3 dienas Bāzelē

3 dienas Bāzelē

Noderīga informācija

Iedzīvotāji – 165 529
Valodas – vācu, franču un mazliet arī itāļu
Valūta – Šveices franks CHF
Vidējā gaisa temperatūra – Vasarā līdz +25 grādiem pēc Celsija, ziemā – ap mīnus 2 grādiem pēc Celsija
Tūrisma sezona – no jūnija lūdz augustam

Ja vēl neesat izlēmis, kur pavadīt nākamās brīvdienas un šaubāties starp Francijas šarmu, foreļu makšķerēšanu un Šveices kalnu burvību, tad mums ir labas ziņas – šīs trīs lietas ir iespējams apvienot, apmeklējot Bāzeli. Pilsēta atrodas vietā, kur satiekas Francija, Vācija un Šveice. Tā ir maza metropole, kas sevi pozicionē kā stilīgu, māksliniecisku un vienkāršas elegances pārņemtu pilsētu. Protams, tā ir mazliet dārgāka par, piemēram, jautro Ibicu, taču Bāzelei līdzīgas pilsētas nav nekur citur uz zemes.

Bāzele ir uzcelta Reinas krastos un brīnumainā kārtā to nav skāruši postošie kari, kas tik ļoti nodarījuši pāri kaimiņiem – vāciešiem un frančiem. Pateicoties savai neitralitātei, Šveice izvairījās no postījumiem un Bāzele ir saglabājusi visu savu vēstures un mākslas mantojumu, šodien pildot Šveices mākslas galvaspilsētas lomu.

Ja jums neiet pie sirds milzīgie Luvras plašumi, kas apskatāmi veselas nedēļas laikā, tad Bāzele jums patiešām patiks. Šveices vēsture, virtuve, kultūra un māksla - tas viss ļauj pilsētai iemiesot visa reģiona būtību. 1460. gadā šeit tika nodibināta pirmā Šveices universitāte.

Šveice nav lēta zeme un Bāzele nav izņēmums. Tiesa, jūs varat ceļot gudri un līdz ar to arī ietaupīt, taču vienlaikus varat vērot arī bagātnieku dzīvi. Tie, kam naudas pietiek, var izvēlēties 1844. gadā celto viesnīcu Les Trois Rois, kas atrodas Reinas krastā un ir patiešām augstākās klases hotelis. Jāpiebilst, ka šeit nakšņojuši dažādi cilvēki, sākot no Napoleona un beidzot ar The Rolling Stones. Istabu cenu amplitūda ir liela – sākot no 329USD un beidzot ar 4256USD par nakti.


1. diena – Kultūras garša

kuntmuzej.jpg - 29.51 KBBāzeles apskati sāciet ar ievērojamākā mākslas objekta - Kuntsmuseum Basel - apskati, kur tiek izstādīti ievērojami tēlotājmākslas darbi - Van Gogs, Gogēns, Pikaso un citu

Bāzele ir ļoti slavena ar savu māksliniecisko atmosfēru un ir pielikusi milzu pūles, lai tās galerijas būtu visaugstākās kvalitātes un spētu piedāvāt aizvien jaunas un aktuālas ekspozīcijas. Dēļ plašā piedāvājuma, mākslas galerijas nav vienīgās vietas pilsētā, kur jūs varat baudīt kultūru. Klejojiet pa ielām un jūs redzēsiet mazus skvērus, kas rotāti ar strūklakām, statujām, sienu gleznojumiem un dažādām instalācijām. Ja esat Bāzelē vasarā, tad gaišie vakari ļaus ilgi staigāt pa dažādām ielām, apskatot vietējos kultūras dārgumus. Taču neskumstiet, ja esat atbraucis ziemā - šis gadalaiks ir pat vēl maģiskāks!

Metieties iekšā galeriju piedāvājumā un vispirms dodieties uz vecpilsētas centru. Vairums muzeju un galeriju atrodas pavisam netālu viena no otras, tāpēc tās viegli var apstaigāt kājām.

