Kontracepcijas līdzekļu izvēle

Kontracepcijas līdzekļu izvēle

Nav tāda kontracepcijas līdzekļa, kurš atbilstu visām prasībām. Tiem pretapaugļošanās līdzekļiem, kuri ir visefektīvākie pret grūtniecību un kurus visvieglāk lietot, piemēram, hormonālās pretapaugļošanās tabletēm un spirālei, ir dažādas blakusiedarbības, no kurām atsevišķas ir diezgan nopietnas. To spēja pasargāt no seksuāli transmisīvajām slimībām ir visai niecīga. Tie līdzekļi, kuri ir nekaitīgi un daļēji pasargā no inficēšanās ar seksuāli transmisīvajām slimībām, ir mazāk efektīvi aizsardzībā pret grūtniecību. Tos arī grūtāk lietot, jo tie jāizmanto katrā dzimumaktā. Tāpēc sieviete ir grūti izvēlēties pretapaugļošanās līdzekli.

Pirms pretapaugļošanās līdzekļa izvēles ir svarīgi, lai tu pārdomātu savas pašreizējās vajadzības. Tikai nedaudz sieviešu nolemj lietot vienu un to pašu kontracepcijas līdzekli visu dzīvi, un daži pretapaugļošanās līdzekļi visvairāk piemēroti sievietēm noteiktā vecumā, piemēram, hormonālās pretapaugļošanās tabletes nav prātīgākā izvēle sievietei, kura ir vecāka par 35 gadiem un kura smēķē. Spirāle savukārt nav tas labākais, ja esi jauna un tev vēl nav bērnu. Abos šajos gadījumos kontracepcijas blakusparādības atkarīgas no dažādiem individuāliem apstākļiem (no tava vecuma, no tā, vai esi jau dzemdējusi un vai tu smēķē). Ir arī vairāki citi jautājumi, par kuriem jābūt skaidrībā: Vai tev ir stabilas attiecības, vai tu maini partnerus?

Ja tev ir dzimumakti tikai paretam, tad varbūt nav vajadzīgs lietot kontracepciju katru dienu, piemēram, hormonālās pretapaugļošanās tabletes. Ja tu maini partnerus vai arī ja tev ir jauns partneris, tad varbūt svarīgi izmantot pretapaugļošanās līdzekli, kas vismaz daļēji pasargā no seksuāli transmisīvajām slimībām. Padomā arī par savu attieksmi pret abortiem. Protams, visas sievietes grib izvairīties no nevēlamas grūtniecības un mākslīgā aborta, taču dažām sievietēm par nastu varbūt vismaz reizi kļūst pavisam neliels negribētas grūtniecības risks ar tam sekojošu mākslīgo abortu. Citām situācija būs tik sarežģīta, ka no grūtniecības būs jāizvairās par jebkuru cenu. Tev reālistiski jāapsver arī pašdisciplīna: vai tu, piemēram, vari atcerēties iedzert tableti aptuveni vienā un tai pašā laikā katru dienu vai arī uzlikt dzemdes kakla uzmavu katru reizi, kad tā varētu būt nepieciešama?

Tev pašai jānosaka, kam visvairāk pievērst uzmanību izvēloties. Patiesībā tai vajadzētu būt tavai un tava partnera kopīgai problēmai. Taču ir tikai nedaudz pretapaugļošanās līdzekļu, kurus var izvēlēties vīrieši, un tāpēc vairumā gadījumu kontracepcijas izvēle visvairāk attieksies uz tevi. Būtu labi to pārrunāt ar savu partneri, ar draudzenēm, savu ārstu vai ginekologu. Taču vispirms pārdomā un pieraksti savus uzskatus. Ir prātīgi uzklausīt citu cilvēku padomus, taču ar sekām būs jāsadzīvo tev. Gan diskusijās laikrakstos, gan sieviešu kustībā valda dalīti uzskati par to, kādi pretapaugļošanās līdzekļi ir vislabākie un kam tie ir vispiemērotākie.

Pretapaugļošanās līdzekļu drošība
Ar pretapaugļošanās līdzekļu drošību saprot spēju to pasargāt no grūtniecības. Tas atkarīgs no paša pretapaugļošanās līdzekļa un no tā, vai tas tiek pareizi lietots.

