Ceļo „zaļi” Ziemeļamerikā!

Ceļo „zaļi” Ziemeļamerikā!

Stop! Nekusties! Lēni izņem atslēgas no aizdedzes. Tagad noliec tās drošā vietā tālu no kārdinājuma, jo vislabākais veids, kā šovasar izvairīties no degvielas izšķiešanas, ir novietot braucamo autostāvvietā.

Degvielas cenas, kas nemitīgi pieaug, apslāpē ļoti daudzus potenciālos vasaras atvaļinājuma izbraucienus. Taču neļaujiet pasaules degvielas tirgotājiem izjaukt jūsu izbraucienu plānus ārpus pilsētas.

Mēs esam atklājuši vairākus veidus, kā vienlaikus ceļot un ietaupīt degvielu, gan izmantojot pašu enerģiju (dodoties pārgājienā vai airējoties ar laivu) vai kāda cita (jājot ar zirgu vai sēžot ar dzenratu darbināmā laivā). Apsver šo piedāvājumu kā iespēju pavadīt vasaru daudz „zaļāk”- un pavisam ne vienveidīgi.

Atgriežoties Latvijā, iespējams, tieši Tu nāksi klajā ar idejām, kā mūsu dzimto zemi padarīt zaļāku!


Dodies pāri ledājiem

ledajs.jpg - 33.32 KB

Kamēr vasaras sezonas ekskursanti mokās no apdegumiem un svelmes kāpelējot pa takām, daži izvēlēsies ilgu un grūtu pārgājienu pār zilām ledāja korēm. Izklausās vilinoši? Tad pievienojies uz nedēļu Kanādas Alpu klubam [Alpine Club of Canada] pārgājienā no bāzes uz posteni Kanādas klinšainajā perifērijā.

Pat iesācēji (fiziski gatavie) var pievienoties Full Wapta Traverse pārgājienam ar astoņiem drosmīgajiem un diviem pavadoņiem- ekspertiem, kas šķērso ledus laukus un virsotnes 3200 metru augstumā (pārgājieni ir vidēji 10 km gari, lielākā daļa vertikālā virzienā).

Posteņi paši par sevi pārsvarā ir A-veida konstrukcijas ar malkas krāsnīm un divstāvu gultām; maltītes pārsvarā satur žāvētas sastāvdaļas, ko pagatavo pārgājiena dalībnieki kā komanda (un patiesībā nav nemaz tik sliktas).

Papildus neaizmirsti par siltumu aizturošām zeķēm un investē ledus kaltā: temperatūra ir stindzinoši auksta vairumu nakšu.

Tavs auto nav gaidīts viesis

mackinac.jpg - 35.23 KB

Ir vairums galamērķu, kur auto nav ne tikai nepieciešams, bet ir pat aizliegts. Makinak salā, kas atrodas Huron ezerā starp Mičiganas augšējo un apakšējo pussalu, pilsētas iedzīvotāji savus auto aizvieto ar zirga pajūgiem, divriteņiem un buru laivām.

Esot šeit var sajusties kā ceļojumā atpakaļ laikā (iespējams tāpēc filma „Somewhere in Time” tika uzņemta tieši šeit): Šeit katru jūliju norisinās akmens mešanas turnīrs, ieturot pusdienas vadošajā viesnīcu ķēdē Grand Hotel joprojām etiķete pieprasa uzvalku un kaklasaiti, un jūs varat doties savā rīta pastaigā pa 800 ha plašo valsts parku.

Citas no auto brīvās zonas ASV ietver Ņujorkas Fire salu Ziemeļkarolīnā (pārsvarā dabas rezervāti ar pludmalēm un ozolu birzīm) un Virdžīnijas Tangier salu, kur mājo krabju komūna Chesepeak līcī. Atstāj sava auto atslēgas mājās.

Kļūsti mežonīgs

arctictreks.jpg - 39.76 KB

Iesakām izbaudīt Aļaskas skaistumu! Aizmirsti par kruīza kuģiem – vienā stundā tie patērē mežonīgi daudz degvielas! Tā vietā izmanto divas vietējās tūrisma kompānijas – Arcic Treks un Arctic Wild.

Neliela lidmašīna tevi nogādās līdz Brooks kalnu grēdai, kur varēsi staigāt pa savvaļas puķu pļavām, traukties pa upju krācēm un mājot teltī, blakus ganoties briežiem, lūšiem un citiem dzīvniekiem. Esi prātīgs – šajā vietā bez izturības un stipriem nerviem neiztiksi!

