Šis tas par Lieldienām

Šis tas par Lieldienām

Kad cilvēki sāka ēst olas?

Ja cilvēki spiesti ilgāku laiku pavadīt džungļos vai uz neapdzīvotas salas, viņiem jāēd, kas pagadās. Droši vien arī senais cilvēks, nokļuvis līdzīgā situācijā, pirmoreiz nogaršoja putnu olas. Diemžēl pateikt precīzi, kad tas notika, nevar. Taču ir zināms, ka vistu olas lietotas pārtikā jau kopš aizvēsturiskiem laikiem. Vistas pašas pirmoreiz parādījušās Indijas džungļos. Pasaulē tās izplatījās jau ilgi pirms tam, kad senie hronisti sāka pierakstīt vēstures notikumus.

Ķīnā vistas pazina jau pirms 3500 gadu! Kad romieši sāka virzīties uz Ziemeļiem, viņi ieraudzīja vistas Anglijā, Gallijā un ģermāņu cilšu apdzīvotajās vietās. Rietumu puslodē vistu nebija līdz Kolumba otrajam braucienam 1493.gadā.


Kad svin Lieldienas?

Kristiešu Lieldienu laiks ir tieši atkarīgs no Saules no Mēness kalendāra. Tiek veidotas pat īpašas tabulas, no kurām var uzzināt Lieldienu datumus daudzus gadus uz priekšu. Krievu un dažas citas pareizticīgās baznīcas šīs tabulas veido pēc Jūlija kalendāra, bet katoļu baznīca – pēc Gregora kalendāra. Tāpēc arī dažādās valstīs Lieldienas svin dažādos datumos.

Pareizticīgo Lieldienas parasti iekrīt laikā starp 22.martu un 25.aprīli.

Kāpēc Lieldienās krāso olas?Untitled 24.jpg - 72.3 KB

Lieldienas ir viens no ievērojamākiem reliģiskajiem svētkiem. Lieldienās atzīmē Jēzus Kristus Augšāmcelšanos.

Lieldienas katru gadu iekrīt citā datumā, taču noteikti tā ir pavasara diena. Tādējādi, izplatoties kristietībai, Lieldienu svinībās sāka iekļaut dažādas pavasara sagaidīšanas ceremonijas. Ar to izskaidrojamas daudzas paražas, kurām ir pirmskristietības laikmeta izcelsme.

Lieldienas un pavasara atnākšana simbolizē jaunās dzīves sākšanos. Senie ēģiptieši un persieši savu pavasara festivālu laikā izkrāsoja un ēda vistu olas. Olu viņi uzskatīja par auglības un jaunas dzīves simbolu. Kristieši pārņēma olu kā jaunas dzīves un atdzimšanas simbolu.

Ir vēl kāds iemesls, kāpēc mēs Lieldienu svētdienā ēdam olas un dāvinām tās draugiem un bērniem. Reliģijas rītausmā lielā gavēņa laikā bija aizliegts uzturā lietot olas. Pēc gavēņa beigās cilvēki bija priecīgi atkal redzēt un lietot uzturā olas, tāpēc arī parādījās tradīcija ēst olas Lieldienu svētdienā.

Untitled 22.jpg - 45.59 KBDažās zemēs līdzīga tradīcija saistīta ar zaķi. Arī tā iesākusies pirmskristiānisma laikmetā. Senās Ēģiptes leģendās zaķis asociējas ar mēnesi. Tāpat zaķis saistīts arī ar nakti, jo tieši naktī tas dodas barības meklējumos. Šīs saiknes dēļ zaķis kļuva par jaunas dzīves posma, atdzimšanas un auglības simbolu. Pirmie kristieši šo tradīciju pārņēma, savienojot to ar Lieldienām – jaunu dzīvi simbolizējošiem svētkiem.

Starp citu, arī paradums Lieldienās uzvilkt jaunu tērpu simbolizē šķiršanos no vecā un visa jaunā sākumu!

Komentāri (23)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Guntis
Labdien,es gribeeju uzzinat kad lieldienas svin Lielbritanija????
05.01.2017. plkst. 19:41
Ruslans Šepetovskis
инфо гавно
07.04.2015. plkst. 16:10
Ruslans Šepetovskis
инфо гавно
07.04.2015. plkst. 16:10
pimpuks
man ari pa lenak lelit a a piedodiet ja man palidzeja prjektam
06.04.2015. plkst. 13:49
ano
Paldies, ļoti noderēja referātam! :)
03.03.2015. plkst. 19:32

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 23. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Garākais bārs pasaulē atrodas New Bulldog, Rock Island, Illinoisā un tas ir 208 metrus garš

Pasākumi

Jelgavā jau top smilšu skulptūras

4. jūnijā Uzvaras parkā darbu pie Ceļu būvniecības sabiedrības „Igate” 6 m augstās smilšu skulptūras „Vēstures līkločos” uzsāka mākslinieku komanda – Ainārs Zingniks, Danute...