Kā joki un humors atvieglo sāpes?

Kā joki un humors atvieglo sāpes?

Smiekli ir labs antistresa līdzeklis — arī visekonomiskākais un visvienkāršāk pielietojamais. Priecājoties paātrinās sirdsdarbība, ķermeņa temperatūra kļūst siltāka, parādās labsajūta.

Smiešanās, tāpat kā raudāšana, „pavēl” smadzenēm izdalīt asinīs endorfīnus. Endorfīns ir ķīmiska viela, kas pēc uzbūves ir līdzīgs morfīnam un heroīnam un kam ir nomierinošs iespaids uz organismu un vienlaikus imūnsistēmu veidojošs efekts. Tas izskaidro, kāpēc laimīgi cilvēki reti kad slimo, bet nelaimīgi cilvēki, kas bieži par kaut ko žēlojas, saslimst daudz biežāk. Smiekli un raudāšana no psiholoģiskā viedokļa ir cieši saistīti. Atcerieties, kā jūs jutāties pēc tam, kad kāds pēdējoreiz izstāstīja joku, kas lika jums raustīties nevaldāmos smieklos. No smadzenēm nāca tirpu sajūta, izdalot asinsritē endorfīnus un sniedzot dabisku „pacēlumu”. Rezultātā jūs bijāt kā „pilnā”. Tie, kam ir problēmas ar smiešanos, dzīvē bieži pievēršanas narkotikām, alkoholam vai seksam, lai sasniegtu to pašu sajūtu. Alkohols novērš kavēšanu un ļauj cilvēkiem smieties, izdalot endokrīnus, tieši tāpēc cilvēki, kas labi jūtas, smejas vairāk, kad iedzer alkoholu, bet nelaimīgi cilvēki kļūst vēl nelaimīgāki un pat varmācīgi.

Lielas smiešanās beigās mēs bieži raudam. Asaru sastāvā ir encefalīns, viens no organisma trankvilizatoriem, kas mazina sāpes. Mēs raudam, kad saskaramies ar sāpīgu pieredzi, bet endorfīni un encefalīns palīdz pašanestēzijā.

Daudzu joku pamatā ir kaut kas nelaimīgs un sāpīgs, kas noticis ar kādu cilvēku, bet tieši tāpēc, ka mēs zinām, ka tas nenotiek patiesībā, mēs smejamies un izdalām endorfīnus pašanestēzijai. Ja tas būtu patiess notikums, kas būtu noticis ar mums, mēs momentā ieslēgtos raudāšanas režīmā un ķermenis arī izdalītu encefalīnu. Tāpēc raudāšana bieži vien ir smiešanās piedeva. Saskaroties ar nopietnu emocionālo krīzi, piemēram, nāvi, daudzi cilvēki raud, bet cilvēks, kurš nespēj garīgi pieņemt nāvi, var sākt smieties. Kad realitāte trāpa mērķi, smiekli pārvēršas asarās.

Smiekli anestezē ķermeni, veido imūnsistēmu, aizsargā pret slimībām un kaitēm, uzlabo atmiņu, iedarbīgi māca un pilnīgo dzīvi. Pētījumi visā pasaulē ir pierādījuši, ka smiešanās pozitīvā iedarbība nostiprina imūnsistēmu ar sāpes nomācošām vielām, kas rodas ķermenī. Pēc smiešanās pulss kļūst vienmērīgs, elpošana padziļinās, artērijas izplešas muskuļi atslābinās.

Tas galvenokārt ir veids, kā vīrietim tikt galā ar emocionālām sāpēm. Jo grūtāk vīrietim runāt par kādu emocionālu notikumu, jo vairāk viņš smiesies, kad stāstīs par to joku, lai cik bezsirdīgi un bezjūtīgi tas liktos sievietēm. Vīrieši reti kad ar citiem vīriešiem runā par savu seksuālo dzīvi, tāpēc, lai to apspriestu, viņi stāsta jokus. Sievietes turpretī ar draudzenēm apspriež savu seksuālo dzīvi visās detaļās bez jebkādu joku palīdzības.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Stīvens
- Tēti, Robis skolā teica, ka es esot pasaulē lielākais pimpis. Vai tas nozīmē ka man ir vislielākais? - Nē dēliņ, viņš ar to droši vien gribēja teikt ka tu esi pasaulē lielākais dirsa...
11.01.2012. plkst. 10:31

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 20. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Cilvēka smadzeņu ietilpība pārsniedz 4 tera bitus

Pasākumi

Latvijas mākslas klasika Dr. Gunta Belēviča kolekcija

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a, Rīgā) ar turpinājumu Hēges zālē no 2008.gada 7.septembra līdz 5.oktobrim būs skatāma izstāde Latvijas mākslas...