Ievērojamākais mākslas objekts Bāzelē ir Kunstmuseum Basel, kas eksponē iespaidīgu tēlotājmākslas kolekciju, kurā ietverti darbi gandrīz no jebkura vērā ņemama mākslinieka daiļrades. Ja meklējat kaut ko no Van Goga, Gogēna, Sezāna, Pikaso, Pollaka vai Rodēna, šī ir jūsu vieta. Četri stāvi ar audekliem un skulptūrām ir sagrupēti pa periodiem, un regulāri tiek demonstrētas arī privātkolekcijas. Kad esat aplūkojis visu, dodieties uz pagrabstāva kafejnīcu, kurā pasniegtais ēdiens ir debešķīgs.

foundation.jpg - 20.5 KBĀrpus Bāzeles centra apskatiet Beyeler fonda namu, kur eksponēts, piemēram, Vorhola pašportrets

Ja vēlaties kaut ko redzēt arī ārpus pilsētas centra, neliela brauciena attālumā atrodas divas interesantas vietas. Pirmā no tām ir Beyeler fonda nams, kurā reiz glabājās privāta kolekcija, kas šodien ir pieejama ikvienam apmeklētājam. Tajā ietilpst ļoti reti slavenu mākslinieku darbi, piemēram, Vorhola pašportrets, kā arī ikoniskie Russo, Klī un Kandinska darbi.

vitra.jpg - 23.7 KBApskates vērts noteikti ir slavenā arhitekta Frenka Gehrija projektētais Vitra Dizaina muzejs, kas atrodas netālu no Bāzeles

Otra vieta ir Vitra Dizaina muzejs, kas atrodas Frank Gehry projektētā ēkā un ir viens no pasaules vadošajiem industriālā dizaina un arhitektūras muzejiem. Tā kolekcijā ir šedevri, sākot no 19. gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām, un katrs periods ir lieliski atspoguļots caur mēbelēm, industriālā dizaina darbiem un arhitektūru. Muzeja spilgtākais objekts ir neliels veikaliņš, kurā var iegādāties neparastu mēbeļu reprodukcijas, kā arī miniatūras stila lietiņas.

markplatz.jpg - 28.53 KBIestiprinieties kādā no Markplatz laukuma neskaitāmajiem krodziņiem un neaizmirstiet nogaršot tradicionālo vietējo alu

Pēc tik radošas un intensīvas dienas pavadiet vakaru tradicionālā krogā, lai iepazītu citas vietējās kultūras puses. Ikviens no mazajiem un trokšņainajiem krodziņiem Marktplatz laukumā pasniedz tradicionālus ēdienus un vietējo alu.

2.diena – Ārpus pilsētas

augusta.jpg - 28.63 KBJa muzeju apskate nesniedza pietiekamu ieskatu Bāzeles vēsturē, dodieties apskatīt Augusta Raurica drupas - to 44.gadā pirms mūsu ēras uzcēla romieši, tai skaitā amfiteātri ar 10'000 vietām

Viens no lielākajiem Bāzeles plusiem ir tās tuvums daudzām interesantām vietām. Slavenais lielceļš ir pazīstams daudziem ceļotājiem, jo tam nav ātruma limita un tas ļauj ātri nokļūt laukos un aplūkot apkārtnes ainavas un skaistos Šveices ciematiņus.

Ja pirmā diena ar visiem muzejiem un galerijām vēl nesniedza pietiekamu ieskatu vēsturē, jums jābrauc uz Augusta Raurica. Bāzeli izveidoja romieši, 44. gadā pirms Kristus radot šeit savu apmetni. Augusta Raurica ir šīs apmetnes drupas un vienlaikus pilsētas oriģinālais šūpulis. Šeit aplūkojami izrakumi, kuros var manīt oriģinālos tempļus, forumus, publiskās pirtis un pat 10 000 vietu amfiteātri.

blackforest.jpg - 16.07 KBNoteikti jāapskata arī slavenais teiksmām un pasakām apvītais Vācu Melnais Mežs

Civilizāciju vēsture ir interesanta lieta, tāpēc pēc romiešu drupu apskates brauciet uz Vācu Melno mežu, kas ir vēl viens interesants vēstures liecinieks. Neuztraucieties, tas nav burvju mežs ar māju uz vistas kājas – tas vienkārši ir slavens mežs, kuru apvij dažādas pasakas un leģendas.

