Ēģiptes apslēptie dārgumi

Ēģiptes apslēptie dārgumi

Amerikāņiem Ēģipte ir rets ceļojumu mērķis, jo tā atrodas ļoti tālu, savukārt arābiem, Vidusjūras reģiona iedzīvotājiem un pat latviešiem tā ir samērā lēta atpūtas zeme, ko pierāda kuplais atpūtnieku skaits.

Pēdējā laikā tūrisma nozare Ēģiptē, apzinoties lielās ļaužu masas, organizē ekskursijas arī uz objektiem, kas līdz šim ir bijuši nemanāmāki, taču dabā ir ļoti interesanti un iespaidīgi.

Dažādu autobusu tūru laikā jums ir iespēja redzēt vairākus no tiem, apskatot gan izslavētās piramīdas, gan mazāk zināmo Karnaku.

Ja esat izlēmis apmeklēt Ēģipti, iesakām jums pievērst uzmanību arī šajā rakstā minētajiem objektiem, kas bieži vien mainīs jūsu prātā uzburtos priekšstatus par šo interesanto un vēstures tradīcijām bagāto Āfrikas valsti. Savukārt, ja uz Ēģipti dodaties otro reizi, apslēptie dārgumi ir jāredz obligāti!


Valdnieku ieleja

karaluieleja.jpg - 32.88 KB

Tikai apmēram ducis no visām Valdnieku ielejas kapenēm ir atvērtas publiskai apskatei, turklāt nevienā no tām nav atļauts fotografēt ar zibspuldzi. Senie gleznojumi, kas klāj kapeņu sienas, ir radīti, izmantojot dabiskus materiālus (olu dzeltenumu, smalcinātu malahītu u.c.).

Šie mākslas pieminekļi ir pārāk jūtīgi pret krasām temperatūras un gaismas izmaiņām. Daudzi vietējie iedzīvotāji iestājas par Valdnieku ielejas pilnīgu slēgšanu ziņkārīgajiem tūristiem, vai vismaz krietnas ieejas maksas noteikšanu.

Valdnieču ieleja

karalienuieleja.jpg - 42.29 KB

Ēģiptes vēstures un kultūras pētnieki uzskata, ka krāsas, kas klāj slavenās Nefertari kapeņu sienas, ir visdzīvīgākās visā ielejā.

Laikā no 1986. līdz 1992. gadam Getty Conservation Institute strādāja pie celtnes aizsargāšanas/restaurācijas projekta, lielam skaitam ekspertu ieguldot milzu pūles, lai atjaunotu katru izcilni, notīrītu ikvienu putekli un saglabātu visas trauslās detaļas.

Deir el Medina – Valdnieku ielejas strādnieku ciems

medina.jpg - 38.81 KB

Šī Rietumu krasta arheoloģiskā vieta ir tā, kur faraoni nomitināja savu darbaspēku veselus 500 gadus. Šādā veidā valdnieki cīnījās pret plašajām kapeņu zādzībām, kas ļoti traucēja iepriekšējām dinastijām.

Valdnieku ielejas atrašanās vieta gadsimtiem ilgi tika turēta noslēpumā, strādnieki, kas dzīvoja Deir el Medina tur gan piedzima, gan nomira, nemaz nenojaušot par civilizāciju ārpus pilsētas mūriem.

Ramzesa III templis un Medinet Habu

ramsestemplis.jpg - 39.22 KB

Līdzīgi kā daudziem citiem tempļiem un kapenēm, arī šis bija koptu klosteris, kurā vēstures līkločos no romiešu vajāšanas ir slēpušies arī kristieši. Ciļņu mākslas darbi uz tempļa sienām attēlo Ramzesa III uzvaras kaujās.

Daudzas kareivju un dievu sejas ciļņos ir nopulētas gludas – to izdarīja koptu mūki, jo baidījās no tā, ka šīs figūras tumsā atdzīvosies un uzbruks viņiem.

Ramzesa III templis ir lielākā Medinet Habu kompleksa ēka. Jāpiebilst, ka šis templis šeit nav vienīgais - jūs varat aplūkot arī mazāku tempļu, noliktavu un mājokļu paliekas.