Ok, Ok, dodies izbraucienā

okay.jpg - 54.1 KB

Nevari tā īsti atteikties no došanās ceļojumā ar auto? Tad vismaz pievienojies augošajam Prius hibrīdautomobiļu fanu sarakstam- tostarp Lerijam Deividam, Leonardo DiKaprio - un izīrē vienu no šiem Toyota brīnumiem (vidējais ātrums 80 km stundā).

Hertz izīrē Prius out of LAX- izīrē tādu perfektam izbraucienam pa Highway 1 starp Losandželosu un Sanfrancisko ietverot visus pazīstamākos skatus no klintājiem. Videi draudzīgas mājiņas ceļmalās uzturēs zaļo garu.

Telšu bungalo Kostanovā, tieši ārpus Pescadero, ir jaukas un stilīgas. Big Sur’s Treebones Resort has 16 jurtas, kas slejas pāri kalniem un Klusajam okeānam- un ugunskuriem, kas iespējams patērē daudz vairāk degvielas kā Prius.

Dzer un brauc

drinkanddrive.jpg - 55.74 KB

Ir veids kā izvairīties no braukšanas dzērumā apmeklējot vīnogulāju reģionus: lec uz divriteņa. Gruzijā atrodošais Discover Adventures [atklājumu piedzīvojumi] specializējas velopārbraucienos caur vīna darītavām, ietverot nelielu ceļojumu pār Ziemeļkarolīnas Yadkin Valley pakalniem.

Atklājas, ka zeme šeit ir pietiekami auglīga, lai neaudzētu tikai tabaku vien un vīns ir sasodīti labs. Vīndari šeit pievērš sevišķu uzmanību degustatoriem- tā ir reta kvalitāte Napa un Sonoma ielejās. Jūs nobrauksiet aptuveni 30 līdz 50 km dienā un nakšņosit pārveidotā 19. gadsimta kokvilnas fabrikā, kas saucas Brookstown Inn un atrodas Winston-Salem.

Neaizmirsti par mērenību: forsēšana ar veloizbraucieniem var būt sāpīga.

Brauc ar sabiedrisko

monongahela.jpg - 49.17 KB

Sabiedriskā transporta izmantošana ne vien samazina piesārņojumu (kā arī sastrēgumu un parkošanās murgus), tas ir arī labs veids kā iepazīt attiecīgās vietas vēsturi un kultūru. Galu galā, kas būtu Ņuorleāna bez saviem tramvajiem un Sanfrancisko bez saviem trošu dzelzceļiem?

Izmanto iespēju, apskatot Pitsburgu ar diviem tās slavenajiem trošu vagoniņiem Duquesne un Monogahela. Ņujorkas 7 metro līnijas ļaus apceļot dažādas piepilsētas un iepazīt atšķirīgas kultūras un objektus. Tampā cieņā pēdējos gados ir elektriskie taksometri, kas kursē starp pilsētas centru un Ybor pilsētas daļu... Ir par ko padomāt arī mūsu Rīgas tēviem...

Pārbaudi savu izturību

ecochallenge.jpg - 65.57 KB

NASCAR ir kļuvis par lielu kultūras spēku- taču neko daudz vides labad nedara. Ir vēl kāds amerikāņu trakums ar liela ātruma sacīkstēm: piedzīvojumu sacīkstes, kas sevī ietver nodarbes kā riteņbraukšana, smaiļošana, un došanās pārgājienā.

Šī strāva sākās ar Eco-Challenge 1995. gadā; pagājušajā gadā visā valstī notika 350 dažāda garuma un intensitātes sacīkstes. Iesācēji var mēģināt sākt ar sprinta tipa sacīksti, kas ilgst tikai dažas stundas un kurā nepieciešamais komandas sastāvs ir 2-3 cilvēki . Jūnijā Viskonsīnas Wild Adventure Summer Sprint Race, sacīkšu dalībnieki sacenšās kalnu riteņbraukšanā, dodas pārgājienā, un brauc ar kanoe pa St. Croix upes ieleju līdz pat sešām stundām, cenšoties saplūst ar dabu.

To piedāvā kompānija United States Adventure Racing Association, kas pat ir izstrādājusi savu zaļo ētikas kodeksu.