Lai to apskatītu, varat noīrēt motociklu (to šeit dara ļoti daudzi cilvēki). Labs variants būs BMW motocikls, kas būs jūsu tikai par 105USD dienā (cenā iekļauta apdrošināšana). Stāvie un līkumainie meža celiņi, kā arī elastīgā ātruma politika ļaus pavadīt aizraujošas stundas.

kuku.jpg - 27.54 KBMelnajā mežā atrodas daudzi meža namiņi, kur varat iegādāties dažādus suvenīrus, taču īpaši aicinām pievērst uzmanību plašajai sienas pulksteņu izvēlei

Baudot meža dabu, apmeklējiet kādu no meža namiņiem, kas atrodas kalnos. Tajā pasniedz ēdienus un tradicionālo Melnā meža kūku vairākās variācijās. No visiem meža namiņiem izvēlēties Hexenlochmuhle (apmēram pusotras stundas brauciena attālumā no Bāzeles), jo tas atrodas pulksteņu tirdziņa vidū. Dažādie sienas pulksteņi ir patiešām iespaidīgi, tāpēc iesakām kādu no tiem noteikti iegādāties. Cenas ir dažādas, sākot no 44USD par normālu sienas pulksteni ar dzeguzi un beidzot ar 7400USD par kokgriezumiem rotātu šedevru.

3. diena – Pilsētas apskate

katedrale.jpg - 52.7 KBBāzeles centrālais apskates objekts ir Katedrāle

Otrā diena jums ir bijusi adrenalīna pilna, tāpēc šodien vienkārši dodieties kārtīgā pastaigā pa pašu Bāzeli, lai sajustu tās īpašo atmosfēru. Pilsētas centrālais punkts ir Katedrāle, ko noteikti vajadzētu aplūkot, taču senā arhitektūra atspoguļojas ne tikai svētvietās, bet arī citur.

Lieliski piemēri ir Markplatz laukums un Rātsnams (celti laikā no 1504. līdz 1514. gadam), un to apkārtnē vēl šodien darbojas brīvdabas tirdziņi, kur nopērkami jūras produkti, pārtikas preces, kā arī vietējie vīni un sieri.

townhall.jpg - 87.49 KBBāzeles Rātsnams atrodas blakus Markplatz laukumam, kur darbojas brīvdabas tirdziņi

Laukuma otrā pusē atrodas Grand Cafe ar fantastisku skatu uz pilsētas centru, tāpēc ir vērts tajā iedzert tradicionālo stipro kafiju un apēst kādu smalkmaizīti.

mittlere.jpeg - 47.24 KBSekojiet dažādu vēsturisku personu pēdās, šķērsojot Mittlere Brucke jeb Vidus tiltu

Tā kā Bāzele ir krastos vienai no Eiropas skaistākajām upēm, ūdens ieņem nozīmīgu vietu pilsētas vidē. Pastaiga pa krastmalu ir obligāta, savukārt upes šķērsošana pa Mittlere Brucke (Vidus tilts) ļaus jums iet dažādu vēsturisku personu pēdās.

tinguleu.jpg - 39.54 KBTingulely strūklakā saimnieko dažādas ūdens figūras

Pēc tam dodieties apskatīt lielo Tinguely strūklaku – milzīgu brīvdabas baseinu, kurā saimnieko dažādas ūdens figūras. Jāpiebilst, ka vecpilsētā ir apmēram 170 dažādu strūklaku un katrai no tām ir sava interesanta vēsture.

