Indijas dārgumi – Ajanta alas

Indijas dārgumi – Ajanta alas

 Alu cienītājiem Latvijā ir par ko patīksmināties Gaujas senlejā, arī Salacas krastos slēpjas gana daudz interesantu alu, tomēr, kad tās visas ir pietiekoši labi izpētītas, piedāvājam doties uz tālo Indiju aplūkot pasaules slavenās Ajanta alas.


Ajanta alās aplūkojami neskaitāmi Budisma reliģiskās mākslas meistardarbi, un tās tiek uzskatītas par vienu no labākajiem šāda veida arhitektūras paraugiem. 1819. gadā tīģeru medību laikā Deccan plato šai kultūras pērlei nejauši uzdūrās kāda britu kareivju grupa.

z galvena bilde.jpg - 58.97 KB 

Kopš 1983.gada Ajanta alas, tāpat kā Taj  Mahal, ierindotas UNESCO Pasaules kultūras mantojumu sarakstā. Šo vēsturisko, mākslīgi veidoto alu sienas un griesti klāti gleznojumiem un skulptūrām, kas galvenokārt ataino Budas dzīvi pirms kļūšanas par Apskaidroto.
z statb.jpg - 32.37 KB


Kur: 3,5 km no Ajinha ciemata, Aurangabad apgabals, Maharashtra štats, Indija.
Kad: Tūrisma sezona Ajanta ilgst gandrīz visu gadu.
Atvērts apmeklētājiem: No 9.00 līdz 17.30 vai saulrietam. Slēgts pirmdienās un valsts svētku dienās.
pppkasesieeja.jpg - 36.37 KB
Ieejas maksa: Indiešiem 10 Rs (rūpijas), ārzemniekiem 10 ASV dolāri, piektdienās bez maksas. „Gaismas biļete” 5 Rs nepieciešama, ja vēlaties, lai gids iededz gaismu. Filmēšanas atļauja 25 Rs. Fotografēt ar zibspuldzi stingri aizliegts.
Kā turp nokļūt: Alas atrodas 100km uz ziemeļaustrumiem no pilsētas Aurangabad, tuvākais dzelzceļš ir 55km uz ziemeļiem, Jalagon pilsētā, Maharashtra štatā. 12km attālumā no Aurangbada pilsētas atrodas lidosta, no kuras iespējami lidojumi uz Deli, Udaipur, Jaipur un Mumbai pilsētām.
z horseshoe.jpg - 34.83 KB
 Ajanta alās vērojamas divas atšķirīgas arhitektūras skolas, kuras vienu no otras šķir aptuveni četru gadsimtu intervāls. Savas pēdas atstājusi arī 2. gs. notikusī budisma šķelšanās Hinayana un Mahayana sektās.

Alas veidotas un apdzīvotas, sākot ar 200. g. p.m.ē. līdz apmēram 650. g.m.ē. Tās, ar visnotaļ pieticīgiem darbarīkiem izcirstas klintī, sākotnēji kalpoja kā klosteri un patvērums budistu mūkiem, skolotājiem, mācekļiem un māksliniekiem. Klints, kurā izcirstas Ajanta alas, pēc formas atgādina pakavu; tai garām plūst Waghori upe.
uuud1.jpg - 21.44 KB
Piecas no alām ir chaityas - budistu katedrāles, pārējās viharas - klosteri. Chaitya grihas ir lūgšanu zāles ar svētnīcu pretim ieejai - lielas, taisnstūrveida kameras, atdalītas ar pīlāru rindām centrālajā jomā. Lūgšanu zāles no trim pusēm ieskauj sānu ejas, ļaujot veikt pradakshina rituālu (budismā - simboliska kustība pulksteņrādītāja virzienā ap sakrālu objektu) lūgšanu laikā. Chaityas dekorētas ar skulptūrām un sienu gleznojumiem, kuri attēlo neskaitāmās Budas inkarnācijas. Viharas jeb klosteri ir lielas taisnstūra formas zāles, kuras no divām pusēm ieskauj daudzas mazas celles.
zala7.jpg - 34.57 KB
Agrīnākos (2 gs.p.m.ē.) klosterus radījuši Hinaya sektas piekritēji, un tie ir krietni pieticīgāki par vēlākā perioda (450-650.g. m.ē.) Mahayna sektas klosteriem. Vairākas alas nav pabeigtas, citās ir tumšs, un apgleznojumus, no kuriem daudzi vēl joprojām nav zaudējuši oriģinālos krāsu toņus, grūti saskatīt. Te nu lieti noderēs iepriekšiegādātās „gaismas biļetes”, pēc kuru uzrādīšanas apsargs iedegs papildus apgaismojumu.
zfasaade.jpg - 32.71 KB
Ārējās sienas klātas ar skulptūrām. Sienu gleznojumos aplūkojamas prasmīgi atainotas pilis ar neskaitāmiem mākslas darbiem un greznu interjeru, dārglietām nosēti prinči un princeses, galminieku bari, rosīgas kņadas pilni tirgus laukumi, galma mūziķi un zvērādās tērpti svešzemju sūtņi, krāšņi tērpti kara zirgi, pērtiķi, pāvi, ziloņi un citi tēli. Tas viss atdzīvojas sen aizgājušo mākslinieku radītajā pasaulē.
z ciln.jpg - 32.72 KB
Krāsas tika pagatavotas no vietējiem augiem un minerāliem, kurus samala un sajauca ar līmi. Galvenās lietotās krāsas bija sarkanais, dzeltenais un brūnais okers, lampas kvēpi (melnā), baltā krāsa un lapis lazulis (zilā). Pēdējais pigments tika importēts no Ziemeļindijas, Centrālāzijas un Persijas. Zaļu krāsu ieguva, lapis lazulis sajaucot ar Indijas dzelteno okeru.

