Cēsis izvirzījušas savu kandidatūru Eiropas kultūras galvaspilsētas titula iegūšanai

Cēsis izvirzījušas savu kandidatūru Eiropas kultūras galvaspilsētas titula iegūšanai

Cēsis ir izvirzījušas savu kandidatūru Eiropas kultūras galvaspilsētas titula iegūšanai 2014.gadā. Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu 2014. gadā Cēsis plāno īstenot visā Vidzemē. Atbalstot Cēsis, Vidzemes pilsētas - Valmiera, Alūksne, Valka, Gulbene, Madona, Limbaži un Ainaži - ir vienojošās unikālā sadarbības projektā, lai apvienotu spēkus kopīgam mērķim – Eiropas kultūras galvaspilsētas statusa iegūšanai.


„Apzināmies, ka Eiropas mērogiem Cēsis ir neliela pilsēta. Bet, mūsu stiprā puse ir tā, ka, pateicoties cēsnieku aktivitātei, gadu gaitā Cēsis ir kļuvušas par vienu no vadošajām Latvijas pilsētām, kas mērķtiecīgi veido aktīvu kultūras centru ārpus Rīgas. Tas dod pārliecību, ka ar cēsnieku un Vidzemes pašvaldību atbalstu ir iespējams pārveidot un sakārtot infrastruktūru un sagatavot Eiropas līmeņa pasākumus atbilstošā kvalitātē,” uzskata Cēsu pilsētas domes priekšsēdētājs Gints Šķenders.

Latvijas mērogā Cēsis jau vairākkārt ir pierādījušas, ka, uzdrīkstoties un izvirzot lielus mērķus, var sasniegt nozīmīgus rezultātus. Apliecinājums tam - Cēsu 800 gadu svinības, kas tika iekļautas UNESCO 2006. gada notikumu kalendārā, Cēsu Mākslas festivāls, kas ir lielākais profesionālās mākslas festivāls Latvijā un atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, turklāt Vidzemes reģionā ir visspēcīgāk saglabājušas kultūras aktivitāšu tradīcijas Latvijā.

„Mūsu mērķis, piesakot savu kandidatūru Eiropas kultūras galvaspilsētas titulam, ir pierādīt, kā caur kultūru mazs var kļūt liels. Tas būs Cēsu stāsts Latvijai un vienlaikus Latvijas stāsts Eiropai, jo Latvijas vieta Eiropā ir līdzīga Cēsu vietai Latvijā – tā nav centrā, tā ir salīdzinoši mazapdzīvota, bet toties tā ir kulturāla, izglītota, pašapzinīga un mērķtiecīga,” Cēsu ambīciju skaidro Cēsu pilsētas domes deputāts Juris Žagars.

Cēsu Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014 programmas konceptuālais uzstādījums ir pārvērst Cēsis un Vidzemi par vietu, kur 2014. gada laikā tīri fiziski nevarēs izvairīties no kultūras un mākslas norišu klātbūtnes. Koncepcijas pamatā ir ideja Vidzemes reģiona dažādās pilsētās gada laikā secīgi izbaudīt visdažādākās kultūras izpausmes. Katru Vidzemes pilsētu uz noteiktu laiku (mēnesi, nedēļu, dienu, vai tikai uz stundu) pilnībā „okupēs” kāda kultūras nozare, joma vai mākslas veids. Sekojoši, katra pilsēta uz kādu brīdi gada laikā kļūst par kādas kultūras vai mākslas jomas (operas, mūsdienu mākslas, teātra kultūras u.c.) galvaspilsētu, ļaujot ikvienam, kas noteiktā brīdī šķērsos konkrētās pilsētas robežu “ienirt” blīvā kultūras laukā. Koncepcijas uzstādījums būtībā ir kultūras fiziskās neizbēgamības demonstrējums. Gada programma tiktu plānota kā daudzu atsevišķu tematisku pasākumu kopums katrā pilsētā. Pilsētas mācīsies. Pilsētas radīs. Pilsētas fotografēs. Pilsētas klusēs. Pilsētas uguņos. Pilsētas lasīs. Šīs koncepcijas īstenošana vienlaikus būs arī kā savdabīgs sociāls eksperiments, par to, kā sabiedrība un pilsēta reaģē uz visuresošu kultūras un mākslas klātbūtni.

