VERSIJA VERA Filma par tēlnieci Veru Muhinu

VERSIJA VERA 
Filma par tēlnieci Veru Muhinu

Studija KINOLATS uzsākusi pilnmetrāžas dokumentālas filmas  VERSIJA VERA  ražošanu, kas stāsta  par vienu no izcilākajām 20. gadsimta  tēlniecēm, rīdzinieci Veru Muhinu.


Viņas monumentālais  53 m augstais skulpturālais ansamblis Strādnieks un kolhozniece 1937. gada Vispasaules sasniegumu izstādē Parīzē kļūst par sensāciju. Tēlniece studējusi Parīzē un Florencē pie Eiropas tēlniecības vecmeistara, Rodēna skolnieka, Bourdelles. Par Muhinas monumentālo tēlniecību  jūsmo  Pikasso. Viņa patiesi tic humānisma ideāliem un to veiksmīgi izmanto padomju aģitpropogandas mašinērija. 1. Pilsoņu kara laikā, pasaules mākslas elpu Vera Muhina nomaina ar brīvprātīgās medicīns māsas  uzsvārci, bet  trīsdesmito gadu sākumā  seko vīram, ārstam Zamkovam, izsūtījumā uz Voroņežu.        

Lai  izvairītos no nepatikšanām Maskavā, Muhina Rīgā atsakās no visiem ģimenes īpašumiem- Tirdzniecības noliktavām un namiem Turgeņeva ielā, kā arī konkzāģētavas Sarkandaugavā. Ģimenes īpašumu vērtība , kuru Ulmanis gadu vēlāk pasludina par valstij piederīgu, sasiedz vairākus miljonus latu.

Filma veidota  creative  documentary stilistikā, kā dokumentāla spēle, strādājot pie kinoarhīva materiāliem ar kinohronikas stilistikā inscenētiem noskaņu  kadriem , kas  raksturīgi konkrētai videi, laikmetam un mākslinieces personībai. Melnbaltais ekrāns  stāsta  par sievietes mākslinieces atiecībām ar  varu, mākslu un sevi pašu, sekojot Veras Muhinas  pierakstiem un precīziem laiku apliecinošiem vizuālā konspekta  fragmentiem. Muhinu filmas kadros   atveido māksliniece Kristiana Dimitere. Filmas scenāriju dienasgrāmatas  formā veidojusi režisore un žurnāliste  Ilona  Brūvere.  Filmas  operatore ir  Elīna Bandēna.  Grima māksliniece- Sarmīte Balode. Gaismu mākslinieks- Andris Pukāns. Māsklinieks- Artis Rutks.  

Kamaniņu braucienā nopietni savainojusi seju, jaunībā Muhina pārcieš  vairākas  plastiskās operācijas, veselu gadu  viņa neatstāj savu istabu . 1912. gadā  ģimene izlemj finansēt Veras  mākslas studijas Parīzē, viņa tās turpinot Romā  un Florencē.

Muhina padomju cilvēka apziņā  atstāj monumentālus skulpturālus veidojumus, (Strādnieks un kolhozniece aizvievēl krāšņo studijas Mosfilm filmu sākuma titrus*, tā laika  tradicionālo  ūdens, tējas un šņabja glāzi- graņonka, pirmos Maskavas padomju   MODES  NAMA  tērpu modeļus, skices teātra izrāžu scenogrāfijām un Kremļa tējas servīzi.  Latviju  Muhina   1945. gadā pasargā no Brīvības pieminekļa nojaukšanas Rīgā.

Rīgā, Turgeņeva  ielā 23/25, ierīkota Veras Ignatjevnas memoriālā istaba, kas kādreiz dēvēta  par Veras svētnīcu. Tēlniecei šogad 120. dzimšanas  diena.

Versija Vera  nav tikai filma par tēlnieci,bet arī vēstījums par mākslinieka attiecībām ar  Laiku un Varu, kas viņu  pieņem tikai  kā ķīlnieku.    

Projektu  2008. gadā atbalsta   Nacionālais  Kinematogrāfijas centrs  un Valsts  Kultūrkapitāla fonds..

Ar Eiropas  filmu mākslas atbalsta  fonda MEDIA finansējumu KINOLATS  šogad   turpina darbu arī pie pilnmetrāžas spēlfilmas PASAKAS PIEAUGUŠAJIEM attīstības.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 10. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

40% McDonald’s ieņēmumu nāk no „Happy Meals” pārdošanas

Pasākumi

Akcija "Izrādes un izstādes apmeklējums Tev un Taviem draugiem bez maksas!" noslēgusies

Sveiks, lasītaj!
Tuvojoties mūsu valsts dzimšanas dienai un, atzīmējot izcilā latviešu tēlnieka Kārļa Zāles dzimšanas dienu, sadarbībā ar Rīgas Brāļu kapu un Latvijas Vēsturiskā...