Airē!!!

balsamsgrandKANOE.jpg - 36.04 KB

Viegla straume atved tevi līdz krastam; iesvilpjas gārgale, vakara gaisma riet. Šovakar tev būs jāuzslej telts un ugunskurs. Šis ir veids, kā izgaršot ASV ziemeļaustrumus, tālu no Starpštatu 95. lielceļa un tā treileru takelāžas satiksmes sastrēgumiem.

Amerikas jaunākā supermaģistrāle patiesībā ir ūdensceļš: Ziemeļu meža kanoe taka [Northen Forest Canoe Trail] 1200 km upju, straumju, ezeru un dīķu, kas savieno ceļu no Menas uz Ņujorku.

Takas online kartes palīdzēs saplānot smaiļošanas un kempinga ceļojumu vai arī atrast labākās apmešanās vietas - no pamat kajītes līdz pasakainam mednieku namiņam kā Balsams Grand Resort Ņūhampšīrā.

Tikai viena dvēsele uz zemes virsa ir pieveikusi visu taku (aptuveni 55 dienās), bet taka ir iedalīta 13 daļās, tādējādi ir ļoti ērti sākt un beigt šo ceļojumu, kad vien sirds (un rokas) vēlas. Mēs iesākām sākt ar Old Forge Pond Ņujorkas un laisties cauri rāmajai un draudzīgajai Fulton Chain Lakes ezeru ķēdei, uz gārņu, briežu un gārgaļu mājvietām. Un pilnīgi neviena sastrēguma.

Nolaid mazliet tvaika

queenwest.jpg - 60.93 KB

Marks Tvens was on to something. Kā tvaika laivas pilots, viņš redzēja Amerikas ūdenstilpju izpētes priekšrocības, izmantojot tikai karstu ūdeni, ogles un dzenratu. Lai iegūtu tā laika sajūtu, iekāp Qeen of the West, kas peld pa Snake, Willamette un Columbia upēm Klusā okeāna ziemeļrietumos.

Laiva ceļo pa Lewis taku Clark piekrastes mežiem, vulkāniskām virsotnēm, un krāšņajiem tuksnešiem-uz klaja esošie dabas pētnieki un vēsturnieki palīdz atdzīvināt ceļojumu. Un atšķirībā no lielajiem kuģiem, The Queen ir 72 Viktorijas laika kajītes, vairums ar verandām. Dažkārt lēnāk ir vienkārši labāk.

Jāj uz darbu ar zirgu

LazyRanch.jpg - 58.71 KB

Kuprainais kalns jeb Brokeback Mountain ir lielopu rančo apgabals, kurā ganīti zirgi no seniem laikiem, un mēs iesakām to izmantot! 100 kilometrus uz dienvidrietumiem atrodas Lazy E-L rančo, kas Montana štatā audzē labākos zirgus jau veselu gadsimtu!

Tas palīdzēs noorganizēt brīvdienas, kurās mierīgi varēsiet aizmirst par dabu: tavs birojs būs plašie Montana klajumi, tavs rakstāmgalds būs zirgs un tavos pienākumos ietilps žogu apsekošana, pakavu kalšana un liellopu ganīšana.

Šajā rančo tu redzēsi, ka ne visi lauksaimnieki izmanto ķimikālijas, lai uzlabotu graudaugu ražu... Tavā rīcībā būs lauku namiņš, tomēr īpašām izjūtām pieprasi mājiņu pie upes, kurā nav elektrības – tikai daži priekšmeti ēdiena pagatavošanai un ar malku kurināma krāsns...

Komentāri (4)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Bet nav jau jābrauc uz Ameriku, lai to saprastu1
02.08.2008. plkst. 23:11
dabasskati jau pasakaini.. ;)
09.07.2008. plkst. 14:03
Jā, slēpot man patīk. Būs kādrei uz šo vietu ar jāaizbrauc.
20.05.2008. plkst. 09:28
Varam paceļot arī tā pavisam zaļi !!
16.04.2008. plkst. 11:22

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 24. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Vjetnamas valūta sastāv tikai no papīra naudas, bez monētām

Pasākumi

Zaļā gaisma Artūram

Šodien mūzikas izdevniecības “Platforma Music” pārstāvji atgriezās no starptautiskā mūzikas gadatirgus “Midem” Kannās, kur britu producents Čārlzs Foskets risināja sarunas par...