Kur dabūt pretapaugļošanās līdzekļus?
Visizplatītākie pretapaugļošanās līdzekļi – prezervatīvi – ir arī vispieejamākie. Ikviens bez ārsta receptes un dzimuma vai vecuma ierobežojumiem var tos iegādāties vai ik uz soļa – aptiekās, kioskos, mazos pārtikas veikaliņos un lielos tirdzniecības centros.
Dzemdes kakla uzmavas Latvijā nav populāras, un, ņemot vērā zemo pieprasījuma līmeni pēc šiem kontracepcijas līdzekļiem, kurus dēvē arī par sieviešu prezervatīviem tos galvenokārt var iegādāties tikai aptiekās.
Ja sieviete vēlas lietot hormonālās pretapaugļošanās tabletes, viņai ieteicams doties pie ģimenes ārsta vai ginekologa, kurš palīdzēs noteikt sievietes organismam vispiemērotākās tabletes, kā arī izrakstīs recepti to iegādei. Visām sievietēm, tostarp arī nepilngadīgajām, ir tiesības iegādāties hormonālās pretapaugļošanās tabletes, ja vien viņām ir ārsta izrakstīta recepte.

Tev jāzina, ka:

  • Tu vari palikt stāvoklī pirmā dzimumakta laikā;
  • Tu vari palikt stāvoklī pirms pirmajām menstruācijām. Ovulācija bieži notiek jau pirms pirmajām menstruācijām;
  • Tu vari palikt stāvoklī drīz pēc dzemdībām. Arī šādā gadījumā ovulācija bieži notiek pirms pirmajām menstruācijām. Ja bērns regulāri zīž tikai krūti, tu vari būt diezgan droša, ka ovulācija nenotiks pirmās 9 nedēļas. Ja tu nebaro bērnu ar krūti vai arī papildus dod mātes piena aizvietotājus, ovulācija var notikt dažas nedēļās pēc dzemdībām;
  • Tu vari palikt stāvoklī pirmajā mēnesī pēc aborta. Ovulācija visbiežāk notiek 10 – 20 dienas pēc aborta;
  • Lai gan tu esi lietojusi pretapaugļošanās tabletes katru dienu, tu vari palikt stāvoklī, ja tev dažas dienas ir bijusi vemšana vai caureja. Tā mēneša atlikušajā laikā kopā ar hormonālajām pretapaugļošanās tabletēm tev jālieto vēl kāds cits pretapaugļošanās līdzeklis;
  • Tikai tad, kad saistībā ar pārejas vecumu menstruācijas tev nav bijis vienu gadu, tu vari būt droša, ka vairs nevari palikt stāvoklī. Ja menstruāciju nav bijis īsāku posmu, tās var atsākties. Tomēr sievietes, kuras vecākas par 50 gadiem, ļoti reti paliek stāvoklī;
  • Hormonālās tabletes, kuras lieto pārejas vecumā (piemēram, trisekvenss vai cikloproginons) nav pretapaugļošanās līdzeklis. Šādai funkcijai hormonu līmenis tajās ir ievērojami par zemu.


Komentāri (9)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Laura
Ja Ieva var ari poti pie ginekaloga dabut, kura der 3menesus, bet ne visur es zinu, ka ir Riga un sigulda. Bet manai draudzenei pec sim potem bija 1 menesi var teikt menes reizes. It ka jau var 3menesus nodarboties ar sexu un nav jasatraucas:) Bet nu gadities var visadi:( :) Bet tas jau ir ar visu!
19.01.2012. plkst. 21:11
ieva
vai lv ir pretapauglosanas potes?
12.07.2010. plkst. 15:08
Linda
Pēc aborta nevar nodarboties ar sexu kādas 2 nedēļas, nevis mēnes un tas ir pašas sievietes drošibas labad, lai negūtu infekcijas vai kādu smagu iekaisumu. Pēc aporta dzemdes sieniņas ir ļoti traumētas, kurās viegli var veidoties infekcija!
29.01.2010. plkst. 22:09
Aleksandra
Dzirdēju tādu lietu ka pēc aborta nedrīkst nodarboties ar seksu veselu mēnesi.. tikai joprojām nesaprotu kāpec..?? O_O
31.01.2008. plkst. 14:46
jap - traki, ka nav ideālas metodes!
22.08.2007. plkst. 12:15

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 08. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Kofeīns paaugstina aspirīna citu pretsāpju līdzekļu iedarbību, tāpēc tas ir atrodams dažos medikamentos

Pasākumi

Nozog Lienes Šomases jaunā albuma materiālu

Pagājušajā ceturtdienā neaicināti viesi uzlaužot durvis, paciemojušies Lienes Šomases menedžeres dzīvoklī. Garnadži piesavinājušies vērtīgākās lietas paķerot līdzi menedžerei un...