Spēka trīscīņa - powerlifting pasaulē – no sākuma līdz šodienai

Spēka trīscīņa - powerlifting pasaulē – no sākuma līdz šodienai

Ap 1920. gadu, Amerikas Savienotajās Valstīs, aizsākās sports, kam pamatā bija atlētu vēlme salīdzināt „uztrenēto” un sasniegto svaru (trenažieru) zālēs. Šī kustība ir pāraugusi masveidīgākajā spēka sporta veidā uz šīs planētas – spēka trīscīņā, jeb pauerliftingā.

Tas sākās tā....

Katra sporta veida pamatā ir vēlme pierādīt sevi citu, līdzvērtīgu sportistu vidū, taču sākotnēji spēka sporta veidu pamats pasaulē bija primitīvi spēkavīru šovi, kur labi trenēti vīri pierādīja savu spēku, izpildot dažādus vingrinājumus ar netrenēta cilvēka prātam neaptveramiem svariem un uzstājoties ar šiem priekšnesumiem tautas izklaides vietas, bieži vien kā profesionāli cirka atlēti. Drīz pienāca laiks, kad spēka sporta kustība, kas aizsākās ap 1920. gadu laika gaitā pārauga profesionālā sportā, kas sevī iekļāva dažādus spēka vingrinājumus...

Ta sakuma izskatijas spiesana gulus.jpg - 23.84 KBŠādi pirmsākos izskatījās spiešana guļus - vai varat iedomāties šo vingrinājumu šodien šādu...?

Pirms šiem notikumiem vienīgais spēka sports bija svarcelšana. Jau tālajā 1891.gadā Londonā notika pirmais Pasaules čempionāts svarcelšanā. Tajā piedalījās 7 svarcēlāji no 6 valstīm. 1896.gadā Roterdamā notika pirmais Eiropas čempionāts svarcelšanā. "Roterdamas smagatlētikas klubs" organizēja pirmo Eiropas čempionātu svarcelšanā.

Un ta savukart pietupiens ar svaru stieni.jpg - 31.75 KBŠādi pirmsākumos izskatījās pietupiens ar svaru stieni uz pleciem - sākuma pozīcijā stienis tiek novietots uz divām koka statnēm

Par pirmo Eiropas čempionu kļuva 34 gadus vecais bavārietis Hans Beks, pēc profesijas viesnīcnieks. Viņš svēra 113,5 kg, uzspieda 130 kg, uzgrūda 135 kg un pēc tam 70 kg smagu stieni uzspieda 27 reizes. Kopsummā pacelti 2155 kg. Arī otro vietu izcīnīja vācietis - Peters Šons, kurš uzspieda 120 kg, uzgrūda 130 kg un pēc tam 70 kg smagu stieni uzspieda 13 reizes. Vērtēja tikai spiešanas un grūšanas summu.

Vilkme no zemes toreiz.jpg - 28.78 KBVilkmes vingrinājums sākotnēji tika izpildīts tā, ka potītes atradās kopā

Zināms, ka sacensībās tika izmantota no dzelzs izlieta hantele. Divas bumbas bija savienotas ar smagu, fiksētu stieni. Bumbas bija pildītas ar mazām lodītēm. Atlēti cēla pēc rotācijas principa atbilstoši izlozei. Protams, Eiropas čempions jutās kā stiprākais cilvēks Pasaulē. Pēc dažiem mēnešiem notika pirmās Olimpiskas spēles Atēnās. Diemžēl viņš tur nebija. Viņš nebija informēts par šīm sacensībām. Pirmais Olimpiskais čempions dānis Vigo Jensens uzgrūda tikai 111,5 kg. Tajā pašā gadā Hans Beks nostiprināja Pasaules rekordu, uzgrūžot 157,6 kg. Pēcāk 1905.gadā tika nodibināta Starptautiskā Svarcelšanas federācija.

