Veikbords

Veikbords

Kas ir veikbords?

Sporta veida – veikbords - nosaukums radies no divu vārdu savienojuma angļu valodā – wake – ķīlis, board – dēlis. Veikborda būtība: braucējs ar dēli brauc aiz kutera, turoties pie striķa (falles) un izpilda dažādas sarežģītības akrobātiskos trikus uz V formas vilņa, kas veidojas aiz braucošā kutera.

Veikbords pieskaitāms t.s. ekstrēmajiem sporta veidiem un pēc būtības tas ir līdzīgs daudziem citiem dēļu sporta veidiem – snovbordam, vindsērfingam, kaitbordam. Visideālākā braukšana ar veikbordu ir pa līdzenu un rāmu ezera vai upes ūdeni. Stiprs vējš un viļni veikbordam ir traucējošs.

Veikborda straujās un lielās popularitātes pamatā ir šī sporta veida atraktivitāte, dinamiskums, mūsdienīgums un demokrātiskums. Tas ir arī ļoti aizraujošs sporta veids skatītājiem, tāpēc daudzi ūdens slēpotāji arī pievēršas veikbordam un „pārkāpj” no slēpēm un dēļa, veikborda sniegto "interesantākajām" sajūtām.

Vai viegli iemācīties braukt ar veikbordu?

Iemācīties braukt – vienkārši vizinoties ar veikbordu aiz laivas nav grūti un tas iespējams ikvienam sportiskam cilvēkam vecumā no 6 līdz pat 60 un vairāk gadiem, un vizināšanās ar veikbordu ir ļoti laba atpūta pēc saspringtas darba dienas, kā arī sniedz pietiekošu adrenalīna devu.

Ja ir vēlēšanās taisīt sarežģītākus trikus, tad ir jāapbruņojas ar pacietību un jārēķinās ar to, ka būs jākrīt ūdenī. Tāpēc mācoties būtu nepieciešamas hidrotērps un speciāla aizsargķivere, kas bērniem ir obligāta. Veikbords ir draugu un tusiņa sporta veids. Parasti veikbordisti pulcējas bariņos, jo braukšana vienam vai divatā nav īpaši saistoša. Kamēr viens brauc – pārējie sēž laivā vai krastā un skatās, komentē, filmē, lai vakarā safilmēto skatītos mājās TV un analizētu kļūdas un mācītos.

Cik sen radies veikbords?

Veikborda dzimtene ir ASV. Tas radies 80 – to gadu vidū un tā pirmsākumi meklējami viļņu sērfingā (surfing), kad sērferi okeāna pludmalēs vizinājās uz sērfa dēļiem ar striķi aiz kutera vai aiz krastā braucošas automašīnas. Vēlāk dēļiem tika pievienoti speciāli stiprinājumi, mainījās to forma un izgatavošanas tehnoloģijas. 1990 – jā gadā veikborda dēļi ieguva formu, kas pazīstama šodien. Kopš 90 – to gadu beigām veikbords ir visstraujāk augošā ūdens sporta industrija ASV, bet pēdējos pāris gados ļoti strauju popularitāti tas ieguvis arī Eiropā – Skandināvijas valstīs, Vācijā, Šveicē, Francijā, Itālijā un citur pasaulē. Kopš 1992.gada pasaulē notiek veikborda profesionāļu sacensības, kurās veikbordisti, veicot noteiktu distanci, sacenšas akrobātisko triku sarežģītībā. Kopš 2000. gada profesionālajā veikbordā ienākuši arī dažādi elementi “no ielas” – ūdenī izvietoti speciālas konstrukcijas slaidi (plastmasas) un tramplīni, kas īpaši saista jauniešus.

Veikborda dēļi un to cenas

Veikborda dēļi tiek veidoti no īpaši izturīgas konstrukcijas materiāliem. Pie kājām tas stiprinās ar speciāliem stiprinājumiem, kas satur kāju pie dēļa. Dēļa apakšā ir spuras, kas palīdz dēli labāk vadīt. Veikborda dēlis ar stiprinājumiem vidēji maksā ap Ls 250 - 300, taču ir jārēķinās ar papildus izdevumiem – speciāls hidrotērps, drošības veste, cimdi, aizsargķivere u.c. Ekipējuma kopējās izmaksas varētu sastādīt Ls 400. Iesācējiem ekipējums būs nedaudz lētāks, bet profesionāļu inventārs – vēl dārgāks. Katru gadu tiek uzlabotas veikbordu izgatavošanas tehnoloģijas – tie paliek vieglāki, stabilāki, drošāki un no izturīgākiem materiāliem. Īpaša nozīme tiek pievērsta veikborda dēļu dizainam – parasti gan tā virspusē, gan apakšpusē ir atraktīvi zīmējumi, grafika vai attēli.

