1.aprīlis – joku diena

1.aprīlis – joku diena

Parasti 1.aprīlis ir visai dīvaina diena. Tradicionāli 1. aprīli uzskata par Joku dienu un, zaudējot modrību, ļoti ātri var saņemt uzmundrinošu saucienu „April, april!”. Bet vai jūs zināt, kāpēc 1.aprīli dēvē par joku dienu? Dažu tradīciju, paražu un svētku izcelšanās vēsturei ir grūti izsekot. Zinātnieki nespēj izskaidrot to rašanos. Ar pirmo aprīli saistītās paražas tiek izskaidrotas dažādi.


Līdzīga diena ir gandrīz visur pasaulē. Šajā dienā parasti izjoko draugus un paziņas, dodot viņiem kādu muļķīgu uzdevumu.

Tiek uzskatīts, ka šī tradīcija radusies Francijā. Kad mainīja kalendāru, pirmā valsts, kas to pieņēma, bija Francija. 1564.gadā Kārlis IX izdeva pavēli, ka gadam jāsākas ar 1.janvāri. Līdz tam Jaungada svētki un gadu mija notika 1.aprīlī. saskaņā ar Kārļa IX dekrētu Jauno gadu sāka atzīmēt 1.janvārī, bet bija cilvēki, kas pretojās šai pārmaiņai un attiecās to ievērot. Pārējie viņus izsmēja.

Izjokošana notika 1.aprīlī. Šiem cilvēkiem sūtīja jocīgas dāvanas, gāja pie viņiem ciemos vai aicināja viņus pie sevis, lai jokojot visi kopā atzīmētu Jaunā gada sākšanos 1.aprīlī. Citiem vārdot sakot, šie cilvēki, kas Jaunā gada atnākšanu atzīmēja 1.aprīlī, bija aprīļa muļķi.

Nezaudējiet modrību joku dienā un daudz jautru ideju draugu izjokošanai!

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
kristine kuprane
krutaaa april april:D
30.03.2011. plkst. 17:05

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 18. februārī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Izsaki viedokli

Vai Tu vēlies, lai sadaļa "Iegūsti ideālu figūru" tiktu atstāta arī pēc konkursa beigām?

Interesanti fakti

Garākais bārs pasaulē atrodas New Bulldog, Rock Island, Illinoisā un tas ir 208 metrus garš

Pasākumi

Jānis Osis Piemiņas izstāde

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a, Rīgā) ar turpinājumu Hēges zālē no 2009.gada 15.maija līdz 5.jūlijam būs skatāma gleznotāja Jāņa Oša...