70 gadu sacensibas.jpg - 71.83 KBVilkme 70-jos gados

Tā kā svarcēlāju federācija tolaik Amerikas Savienotajās Valstīs, ap 1939. gadu, tika vadīta kā aizspriedumiem un aizmuguriskām intrigām pārpildīta organizācija, Bobs Hofmans, izbijusi amerikāņu svarcelšanas un vēlāk arī pauerliftinga zvaigzne, mēģināja dibināt jaunu spēka sporta veidu, kas sastāvēja no trim kustībām: „dziļu ieliekšanos ceļos ar svaru stieni uz pleciem”, „svaru stieņa spiešanu uz kastes” un „svaru stieņa celšanu no miera stāvokļa”.

Ari sobrid ir zales kas izskatas sliktak ka gadus 70 atpakal.jpg - 52.68 KBArī šobrīd ir zāles, kas izskatās pat sliktāk kā 70-jos gados...

Ap 1958. gadu, Amerikas Atlētu asociācija (AAA) sāka uzskaitīt pirmos šā sporta veida rekordus. Jau sākotnēji spēka trīscīņa jeb powerlifting bija iecerēts kā tautas sports, un Amerikas Savienotajās Valstīs tas guva milzīgu popularitāti savas vienkāršības un pieejamības dēļ. Startējot un trenējoties šajā sporta veidā sākotnēji tika izvērtēts atlēta spēks, nevis pilnveidotā celšanas tehnika. 1964. gadā powerlifting, jeb „dīvainā celšana” (tā šo sportu sauca līdz 1964. gadam) tika atzīts no AAA puses kā oficiāls sporta veids ar savu federāciju un tiesībām rīkot čempionātus. Pirmās oficiālās sacensības Amerikas Savienotajās Valstīs šajā sportā notika 1964. gada 5. septembrī.

Starptautiskajā arēnā


Nākamais ievērojamais notikums pauerliftinga vēstures gaitā ir starptautiskās federācijas izveide, kas notika 1973. gadā. Izveidotā „Starptautiskā Pauerliftinga federācija” (International Powerlifting Federation (IPF)) uzņēmās pienākumus izvest spēka trīscīņu starptautiskajā arēnā un regulāri organizēt pasaules čempionātus.

tajos gados ekipejuma vel prakstiski nebija.jpg - 44.34 KB70-jos gados pauerliftingā ekipējuma praktiski nebija

Arī uz šo brīdi šī federācija ir Latvijā un pasaule atzītākā, kas reģistrēta GAISF (Internacionālo sporta federāciju asociācijā), WADA (Pasaules antidopinga aģentūrā), IWGA (Internacionālajā pasaules sporta spēļu asociācijā). Pirmais pasaules čempionāts notiek šajā pašā gadā, Ņūorleānā, ASV. Pēc 7. gadiem, 1980. gadā notiek pirmais sieviešu pasaules čempionāts. 1978. gadā Eiropas valstu pauerliftinga virzītāji nodibina Eiropas Powerlifting federāciju (European Powerlifting Federation (EPF)), kura tajā pašā gadā organizē pirmo Eiropas čempionātu pauerliftingā.

Legendarais spekaviru sacensibu uzvaretajs Bills Kazmaiers savlaik bija ari speka triscinas rekordu ipasnieks(uz stiena 410 kg).jpg - 105.19 KBLeģendārais spēkavīru sacensību uzvarētājs Bils Kazmaiers savulaik bija arī spēka trīscīņas rekordu īpašnieks: uz stieņa vilkmē 410 kg!

Šobrīd lielākās starptautiskās sacensības-šovi ir tiešā IPF pārraudzībā, piemēram, arī slavenajā Arnolda Švarcneigera rīkotajā turnīrā „Arnold Classic”, kur ik gadu ir plašas sporta spēles, ir iekļauts arī pauerliftings. Tieši IPF ar savu stingro nostāju ekipējuma un aizliegto vielu jautājumos ir šo sporta svētku pauerliftinga daļas organizētāj organizācija. Tāpat arī ik pa 4 gadiem, paralēli olimpiskajām spēlēm notiek Pasaules Sporta spēles, kurās sacenšas atlēti neolimpiskajos sporta veidos, kāds ir arī pauerliftings. Arī šeit kontroli pār pauerliftinga daļu uzņemas IPF.

