: Nong Nooch Tropu botāniskais dārzs

Atrašanās vieta: Chonburi, Taizeme

Izveidots: 20. gadsimta beigas

chonburi.jpg - 42.98 KBNong Nooch Tropu botāniskais dārzs, Taizeme

Jūs domājat, ka dārzi ir garlaicīgi?

Lūk, jums fantastisks un jautrības pilns dārzs, kurā izklaidēsies pat jūsu desmitgadīgais bērnelis (šeit piedāvā izjādes ar ziloņiem).

Tas atrodas idilliskā apgabalā, Taizemes līča ziemeļu piekrastē un ir ļoti ekstravagants.

Par ieeju tajā nav jāmaksā, kas ir visai rets gadījums mūsdienās un par to varam teikt paldies dārza izveidotājiem.

Nongnooch ģimene Tropu botānisko dārzu izveidoja uz bijušās augļu plantācijas zemes pēc kāda ceļojuma uz ārzemēm.

Dažādas internacionālas iezīmes šeit ir redzamas ik uz soļa: itāļu villa, angļiem raksturīgie dažādās formās veidotie krūmi un skulptūru dārzs. Šeit pat ir redzama Stonhedžas versija, turklāt neaizmirstiet par ziloņu izjādēm!

Izsmalcinātība nav šī parka stiprā puse galvenais uzsvars likts uz jaukiem iespaidiem un interesantu laika pavadīšanu.

Komentāri (21)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
alina
latvija ir mana maja,man tas loti patik un latvija ir loti skaista
25.04.2012. plkst. 18:18
emeli
eto prosto ocerovatelno
25.04.2012. plkst. 18:11
Kā vēl kādu Paradīzes stūrīti zemes virsū gribētos pieminēt Insel am Mainau, salu pašos Vācijas dienvidos. Ir bijusi tā laime tur pabūt un vienmēr esmu sapņojusi par atgriešanos. Sala pieder ģimenei, kura to ir atvērusi publiskai apskatei. Sīkāk: http://en.wikipedia.org/wiki/Mainau_Island un http://www.mainau.de/htdocs/en/start.htm
15.10.2008. plkst. 02:56
ka pasaka
22.04.2008. plkst. 16:16
artūrs!
gandrīz kā piemanām mājām!!!!
19.12.2007. plkst. 00:23

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 24. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pasaulē lielākās zelta raktuves atrodas Juneau, Aļaskā

Pasākumi

Pasaku lādes sērijas ietvaros klajā nāk “Brēmenes muzikanti” un “Doktors Aikāsāp”

Ar Hipotēku bankas atbalstu un Latvijas Radio labvēlību, pasaku sērijas “Pasaku lāde – pirms miedziņš nāk” jaunākajā pasaku oriģinālierakstā, kas izdots kā pasaku sērijas...