Dzjeniece Inga Gaile - par māmiņu kino, mikro kosmosu un iedvesmu

Dzjeniece Inga Gaile - par māmiņu kino, mikro kosmosu un iedvesmu

Dzejniece Inga Gaile par savu daiļradi ieguvusi Klāva Elsberga prēmiju, Annas Dagdas fonda balvu, kā arī Ojāra Vācieša balvu. Par dzejoļu krājumu – „Kūku Marija” dzejniece ieguvusi dzejas dienu galveno balvu.

Irlaiks.lv Inga atklāja savu skatījumu uz kino pasauli...

-     Vai Jūs esat aktīva kino apmeklētāja?

-     Līdz 21. septembrim, kas ir manas meitas dzimšanas diena biju aktīva kino apmeklētāja. Šobrīd skatos filmas pārsvarā mājās. Kinoteātrī šoruden biju uz "Rīgas sargiem" un kopā ar meitiņu uz "Jāņu nakti".

-     Un kopumā pēc Jūsu domām, filmas ir labāk skatīties kinoteātrī vai mājās?

-     Kinoteātrī

-     Un kāpēc?

-     Kinoteātrī ir lielāka iespēja koncentrēties tikai uz filmu, un pārsvarā gadījumu tehniskais nodrošinājums ir tāds, kas izceļ filmas vizuālo un audio kvalitāti. Labāk var iejusties un pārdzīvojums ir lielāks. Bet noteicošais tomēr, protams, ir tas, kas tā ir par filmu. Bet, ja pieņemam, ka mēs runājam par labu filmu un jautājums ir vai to labāk skatīties mājās vai kinoteātrī, tad - kinoteātrī.

-     Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties filmas, uz kurām doties, kas ir noteicošais šajā izvēlē?

-     Reklāmas rullītis, apraksts "Izklaidē", manu draugu ieteikums, informācija par filmu internetā, konkrēts aktieris, kas spēlē šai filmā – katru reizi tas ir savādāk.

-     Un cik noteicošs ir filmas žanrs, vai Jums ir iecienītākie žanri?

-     Šobrīd, piemēram, noteicošais ir tas, vai filmu rāda māmiņu seansā. Tagad arī neietu uz šausmu filmām, bet pirms pusotra gada es ar savu kursa biedreni gājām uz šausmu filmām. Tas bija pētījums. Esmu skatījusies dažādu žanru filmas. Komēdijas un drāmas ir iecienītākie žanri. Par to pētījumu - tas ir joks. Bet uz šausmenēm mēs tiešām gājām.

-     Kādi žanri Jūs pavisam noteikti nesaista?

-     Žanrs nav noteicošais filmas izvēlē un, līdz ar to nevaru nosaukt tādu, kas nesaista. Svarīga ir filmas kvalitāte.

-     Kā ar meksikāņu seriāliem, kurus rāda TV?

-     Tās jau nav filmas :D Meksikāņu seriālus es neskatos. Bet citus seriālus vispār skatos... Meksikāņu seriālos intriga ir pārāk atpazīstama - ir skaidrs kā viss notiks un tas temperaments man arī ir pasvešs.

-     Un kuri ir Jūsu iecienītākie seriāli, vai sekojat kādiem līdzi regulāri?

-     Periodiski skatos "Grejas anatomiju", "Bīstamās mājsaimnieces". Skatījos "Seksu un lielpilsētu". "Sešas pēdas zem zemes". Situāciju komēdijas.

-     Kādā intervijā Jūs esat teikusi, ka : ,,Teātris vai kino ir tik pievilcīga pasaule, tur ir struktūra un kārtība." Vai varat mazliet savu ideju paskaidrot?

-     Laba filma vai teātra izrāde ir pasaule pati par sevi, mazs mikro kosmoss, kurš pastāv kā brīnums, kurā skatītājs var piedalīties. Izveidojot šādu dzīvu pasauli, mākslinieki palīdz skatītājam sakārtot vai arī dziļāk izjust viņa paša dzīvi un pasauli, kuru viņš ikdienā no malas neredz. Protams, tā struktūra ir laba tikai tad, ja tajā ir dzīvība. Struktūra bez iztēles un paša mākslinieka radošās individualitātes izpausmes nestrādā.

-     Un, kas, Jūsuprāt, iedveš šajā struktūrā dzīvību?

-     Mākslinieks, šai gadījumā, filmas veidotāji arī iedveš to dzīvību. Kino un teātrī tie ir visi mākslas darba veidotāji, sākot no scenārista līdz aktierim, tērpu māksliniekam un gaismotājam.

-     Atgriežoties pie kino - vai Jūs vairāk saista tā saucamās Holivudas filmas vai nekomerciālais kino?

-     Holivudā ir veidotas daudzas labas filmas. Bet es neizvēlos filmas apmeklēt pēc kases rādītāju topiem - tas, cik filma ir populāra nav noteicošais. Vispār šis rādītājs - komercialitāte nav noteicošais. "Lubene"( Pulp Fiction) sākotnēji tapa kā nekomerciāla filma, bet domājams, ka gadu gaitā ir kļuvusi pat ļoti komerciāla, ja ar komerciālu saprot, pelnošu. Bet ja ar komerciālu saprot, kā ļoti aprēķinātu un izskaitļotu uz peļņu orientētu kino, tad ja tas ir skaidri saskatāms, tad tas nav labs kino un tāds man nepatīk. Bet par "underground" kino nezinu gandrīz neko. Bet filmas, kas tiek pieminētas festivālos mēģinu iespēju robežās paskatīties, taču iespēju robežas nav plašas :D.