Tuvākās lielās starptautiskās sacensības: 29.02.2008. – 01.03.2008. turnīrs „Arnold Classic”, un 2009.g. Taivānā Pasaules sporta spēles.

Cīņa par ietekmi

Katrā sporta veidā tā attīstības gaitā vienmēr ir notikušas diskusijas par tā attīstības pareizo virzienu, noteikumu interpretāciju, jeb vienkārši cīņa par varu un popularitāti. Retām sporta federācijām izdevās izbēgt no šīs “personības dubultošanās” sindroma un diemžēl spēka trīscīņa ir to sporta veidu vidu, ko ir raustījušas intrigas un šķelšanās starptautiskajā arēnā.

Viens no pasaules pazistamakajiem kulturistiem Franco Columbo savas sporta gaitas saka ar speka triscinu.jpg - 43.25 KBViens no pasaules pazīstamākajiem kultūristiem Franco Columbo savas sportiskās gaitas sāka tieši ar spēka trīscīņu

Amerikas Savienotajās Valstīs turpmākajos gados federācijas, katra ar savu noteikumu interpretāciju aug kā sēnes pēc lietus. Rodas tādas organizācijas kā: Savienoto Valstu pauerliftinga federācija (USPF), ASV Pauerliftings (USAPL), ADFPF, ADAU, IPFA, NASA, USPF, WNPF, WADBL un daudzas citas.

Savukārt starptautiskajā arēnā bez IPF (international Powerlifting Federation) 1986.g. ar Erny Franca gādību parādās WPC (World Powerlifting Congress), tam pamatā ir domstarpības ar IPF vadību tās sausā ierēdnieciskā rakstura dēļ, kā arī neapmierinātība ar sacensību norises kārtību.

Ta jau ir sodiena (WPC versija).jpg - 29.01 KBTā jau ir šodiena - pietupiens WPC versijā

Vēlāk šīm domstarpībām pievienojas atšķirīgā attieksme pret stimulējošo preparātu lietošanu sportā IPF virzībā uz Olimpisko atzīšanu ievieš obligātās dopinga pārbaudes starptautiskajās sacensībās, savukārt WPC izvēlās akcentu likt uz sporta veida attīstību kā šovu, nekontrolējot atlētu “tīrību” attiecībā uz stimulējošajiem preparātiem. Tam klāt vēl pievienojas atšķirības tehnisko noteikumu traktēšanā un atļautajā ekipējumā. Pēc 2000. gada sākas nesaskaņas starp WPC Amerikas un Eiropas pārstāvjiem, kas noved pie tā, ka 2004.g. izveidojas trešā lielākā starptautiskā federācija GPC (Global Powerlifting Comitee).

Ed Coan - viens no pasaules visu laiku specigakajiem triscinniekiem uz stiena 445kg..jpg - 88.05 KBEd Coan - viens no visu laiku spēcīgākajiem spēka trīscīņniekiem: uz stieņa 445 kg!

Būtisku atšķirību šai federācijai no WPC noteikumu ziņa un attieksmē pret aizliegtajiem preparātiem nav. Līdzīgu reakciju pret aizliegtajiem preparātiem pauž arī tādas federācijas kā: SPF (Sauthern Powerlifting Federation), WPA (World Powerlifting Asociation), BPC (British Powerlifting Comitee), BPO (British Powerlifting Organization).

Kas notiek pašlaik....

Par spīti dažādu federāciju pastāvēšanai, pauerliftings veiksmīgi attīstās un dominējošo lomu joprojām šajā attīstībā nosaka IPF federācija. Tās uzņemtais virziens uz Olimpisko atzīšanu ir ienesis būtiskas izmaiņas attieksmē pret aizliegtajiem preparātiem, pārbaudēm nereti tiek pakļaut arī nacionālo izlašu sportisti savās mājās. Tāpat arī ir sākušas būtiskas izmaiņas attiecībā uz atļautā ekipējuma izmantošanu, kā arī izmaiņas sacensību tehniskajos noteikumos, atvieglojot lēmuma pieņemšanu tiesnešiem.