Pasaulē ir apmēram 10 firmas, kas ražo veikborda dēļus, piem. Liquid Force, Hyperlite, Jobe, SWB, Double Up.

Kādam jābūt veikborda kuterim?

Ar veikbordu var braukt aiz kutera, kuram ir pietiekoši jaudīgs motors. Taču pasaulē veikbordam ir paredzēti speciāli kuteri, kas aprīkoti ar veikbordam nepieciešamo ekipējumu. Tiem ir speciāla iegrime, lai veidotos pareiza lieluma vilnis aiz kutera, kā arī speciāls rāmis, pie kura noteiktā augstumā piesiets striķis, kas atvieglo izdarīt augstākus lecienus. Šādi jauni veikborda kuteri maksā ap 30 - 40 tūkst. USD. Pasaulē ir apmēram 10 firmas, kas ražo speciālus veikbordam paredzētus kuterus, piem., Mastercraft, Malibu, Supra, Nautiques. Arī parastās ūdens slēpošanas laivas ir iespējams pielāgot veikbordam – liekot tajās smaguma atsvarus, lai veidotos lielāks vilnis un izgatavojot speciālu stieni vai rāmi striķim. Braukšanai ar veikbordu nav nepieciešamas liels ātrums. Vidējais ātrums, braucot ar veikbordu, ir 30-35 km/h.

Vai veikbords ir izplatīts Latvijā un cik tas maksā?

Latvijā pirmie veikbordisti parādījās deviņdesmito gadu vidū. Ar katru gadu rodas arvien vairāk šī atraktīvā sporta veida piekritēju. Veikbords ir ļoti pateicīgs sporta veids Latvijas apstākļiem, jo sezona var ilgt 6 mēnešus - no aprīļa līdz pat oktobrim. Braukājot pavasarī un rudenī ieteicams vilkt speciālu hidrotērpu, kas uztur ķermeņa temperatūru. Ļoti daudzi Latvijas veikbordisti ziemā nodarbojas ar snovbordu.

2003.gada vasaras beigās Latvijā Ozolniekos (Jelgavas raj.) tika atklāta pirmā ūdensslēpošanas kabeļu trase, kur arī var braukt ar veikbordu.

Veikborda ekipējums Rīgā ir pieejams vairākos sporta preču veikalos - dēļi, stiprinājumi, vestes, hidrotērpi, speciāls apģērbs.

10 minūšu brauciens ar veikborda dēli, aiz veikborda kutera izmaksās ~7 - 10 Ls, ieskaitot visu inventāru. Kabeļu trasēs mazāko pastāvīgo izmaksu dēļ cenas ir daudz demokrātiskākas.

Komentāri (9)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
veikbordists
2016. gadā Latvijā ir jau vairāk nekā 19 aktīvi veikparki. Par tiem visiem var uzzināt vairāk informāciju veiko.lv mājaslapā :)
05.05.2016. plkst. 14:24
Tikko atgriezos no shajaa pashaa virtuaalajaa videe vineetajaam 10 min veikborda. Piecelties tieshaam nav probleema, bet peec tam pareizi iztaisnoties gan, kur nu veel peec tam deeli kaut kur peec pasha gribas aizstuureet.... huu.. Uz rokaam slodze tieshaam paliekosha, bet visvairaak sagurums ir sadziits augshstilbos. Riktiigi miikstas kaajas, bet pirmais iespaids labs. Nez tikai kaads instruktoram par mani un manu braukshanu :))
29.08.2007. plkst. 19:07
wakeboard beginner ;)
zigiz, nav nemaz tik sarežģītikā te tauta raksta: es pats izmēģināju unja klausa instruktoru, 10-15 minūtēs pamatkustības jau ir apgūtas! rokas protams piedzenas no slodzes,bet nav tik traki ;) tagad vēsākā laikā tur forši pirtī pirms bruaciena var ieiet sasildīties.
28.08.2007. plkst. 10:54
Wake You up with the board... Buus jaaizmanto irLaiks konkursaa vineetaa iespeeja un jaapameegina jau shonedeelj... Redzees, kas buus un vai rokaas ir speeks piecelties.
28.08.2007. plkst. 00:05
Lieliski adrenalīns jau ceļas.
15.08.2007. plkst. 16:03

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 22. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pie ķermeņa temperatūras 40,5 grādi pēc Celsija iestājas smadzeņu bojājumi

Pasākumi

Sofijas Vitas Požlaites & Olimpiadas Daņilovas glezniecības izstāde “DVĒSELES SVĒTKI”

2007.gada 15.decembrī netālu no Rīgas uz pirmo personālizstādi aicināja divas draudzenes – baltkrieviete Olimpiada Daņilova un lietuviete Sofija Vita Poželaite....