„Kultūras radīšanai un īstenai baudīšanai nepieciešams līdzsvarots un mierīgs temps, laiks pārdomām un izjūtām. Lielpilsētu ritms šo nepieciešamību būtiski ierobežo, bet Vidzemes reģionam jau vēsturiski ir laba reputācija kā rekreācijas vietai – garam un miesai. Turklāt pilnībā pārņemt visu telpu ar kultūras aktivitāti ir iespējams tikai nelielā, kompaktā pilsētā. Esam pārliecināti, ka caur šādu - masīvu, blīvu kultūras pasniegšanas veidu var iesaistīt kultūras “lietošanā” un radīšanā cilvēkus, kas citādi to nejūt un nedara,” uzskata J.Žagars. piebilstot, ka „Cēsu piedāvātā programma nebūs tikai Vidzemes vai Cēsu kultūras projekts. Tā būs Latvijas kultūras visaptveroša prezentācija.”

Plānots, ka Vidzemes pilsētās kopā 2014. gadā būs pilnīgi viss nepieciešamais kultūras infrastruktūras objektu spektrs šāda mēroga pasākumiem, sākot no vislabākās Baltijā segtās brīvdabas estrādes un akustiskās koncertzāles opermūzikas reprezentācijai Cēsīs līdz mūsdienīgi renovētam kultūras centram Madonā un modernai teātra ēkai Valmierā.

Viens no galvenajiem izaicinājumiem, ko Cēsis kā Eiropas kultūras galvaspilsēta ir definējušas, ir nepieciešamība izveidot tādu kultūras galvaspilsētas programmu, lai ikvienam iedzīvotājam un viesim tiktu piedāvāta iespēja attīstīt savas radošās spējas kādā no kultūras jomām. Tādēļ galvenais rezultāts, ko Cēsis un Vidzeme sagaida no Eiropas kultūras galvaspilsētas projekta ir radītās izmaiņas – investīcijas cilvēku prātos, domāšanas un skata punkta maiņa, sapratnes un radošuma izkopšana.

Cēsu pilsētas dome aicina iedzīvotājus atbalstīt Cēsu un Vidzemes kandidatūru un aktīvi iesaistīties programmas veidošanā, sūtot savas idejas, atsauksmes un ierosinājumus uz e-pastu cesis2014@cesis.lv

Detalizētāku informāciju skatīt www.cesis2014.lv

Eiropas kultūras galvaspilsētas ideja dzima 1985.gadā ar mērķi veicināt Eiropas tautu tuvināšanos. Kopš 1985. gada pilsētas sacenšas izdomā un oriģinalitātē, lai Eiropas pilsoņiem parādītu savas kultūras bagātību, daudzveidību un mantojumu. Katru gadu divas pilsētas Eiropā iegūst Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu. 2014.gadā šo statusu iegūs viena pilsēta Latvijā un viena pilsēta Zviedrijā.

Komentāri (2)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
victoria
Vai jums ir nepieciešams steidzams aizdevums, lai nomaksātu rēķinus, nopirktu māju, refinansētu vai izveidotu jaunu biznesu, personīgo aizdevumu, nopirktu automašīnu? utt. sazinieties ar pazīstamu aizdevuma aizdevēju, nebaidoties no zaudētā. mēs piedāvājam aizdevumu cilvēkiem, kuriem nepieciešama 3% procentu finanšu aizdevums. Sazinieties ar mums šodien, lai saņemtu ātru un ērtu aizdevuma izveidi par mūsu aizdevumu pakalpojumu.   sazinieties ar mums, izmantojot kādu no tālāk minētajām detaļām. E-pasts: financial_creditloan@outlook.com
07.11.2018. plkst. 05:26
sen bija laiks.
12.11.2008. plkst. 15:24

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 11. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pizza Hut ir pasaulē lielākais picu restorāns, kas dienā pasniedz ap 1,7 miljonu picu

Pasākumi

Izdoti divi pirmie CD sērijā „Uzliec kaut ko jautrāku”

Kompānija Mikrofona Ieraksti uzsākusi jaunu izlašu sēriju „Uzliec kaut ko jautrāku” un šonedēļ mūzikas veikalos būs pieejams pirmie divi CD. Tajos apkopotas dziesmas, kuras jau guvušas...