Dzelzs

Dzelzs

Kāpēc cilvēkam ir nepieciešams dzelzs?

Enerģijai. Dzelzs nodrošina skābekļa piekļuvi ikvienā ķermeņa vietā. Neuzņemot pietiekamu daudzumu dzelzs, cilvēks izjūt vājumu un nogurumu, kas ir dzelzs nepietiekamības anēmijas simptomi. Šī pamata barības viela ir sevišķi nozīmīga gan augļiem grūtnieču vēderos, gan bērniem un pieaugušajiem – ikvienai dzīvai būtnei, kas attīstās. Pārlieku liels vai mazs dzelzs daudzums organismā gan var kavēt ķermeņa attīstību – vienā pētījumā tika apstiprināts fakts, ka vidusskolnieces, kam bija pazemināts dzelzs daudzums organismā, sliktāk kārtoja mutiskos eksāmenus.

Cik daudz dzelzs organismam dienā nepieciešams?

Vīriešiem vecumā virs 18 gadiem dienā nepieciešams uzņemt 8 miligramus dzelzs. Tā kā sievietes dzelzi zaudē ar menstruālajām asinīm, līdz 19 gadu vecumam viņām nepieciešami 15 miligrami dienā, bet vecumā no 19 līdz 50 gadiem – 18. Grūtniecības laikā sievietēm dienā jāuzņem pat 27 miligrami, bet laikā, kad viņas zīda mazuļus ar krūti – 9 miligrami. Pēc menopauzes iestāšanās sievietēm dienā nepieciešami vairs tikai 8 miligrami dzelzs.

Kuros produktos ir visvairāk dzelzs?

Gaļa ir ar dzelzi bagātākais pārtikas produkts, turklāt jo gaļa tumšāka, jo vairāk dzelzs tā satur. Aknās vien vienā porcijā ir 6 miligrami, liellopu filejā – 3 miligrami, vienā hamburgerā – 2 miligrami, bet vienā vistas krūtiņā – 1 miligrams dzelzs. Pupas, graudaugi un zaļumi arī satur dzelzi, bet tas ir organismam grūtāk uzsūcams, tāpēc šos produktus ieteicams kombinēt ar augļiem un dārzeņiem, kas bagāti ar C vitamīnu, piemēram, citrusaugiem un to sulām, zemenēm, papriku un brokoļiem.

Vai ir jālieto dzelzi saturoši uztura bagātinātāji?

Uz šo jautājumu nevar viennozīmīgi atbildēt. Daži cilvēki no šādiem uztura bagātinātājiem noteikti gūs labumu. Pētnieki ir atklājuši, ka apmēram 15 procentu meiteņu tīņa gados un apmēram 20 procentu sieviešu vecumā, kas ir piemērots bērnu dzemdēšanai, ir dzelzs deficīts organismā. (Parasta asins analīze var noteikt, vai arī jūs neesat viņu skaitā). No otras puses, apmēram 10 procentiem amerikāņu ir gēns, kas izraisa dzelzs uzsūkšanos par 50 procentiem vairāk, nekā tas būtu nepieciešams, līdz ar to ar dzelzi bagātinātu uztura bagātinātāju lietošana viņiem var izraisīt pārlieku lielu daudzumu dzelzs organismā, kas savukārt var novest pie sirds un aknu slimībām. Parastas asins analīzes šo gēnu neuzrāda, turklāt jums šis gēns var būt pat tad, ja jums ir dzelzs deficīts organismā. