Portugāļu flīžu māksla

Portugāļu flīžu māksla

No 4.marta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vestibilos būs skatāma ļoti interesanta portugāļu flīžu mākslas izstāde.


Flīze jeb «azuležu» («azulejo») ir viena no spēcīgākajām un savdabīgākajām Portugāles kultūras izpausmēm, kā arī vienreizējs un oriģināls portugāļu mākslas ģēniju ieguldījums visas Pasaules kultūrā.

Portugālē flīzes nav tikai funkcionāls vai dekoratīvs materiāls
, tās var saukt par atsevišķu transcendentu mākslu, kas kā poētisks elements izrotā arhitektūru un veselas pilsētas.

Kamoinša Institūts Portugālē ir izvēlējies flīžu mākslu popularizēt ārpus Portugāles robežām kā vienu no Portugāļu kultūras izpausmēm. To, ka tā ir bijusi laba izvēle, atzina arī Nacionālais Flīžu muzejs Lisabonā, palīdzot izveidot šo projektu. Šī muzeja darbība apliecina to, ka flīžu mākslai Portugālē tiešām tiek piešķirta liela nozīme ne tikai tādēļ, ka visā pasaulē, Portugāles bijušās Impērijas teritorijās – no Brazīlijas līdz Āfrikai un Indijai – vēl joprojām ir atrodams šīs mākslas mantojums, bet arī tādēļ, ka tā ir kultūras vērtība, kas ataino portugāļu intelektuālās un prakstiskās iemaņas un mākslas izjūtu no pagātnes līdz pat mūsdienām.

Nacionālais Flīžu muzejs, kas ir viens no nozīmīgākajiem Keramikas muzejiem pasaulē, piedāvā ne tikai Flīžu kolekcijas, bet aicina apskatīt arī pašu zemi, kur monumentālie mākslas pieminekļi vēl joprojām ir sastopami tajās vietās, kur savulaik tikuši uzcelti. Tas palīdz saprast, cik cieša saite vieno «flīzi», arhitektūru un pilsētu.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
vēl viena no neparastajām mākslām ,,
10.03.2008. plkst. 19:53

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 11. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Garākais bārs pasaulē atrodas New Bulldog, Rock Island, Illinoisā un tas ir 208 metrus garš

Pasākumi

Jāņuguns – gaismas uzvara pār tumsu

Jāņuguns kā vasaras saulgriežu senā rituāla neatņemama sastāvdaļa ir bijusi plaši pazīstama Austrumeiropā un citās Eiropas daļās - no skandināvu zemēm līdz Francijai, Spānijai,...