Kas ir džiu - džitsu?

Kas ir džiu - džitsu?

Burtiskā tulkojumā Džiu džitsu varētu tulkot kā elastīgā māksla. Džiu džitsu ir cīņas māksla, kurā uzsvars tiek likts, lai attīstītu savu elastību, un pretinieka uzbrukuma enerģiju izmantotu savai aizsardzībai. Džiu džitsu aptver teju vai visus cīņas paņēmienu veidus- metienus, sitienus, spērienus, satvērienus, žņaugšanas tehniku un sāpju paņēmienus, tāpēc tas bieži tiek uzskatīts par vienu no visefektīvākajiem pašaizsardzības veidiem.

Džiu - džitsu radās 12. gs., un tā „radītājs” ir japāņu ārsts Akajama Sirobeji. Ķīnā Sirobeji bija apguvis gan medicīnu, gan cīņas mākslu.

Reiz kādā ziemas rītā Sirobeji izgāja savā dārzā, kurš viss bija apsnidzis. Pēkšņi viņš izdzirdēja lūstoša koka troksni un ieraudzīja, kā no sniega segas svara salūza priedes zars. Uzreiz pēc tam viņš ieraudzīja, ka apsnigušais kārkla zars noliecas, sniegs no tā noslīd un zars iztaisnojas nesalūzis no sniega smaguma. Šajā brīdī viņš arī noformulēja domu - padoties, lai uzvarētu. Padošanās, dotajā gadījumā, nav sakāves atzīšana. Un formulētais postulāts atbilst gan cīņas garam, gan būtībai, jo, izpildīt paņēmienus ar rupju spēku, tikai pamatojoties uz spēka lielumu (priedes zars), reālā situācijā ir iespējams tikai tad, ja šis pārsvars ir ļoti liels. Un spēka ziņā daudz vājāks pretinieks var efektīvi cīnīties un uzvarēt fiziski daudz spēcīgāku pretinieku, ja izmanto pret viņu viņa paša spēku, viņa paša svaru un refleksus (kārkla zars).

Akajama Sirobeji atlasīja, viņaprāt labākos 3000 paņēmienus un parādīja tos Japānas imperatora komisijai. No tiem tika atlasīti 300 paņēmieni un jaunā cīņas māksla tika nodēvēta par džiu - džitsu, kuru pielietoja un pārzināja vienīgi samuraji. Kad pēc1868. gada revolūcijas samuraju kārta tika atcelta, cīņa izplatījās arī citur, tā tika krietni atvieglota. Klasiskā formā džiu - džitsu cīnītāji viens otram izrāva gaļas gabalus un kaulus.

Mūsdienās džiu - džitsu ir ap 200 stilu jeb kju. Vienā stilā uzmanību pievērš sitieniem ar dūri, citā pirkstu laušanai, vēl citā dažādiem ieročiem. Džiu - džitsu ir paņēmieni ar javaru (īsu nūju), dzo (vidēju nūju), ba (divmetrīgu nūju), naginatu (nūju ar virvi galā), vai (cīņas jostu).

Kā jau visi austrumu rituāli, arī džiu - džitsu treniņš sākas ar meditācijas vingrinājumiem. Liela nozīme ir arī dažādiem punktiem, džiu - džitsu „amata pratēji” izmanto arī adatu dūrienus jūtīgos punktos, jo uzskata, ka arī tā var nostiprināt muskuļus.

Kopumā lielākā daļa paņēmienu ir metieni, sāpju paņēmieni un tikai neliela daļa - sitienu. Šodien džiu - džitsu ir palicis nepopulārs. Sacensības norit vairāk kā paraugdemonstrējumi. Demonstrējumos sportistus parasti sagrupē pēc jostu krāsām. Viņiem uzbrūk statisti ar plastmasas ieročiem. Tiesneši vērtē sportistu meistarību atvairīt uzbrukumu. Džiu - džitsu cīnītāju uzdevums ir piespiest pretinieku zaudēt līdzsvaru un izdarīt metienu, cīnītāji sēž viens pret otru ar mugurām, un pēc tiesneša sākuma signāla 30 sekundēs pretinieks ir jānogāž zemē. Vairs tik vardarbīgi paņēmieni kā šīs cīņas mākslas pirmsākumos netiek pielietoti. Un labi vien, ka tā!

Par iespēju nodarboties ar šo cīņas veidu, kontaktēties pa tālruni: 29568996 (Rīgas Džiu – džitsu klubs).

Komentāri (19)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Gin4a
Velos uzinat visu jo man ir paris comi kuriem vajadzetu sadot pa galvu un vai so sporta veidu var apvienot ar ,,brivo cinu,,jo brivaja cina maca aizsardzibu pats jau ar to brivo cinu nodarbojos jau 3 ar pus gadiem
20.06.2012. plkst. 02:13
judoka
Vai tad skolas ir ryu nevis kju, kju ir jostas pakāpes?!! Sitieni - neliela daļa? Skat. Hokutoryu skolu vai citus, un vispār sitieni ir svarīga daļa no mūsdienu combat džiu-džitsu un džiu-džitsu kā sporta veida. Sacensības ir dažādas. Ir arī sparingi ar sitieniem, metieniem, cīņu.. Skat. Youtubā
28.08.2010. plkst. 21:36
Meitene
Vēlētos uzzināt sīkāku informāciju par nodarbību laikiem, cenām, citiem noteikumiem. Paldies jau iepriekš!
23.08.2010. plkst. 14:41
Ivo
Nespeju piekrist vardam nepopulārs,jo ja paskatamies ufc(ultimate fighting championship)tad katrs otrais izmanto jiu jitsu tehniku otra puse izmanto brīvo cīņu!Protams ne visi izmanto japaņu jiu jitsu,jo populārs ir bjj (brazilian jiu jitsu,it īpaši šeit (Ziemeļīrijā)Pats trennejos japaņu stila jiu jitsu,kas ir vairak pašaizsardziba!visa visumā vēlos teikt ka jiu jitsu ir ļoti populārs cīņas mākslas veids!
14.08.2010. plkst. 00:12
laua
es šo sporta vedu apgustu un vins tik tiešām ir aizraujoš jo ir daudz pamņēmienu lai aizstāvētos un ja kads cilveks no ielas uzbrūk tad zini ko darīt
20.07.2010. plkst. 21:03

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 15. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Jūsu mēle ir brīva no baktērijām tikai tad, ja tā ir rozā krāsā. Ja tā ir balta, tas liecina par to, ka uz tās ir plāna baktēriju kārta

Pasākumi

Krāsojam Lieldienu olas!

Raksturīgākā Lieldienu tradīcija latviešiem un arī citām tautām ir olu krāsošana. Pagāniskajā tradīcijā ola ir saules atgriešanās un auglības simbols, bet kristiešiem ola simbolizē...