Patreizejais laba rezultata ipasnieks vilkme no zemes Andy Bolton 451 kg..jpg - 82.43 KBPatreizējais labākā rezultāta īpašnieks vilkmē no zemes Andy Bolton: rezultāts 451 kg!

Pauerlifingam attīstoties līdz mūsdienām noteikumi mainījušies tikai dažādu tehniskā izpildījuma nianšu pilnveidošanas dēļ, un ekipējuma ierobežošanas dēļ. Pauerliftings lēnām virzas Olimpiskās kustības virzienā un Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) šobrīd ir pievērsusi uzmanību šī sporta veida masveidībai pasaulē starp spēka sporta veidiem.

Izcilākie visu laiku pasaules rezultāti - salīdzini ar savējiem:

Vīrieši:

Pietupiens ar svaru stieni uz pleciem:
Maiks Millers (Svars: 167 kilogrami) 554,5 kg

Svaru stieņa spiešana guļus:
Raijens Kenelijs (Svars: 155 kilogrami) 471 kg

Svaru stieņa vilkme no zemes:
Endijs Boltons (Svars: 150 kilogrami) 455 kg

Summa:
Endijs Boltons (Svars: 150 kilogrami) 1273 kg

Sievietes:

Pietupiens ar svaru stieni uz pleciem:
Beka Svensone (Svars 112,1 kilogrami) 387,5 kg

Svaru stieņa spiešana guļus:
Beka Svensone (Svars 109,5 kilogrami) 250 kg

Svaru stieņa vilkme no zemes:
Beka Svensone (Svars 110,8 kilogrami) 310 kg

Summa:
Beka Svensone (Svars 112,1 kilogrami) 930 kg

Komentāri (22)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Lucy Iman
Izkļūt no finanšu krīzes. Padarīt labus, drošus un pieejamus aizdevumus / aizdevumus šeit Tennesse, ASV. Mēs dodam vismaz 48 mēnešus 4% .00.Mēs dodam klientiem to, ko mēs domājam, ka tie ir pelnījuši; nosacījumi ir piemēroti šim piedāvājumam ... lai nokļūtu pie mums, lai mēs varētu nokļūt pie jums; kategoriski iekļauj mūsu pakalpojumus; * Personas / Aizdevuma aizdevumi * ........ * Uzkrājumi / aizdevumi * ..... Jebkura atbilde uz šo ir jānosūta uz credfunding@oulook.com
20.05.2018. plkst. 16:41
Lucy Iman
Izkļūt no finanšu krīzes. Padarīt labus, drošus un pieejamus aizdevumus / aizdevumus šeit Tennesse, ASV. Mēs dodam vismaz 48 mēnešus 4% .00.Mēs dodam klientiem to, ko mēs domājam, ka tie ir pelnījuši; nosacījumi ir piemēroti šim piedāvājumam ... lai nokļūtu pie mums, lai mēs varētu nokļūt pie jums; kategoriski iekļauj mūsu pakalpojumus; * Personas / Aizdevuma aizdevumi * ........ * Uzkrājumi / aizdevumi * ..... Jebkura atbilde uz šo ir jānosūta uz credfunding@oulook.com
20.05.2018. plkst. 16:41
Spēks
Ar www.potencei.com var pacelt 250kg!
10.02.2012. plkst. 16:29
dāma
Nekad nebiju domājusi,ka viņi tik forši izskatās .Cool!
18.11.2011. plkst. 10:36
ezis
ir jau pāri 250 :)
06.04.2011. plkst. 01:11

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 16. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Mīnus 40 grādu temperatūrā pēc Celsija cilvēks zaudē aptuveni 14,4 kalorijas stundā elpojot

Pasākumi

Izdota CD izlase „Populārākās latviešu kino dziesmas un melodijas”

Pērn kompānija „Mikrofona ieraksti” izdeva izlasi „Populārākās latviešu teātra dziesmas” un tas izrādījās ļoti gaidīts un pieprasīts izdevums. Tagad tam seko jaunā CD izlase...