alban.jpg - 69.15 KBIepazīstieties ar senāko Bāzeles kvartālu - St. Alban

Dodoties lejup pa Reinas krastu, nonāksiet vēsturiskajā St. Alban rajonā, kur joprojām stāv vecākie pilsētas vārti (paši senie mūri 1860. gadā tika nojaukti, lai netraucētu pilsētas paplašināšanu). Šis kvartāls ir senākais Bāzelē un tajā joprojām redzamas daudzas vēsturiskas ēkas un seni veikaliņi. Lai redzētu, kā Reina ir sekmējusi Bāzeles ekonomikas attīstību, ieejiet papīra fabrikā, kas šeit izveidota jau viduslaikos un apskatiet, kā ar sentēvu metodēm šeit joprojām tiek ražots papīrs!

Kad vēstures un kultūras alkas ir apmierinātas, ir laiks nodoties vēl vienai lietai, ar ko Šveice ir populāra – ir jādodas iepirkties Bāzeles ielās. Jūs varat nopirkt, augstvērtīgus ādas izstrādājumus, šokolādi, modes preces un dažādus suvenīrus – Bāzeles veikalos nopērkams itin viss. Parasti veikali, lielveikali, dizaineru saloni un mazi, omulīgi veikaliņi grezno pilsētas centru ik uz soļa.

Vērtīgi padomi

  • Šveicē nav (un nebūs) eiro, tāpēc nauda ir jāmaina uz Šveices frankiem. Ja dosieties uz kaimiņos esošajām Vāciju vai Franciju, būs nepieciešami eiro.
  • Šķērsojot robežu, vienmēr ņemiet līdzi pasi, jo ir nepatīkami netikt atpakaļ Šveicē, kur atrodas jūsu viesnīca. Robežkontrole starp abām valstīm ir neregulāra, tomēr bieža.
  • Braukšana ar auto Šveicē tūristam ir par maksu. Biļetes var nopirkt ikvienā apstāšanās vietā (tās lielās, zaļās kastes) un jums ir jāievada savs ceļa mērķis. Ja jūs noķers bez šīs biļetes, uzreiz būs jāmaksā liela soda nauda.

Bāzele visā tās krāšņumā!!!

Pēc trim aizraujošām dienām Bāzelē jūs droši vien nemaz nevēlēsieties doties prom. Eiropā ir tikai dažas līdzīgas vietas, kas iemieso vecās Eiropas šarmu un neapjaušami plašu kultūras mantojumu.

Dēļ saviem mazajiem apmēriem Bāzeli tūristi bieži vien nepelnīti ignorē, taču neviens nevar noliegt, ka šī interesantā pilsēta savos kvadrātmetros slēpj daudz vairāk, nekā vairums pasaules lielpilsētu.

Komentāri (5)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Hey
Tā ir tik tiešām fantastiska pilsēta! Te dzīvoju un šo skaistumu izbaudu katru dienu!
22.10.2018. plkst. 13:28
Vera
ļoti savdabīga un skaista pilsēta, esmu bijusi dažādos gadalaikos un vienmēr ieraugu ko jaunu, iepriekš neievērotu.
15.09.2015. plkst. 20:19
ness
Laikam ir kāds sakars ar runci Bazilio un donu Bazilio..?
10.11.2012. plkst. 11:10
Piekrītu iepriekš teiktajam..
06.02.2008. plkst. 07:28
Indriķis
Vieta jau zašibis, taču makten dārga un mietpilsoniska.
30.01.2008. plkst. 15:44

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Gajana (Guyana) ir vienīgā Dienvidamerikas valsts, kuras oficiālā valoda ir angļu

Pasākumi

„Komutatora” piedāvājumā šonedēļ – „Muskuļdarbināmie mehānismi”

4. gadsimtā pirms mūsu ēras Maķedonijas karaļa Filipa kara inženieris Poseidons izgudroja torni ar muskuļdarbināmu piedziņu, kuru no iekšpuses darbināja cilvēki. ...