Sienu apgleznošanas tehnika Indijā stipri atšķiras no Rietumu freskām un līdz šim nekas līdzīgs nav atklāts nevienas citas civilizācijas mākslas vēsturē. Pirmais solis bija izcirst klintī raupju virsmu, kas vēlāk tika noklāta ar mālu, govs mēslu un rīsa sēnalu masu apmēram 1cm biezā slānī. Dažādās alās šī maisījuma sastāvdaļas un to proporcijas variē. Kad tas nožuva, virsū klāja kaļķa kārtiņu.

Uz šādi sagatavotas mitras virsmas mākslinieki ar rozā, brūnu un melnu uzvilka zīmējuma kontūru. Radušos attēlu aizkrāsoja, izmantojot vāveru astu spalvu otiņas. Krāsas pigmentam iesūcoties mitrajā apmetumā, gleznojumi kļuva noturīgāki pret izbalēšanu un lobīšanos.
zmuralija.jpg - 24.63 KB 
Šādā tehnikā apgleznotas sienas sauc par murālijām. Izsmalcinātie gleznojumi vēl joprojām veiksmīgi pretojas laika zobam un spēj radīt apbrīnojami dzīvu gaisotni, laupot savaldzinātā apmeklētāja runas dāvanas.

Pāris Ajanta skaistuļu apskats

1.ala Viena no krāšņāk greznotajām Ajanta alām. Tās fasādi klāj bareljefi un rūpīgi izstrādāti gravējumi. Vislabāk saglabājušies sienu gleznojumi, kuros ņirb karaliska krāsu, frizūru un tērpu dažādība.
 z buda teach.jpg - 33.77 KB
No verandas, kuru ieskauj pāris mazākas celles, mēs nokļūstam divpadsmit kolonnu balstītā zālē. 12m platās un 6m augstās sienas klāj jataka leģendu ainas (seni budistu teksti, kuri vēsta par Gautama Budas piedzimšanu un iepriekšējām inkarnācijām, kā arī izklāsta galvenās Budas mācības) un citi gleznojumi.Vispazīstamākie ir bodisatva Avalokitesvara (bodisatva Budismā ir vieda būtne, kura palīdz citiem sasniegt nirvānu jeb apskaidrību) un bodisatva Padmapani ar lotosa ziedu rokās.
 z 1.jpg - 47.23 KB
Šie un citi attēli spilgti atklāj mākslinieka meistarību, taču arī četru briežu bareljefs ir viens no šis alas brīnumiem. Bodisatva Vajrapani ar dārglietu kroni ir vēl kāds no labi zināmiem pirmās alas portretiem.

2.ala Šis vēlīnais Mahayana sektas klosteris izceļas ar īpaši krāšņajiem griestiem – gleznojumus papildus ieskauj ģeometriski un ziedu motīvi. Apleznojumi, kuri klāj ne tikai griestus, bet arī sienas un pīlārus, dažās vietās ir fragmentāri, jo bojāti erozijas un cilvēku darbības rezultātā.
z2ala.jpg - 25.59 KB
Ainas no jatakas stāstiem gleznotas tikai uz sienām, lai ticīgie varētu pienācīgi iepazīt svarīgākos notikumus - Budas māte stāv dārzā Lumbini un izrāda savu jaundzimušo mazuli, Buda Gautama, mātes pieturēts, sper pirmos soļus, ”1000 Budas” - liela izmēra gleznojums, kurš attēlo brīnumu, kad Buda, lai apmulsinātu kādu neticīgo, parādījās tam 1000 veidolos, un daudzi citi.
zdynamic_episode.jpg - 34.1 KB
4.ala Lielākais Ajantas klosteris, ko balsta 28 pīlāri. Priekštelpai abās pusēs izvietotas mūku celles, bet vidusdaļā 8 astoņstūru kolonnas. Kaut arī ala nav pilnībā pabeigta, tajā ir daudz ievērības cienīgu skulptūru, izteiksmīgas ainas, kā ļaudis bēgot no astoņām briesmām, rod patvērumu pie Budas mācekļa Avalokitesvara, skats, kā vīrieši un sievietes glābjas no satrakota ziloņa, un kāds vīrs padodas kārdinošas sievietes vilinājumam. Alā daudz nepabeigtu Budas attēlu.
z 4.jpg - 31.88 KB
6.ala Vienīgais Ajanta klosteris divos stāvos. Lejasstāva zālē sēdoša Budas attēls, durvis uz svētnīcu klātas sarežģītiem grebumiem. Pīlāri balsta augšstāva zāli, kuru ieskauj celles ar izteiksmīgiem gleznojumiem pie ieejas. Kaut arī ala nav pabeigta, nojaušams, ka tā bijusi nozīmīga svētnīca.
zala6.jpg - 35.96 KB
7.ala Neparasta veranda ar diviem sliekšņiem, kurus balsta ziloņveidīgas astoņstūru kolonnas. Centrālajā svētnīcā parastais izkārtojums - Buda un bodisatvas.
z 7 arpuse.jpg - 24.45 KB
9.ala Hinaiyna perioda lūgšanu nams. Lielajā lūgšanu zālē atrodas monolīta akmenī cirsta stūpa (budisma relikvārijs, kādos tika uzglabāti Budas un tā mācekļu pelni). Velvēta istaba ved uz milzīgu 3.4m augstu arkotu chaitya, kuras logs no aizmugures izgaismo stūpu. Katrā pusē ieejai Mahayna perioda Budas attēls.