-     Kādus kinofestivālus Jūs apmeklējat?

-     Es šobrīd apmeklēju tikai "Bēbīšu skolas" festivālus :D. Kad ir Arsenāls un Baltijas pērle, es tos apmeklēju. Arī citus Rīgā notiekošos festivālus . Ārzemēs neesmu bijusi. Ā, biju gan – Edinburgā. Bet tur bija grāmatu tirgus un paralēli bija kino festivāls. Tur biju uz vienu filmu. Ļoti dīvainu filmu, bijušā alkoholiķa monologu, tādu poētisku vēstījumu par 18 gadiem alkohola un mēģinājumu atgriezties pie savas sievietes. Kā es sapratu, vīrietim skaidrā bija no savas sievietes bail un viņš viņu pat tā īsti neatpazina. Tur arī noskatījos vispersoniskāko Almodovara filmu - "Sliktā izglītība" (La mala educacion). Filma par alkoholiķa monologu- tiešām bija dīvaina!

-     Vai Jūs saista šāda netradicionalitāte, citādums kino?

-     Tas monologs, protams, bija risināts vizuāli. Nebija jau tā, ka viņš tikai tur stāvēja un runāja, tur bija dažādi atmiņu kadri un tēli, un vīzijas. Saista gan, bet tomēr ir nepieciešamas kaut kādas emocijas, kuras es atpazīstu. Citādība formā saista pat ļoti.

-     Vai Jums ir kāds kino režisors, kura filmas Jums īpaši patīk, Jūs minējāt Almodovaru?

-     Gass van Sants patīk filmas - "Zilonis" (Elephant), "Mans privātais Aidaho," Pols Tomass Andersons – „Magnolija”(Magnolia), „Mīlas virpulis”. Alehandro Gonzalezs Injaritu -"21 grams", "Mīla – kuce"( Amores Perros), "Bābele," kā arī - Eldars Rjazanovs, protams, - Otars Joseliani... Brāļi Koeni man ļoti patīk - "Fargo", "Lielais Lebovskis"( The Big Lebowski), "Cilvēks, kura nebija" (The Man Who Wasn't There)

-     Un, kuras no pēdējā laikā redzētajām filmām, Jums īpaši palikušas atmiņā?

-     Noteikti – igauņu režisora Ilmāra Rāga mākslas filma "Klase." Vairāk neteikšu, jo citādi atkal sākšu saukt visas, kuras esmu noskatījusies.

-     Vai kāda filma, ir atstājusi vilšanās sajūtu?

-     Ir tādas, protams. Filma - "Nogalināt vecenīti", kur brāļi Koeni ir scenāristi un Toms Henks galvenā lomā. Nepatika. Trešie "Karību jūras pirāti" nepatika. Trešais "Šreks" nepatika. "Rīgas sargi" nepatika. Arī "'Jāņu naktī" vīlos. Tā jau gadās.

-     Vai Jūs varat nosaukt savu iecienītāko aktieri – vīriešu un sieviešu topu?

-     Tā – sieviešu tops: Merila Strīpa, Keita Visnleta, Fransisa Makdormanda, Nonna Mardjukova, Lilita Bērziņa un citas. Vīriešu tops: Dastins Hofmans, Stīvs Bušemi, Kristofers Volkens, Mets Deimons un tas glītais no "Gredzenu pavēlnieka" - Vigo Mortensens. Toms Henks, Keita Blanšeta un vēl daži. Džins Hekmens, Bils Murejs un Skārleta Johansone. Plakāta gan pie sienas ar bildi neviena nav. Kad meitiņa paaugsies, tad droši vien būs. Un noteikti – Eduards Pāvuls...

-     Vai labas filmas noskatīšanās var Jūs iedvesmot uzrakstīt kādu dzejoli?

-     Iespējams tas ir. Tomēr vairāk dzejoļu iedvesmo rakstīt attiecības ar cilvēkiem... īstā dzīve, tomēr. Bet pēc labas filmas emocionalitāte var būt tāda, ka es varu uzrakstīt dzejoli. Tas droši vien nebūs dzejolis par šo konkrēto filmu, bet tapis tās radītā emocionālā pārdzīvojuma iespaidā.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
anrijs
super atbilstosa bilde!!!
14.02.2008. plkst. 00:19

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies


Translate

Šodien

2019. gada 11. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Tom Arnold, Sandra Bullock, Chevy Chase, Bill Cosby, Kris Kristofferson un Bruce Willis ir bijušie bārmeņi

Pasākumi

Maš Maš sadarbojas ar Normundu Pauniņu un Andi Grīvu

Muzikālā formācija Maš Maš piedāvā savu jaunāko singlu “Tagad šeit”, kuru sarakstījis Gints Saulītis un Rolands Ūdris. Dziesmā dzirdams arī Normunds Pauniņš (Otra Puse) un Andis Grīva....