Ramzesa II bēru templis

ramses2templis.jpg - 40.01 KB

Lai arī lielākā daļa šī pieminekļa ir iznīcināta, tā labības klētis un masīvais Ramzesa II krūšutēls ir neskarti.

Senos laikos šis krūšutēls bija vesela statuja – izpētot krūšutēlu, ēģiptologi uzskata, ka tā ir bijusi visu laiku lielākā skulptūra. Nozīmīgi ir arī uz palikušajām tempļa sienām redzamie gleznojumi.

Aswan pilsēta

aswan.jpg - 31.66 KB

Šo Ēģiptes dienvidu pilsētu apdzīvo nūbieši, kas nūbiešu valodu uzskata par dzimto un arābu valodā tikpat kā nerunā. Vēsturisku vietu šeit ir cik uziet, taču daudzas no tām, piemēram, Aga Khan mauzolejs, ir slēgtas publiskai apskatei.

Uz senas salas esošie botāniskie dārzi gan joprojām ir pieejami, tāpat kā dažādu celtņu paliekas Nīlas rietumu krastā.

Denderah templis

denderahtemplis.jpg - 40.09 KB

Šis ir vienīgais templis Ēģiptē, kurā var uzkāpt uz jumta! Uzkāpiet tur un jūs varēsiet sajūsmināties pat skaistajiem skatiem uz vareno Nīlas upi.

Arī tempļa iekšienē ir daudz interesantu lietu, piemēram, svētīts relikviju šķirsts un zodiaku kalendāri no 1. gadsimta pirms Kristus. Apmeklētāji var aplūkot arī paliekas no Faraonu tempļa, kas ir grieķu-romiešu laiku ēkas priekštecis.

Gaisa baznīca

piekartabaznica.jpg - 43.4 KB

Pazīstama arī kā „Pakārtā baznīca”, šī uz Babilonas cietokšņa uzceltā svētnīca ir ļoti interesants Ēģiptes vēstures piemineklis. Tā uzbūvēta daudzos līmeņos, kas visi celti atsevišķos periodos – zemākais līmenis attiecīgi ir vissenākais.

Dievnama iekšienē jūs varat noraudzīties koptu priesteru rituālos, turklāt viņi runā senajā dialektā, kas pastāvēja vēl pirms kristietības rašanās.

Khephren Ielejas templis Gizā

Gizastemplis.jpg - 27.79 KB

Šī pieticīgā ēka tika radīta tam, lai sagatavotu Khephren mirstīgās atliekas bērēm. No šejienes viņa mumificēto ķermeni pārveda uz nelielu apbedīšanas templi, bet pēc tam – uz piramīdu.

Šis ir senākais publiskai apskatei pieejamais templis Ēģiptē. Tiesa, eksistē vēl vecākas svētnīcas, taču tās ir vai nu smilšu apraktas, vai arī uz tām ir uzceltas citas ēkas (ļoti izplatīta parādība Ēģiptē).

Komentāri (5)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
lupa
hmmm... neka ipasa jo man tpt liekas ka tur viss ir noladets un egiptiesi ir bijusi sausmiga tauta!":P taka reekinaties :P:P:P
13.11.2011. plkst. 19:13
Neikx
Ēgipte ir ļoti skaista man loti patik tas vesture :)
13.11.2011. plkst. 00:42
Sola
Tam, ka zeme patiesham netira, es piekrītu, bet piramīdas kaut vai vienreiz mūžā tomēr būtu jāredz, tas ir tā vērts..
24.07.2008. plkst. 17:35
Vienreiz jau tā arī jāredz un jāizbauda !!
04.07.2008. plkst. 09:37
Ēģipte-krāšņa bet netīra zeme!
18.05.2008. plkst. 08:48

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 19. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Lielākajā daļā valodu tikai 100 vārdi veido pusi no visiem vārdiem, kas tiek lietoti sarunās

Pasākumi

"Very Cool People" klubā Sunny Melody

Piektdien, 31. jūlijā, klubā Sunny Melody ar koncertu uzstāsies jazz-funk grupa "Very Cool People".

Ieeja: 5Ls (ar flaijeriem 4 Ls, tas ir pieejams VCP profilā draugiem.lv...