10.ala Vecākā no visām alām (200.g.p.m.ē.) ar vairākiem Hinaya un Mahyana periodu Budas gleznojumiem.
z gr10.jpg - 35.34 KB
Lūgšanu zālē dominē milzīga stūpa. Uz grīdas pie kreisās sienas saglabājušies padziļinājumi, kuri izmantoti krāsas pigmentu sajaukšanai.
zcave10.jpg - 38.59 KB
11.ala Veranda un jumts apgleznoti ar putniem, dzīvniekiem un puķēm. Zāli balsta četri smagnēji pīlāri un akmens sols, kurš stiepjas gar visu labo pusi. Augstais cokols un aizsargbarjera no ārpuses greznoti ar margām. Te ir piecas celles un svētnīca, kurā ar stūpu apvienots Budas tēls (viens no agrīnākajiem visā Ajanta alu kompleksā) norāda uz kompromisu starp stūpu un tēlu pielūgšanu.
z bud12.jpg - 24.14 KB
17.ala Te atrodas liels skaits labāko Ajanta gleznojumu, piemēram, brīnumskaista sieviete. Verandas kreisajā pusē atainota iemīlējušos pāru rinda dažādos tērpos, un virs tiem - astoņi sēdoši Budas, Maitreju ieskaitot.
 zamorous_couple.jpg - 35.56 KB

z miilnieki.jpg - 38.71 KB
Daži no atpazīstamākajiem Ajanta gleznojumiem attēlo princesi, kas savu kalpotāju ielenkumā uzklāj grimu, princesi, kas spēlē sringanu, karalisku procesiju un Budas tikšanos ar sievu un dēlu pēc kļušanas par Apskaidroto.
z kol17ala.jpg - 28.15 KB
19.ala Viens no diviem vēlīnā perioda lūgšanu namiem ar pīlāriem, skulptūrām un Budas attēliem. Te atrodas uz augstas stūpas stāvošs Buda. Šī ala ir viens no labākajiem līdz mūsdienām saglabātajiem klintī cirstās Chaitya griha piemēriem.
zfasade19.jpg - 37.49 KB


Tādi ir Ajanta alu dārgumi - apliecinājums mērķtiecībai, gara un radošajiem spēkiem, kas 1500 gadus atpakaļ cilvēkiem ļāva radīt šīs brīnišķās alas, kur simtiem mūku reiz dzīvoja, lūdza un meklēja atbildes uz jautājumiem par dzīves un nāves jēgu, esību un mistērijām.
pppppbuda1.jpg - 24.02 KB
 

Komentāri (5)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
sunil fale
बौद्ध धर्म की कला अपने आप में एक महान कृति है| बढ़िया तस्वीरें है, वहाँ निश्चित रूप से सुंदर है:) सभी अच्छी तरह से देखने लायक,है:) आप इस उपयोगी जानकारी के लिए बहुत बहुत धन्यवाद, बहुत सेवा की, सांस्कृतिक इतिहास की प्रस्तुतियों गठन! :) :)
31.08.2010. plkst. 17:02
Andrejs
Liels paldies par šo izpalīdzīgo informāciju, baigi noderēja , prezentācijas veidošanās, kultūras vēsturē ! :)
10.11.2009. plkst. 16:24
bildes jau lieliskas, skaisti tur noteikti ir :)
13.01.2008. plkst. 18:59
šito visu būtu gan vērts redzēt ,,
08.01.2008. plkst. 15:42
Budisma reliģiskā māksla pati par sevi ir viens liels meistardarbs !!!
08.01.2008. plkst. 10:17

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Vārds „tirkīzs” nāk no vārda „Turk”, kas nozīmē turku, un ar ko tika apzīmēta brīnišķīgā Vidusjūras krāsa pie Turcijas dienvidu piekrastes

Pasākumi

Grupa „Ēnas” svin debijas albuma iznākšanu

17. aprīļa pēcpusdienā grupa „Ēnas” restorānā, bārā, bistro un klubā „16. korpuss” bija saaicinājuši savus draugus, ģimeni, atbalstītājus un žurnālistus, lai dalītos...