Dārgakmeņi

Dārgakmeņi

Dārgakmeņi vienmēr ir pārsteiguši cilvēku. Tūkstošiem gadu cilvēki tos nēsāja kā amuletus, lai aizsargātos no slimībām un ļaunajiem gariem. Uzskatīja, ka ar dažu pusdārgakmeņu palīdzību to īpašnieks var paredzēt nākotni. Citi akmeņi it kā ļāva noteikt, vai aizdomās turētais ir vainīgs vai ne.

Senatnē dārgakmeņus atšķīra tikai pēc to krāsas. Par rubīniem sauca visus sarkanos akmeņus. Visus zaļos akmeņus sauca par smaragdiem, bet zilos par safīriem.

Vēlāk kļuva skaidrs, ka daži akmeņi ir izturīgāki un ar garāku mūžu nekā citi. Kļuva skaidrs arī tas, ka dārgakmeņi ir vērtējami ne tikai pēc to krāsas, spīduma vai unikalitātes, bet arī pēc izturības. Piemēram, šodien dimantus uzskata par visdārgākajiem akmeņiem, jo vēl bez to skaistuma tiem piemīt arī augstāka izturība nekā citiem dārgakmeņiem.

Untitled 12.jpg - 48.55 KBArī visus pusdārgakmeņus parasti pieskaita dārgakmeņiem. Patiesībā pie dārgakmeņiem var pieskaitīt tikai četrus dārgākos akmeņus: dimantu, rubīnu, smaragdu un safīru. Citi pieder pie pusdārgakmeņiem, un tie ir opāls, ametists, topāzs. Daudzi no dārgakmeņiem un pusdārgakmeņiem ir cieši saistīti.

Dimants ir dārgākais no dārgakmeņiem un pēc uzbūves visvienkāršākais – tas sastāv no viena ķīmiskā elementa – tīra oglekļa. Rubīni un safīri pieder pie „korundiem”. Rubīni ir karmīnsarkani tāpēc, ka korundā ir nedaudz dzelzs. Bet dažādu oksīdu klātbūtne dod safīram dažādus zilā un gaišzilā toņus.

Vairums pusdārgakmeņu ir dažādi „silikātu” savienojumi. Topāzs un turmalīns pieder silikātu grupai, tāpat kā granāti un žadeīti. Daži lētāki pusdārgakmeņi pieder pie kvarca grupas, kas sastāv no tīra silikāta. Pie tiem pieder ametists. Opāls ir silikāts, kas satur 5-10% ūdens. Starp citu, uzskata, ka opāls ir viens no tiem dārgakmeņiem, kas nes nelaimi saviem īpašniekiem.

Dārgakmeņu nozīme

Untitled 6.jpg - 7.53 KBRubīns - Indijā to uzskata par akmeņu karali. Rubīnu parasti saista ar karaliskumu, dedzību un varu. Birmā uzskata, ka rubīns var padarīt cilvēku neievainojamu. Rubīna rotas sargājot no nelaimes un slimībām.

Untitled 8.jpg - 11.96 KBSmaragds – Leģenda vēsta, ka smaragdus atrodot grifu ligzdās. Uzskata, ka smaragdi uzlabo atmiņu, asina prātu un, palikti zem mēles, palīdz ielūkoties nākotnē. Tos lietoja acu slimību, dizentērijas, lepras un epilepsijas ārstēšanā. Zaļās krāsas dēļ tie ir auglības un lietus simbols.

Untitled 10.jpg - 24.53 KBDimants - saistās ar neuzpērkamību un neuzvaramību. Caurspīdīguma un dzidruma dēļ uzskatīts par pastāvīguma un patiesuma simbolu.

Untitled 4.jpg - 8.1 KBSafīrs tiek saukts par "likteņa akmeni". Tas vairo prāta skaidrību un izpratni. Tas var piesaistīt finansiālu veiksmi. Safīrs simbolizē uzticību, mīlestību, draudzību, stimulē iztēles darbību, pazemina nervozitāti, nomierina prātu.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Akmens paliek akmens...bet skaisti jau gan, man tiešām gribētos redzēt kā akmens nosaka kāds ir vai nav vainīgs, un kur viņi to ķēra? ...un kādam patiesības graudam jau arī leģendās jābūt, varbūt mēs mūsdienās esam pārlieku aprobežoti, lai akmenī saskatītu ko vairāk par spožu grabuli?... :)
28.06.2008. plkst. 01:12

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 18. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Vidējais vīrietis sastāv no 40% muskuļu un 15% tauku, savukārt sievietes – 23% muskuļu un 25% tauku

Pasākumi

SKA-Reggae Night Rīgā!

„Ska-Reggae Night” ietvaros 17. oktobrī klubā "Faraon" plkst. 20:00 uzstāsies vācu ska-reggae grupa „Message of Jah”. Pozitīvākas mūzikas vēl nepastāv! Programmā arī...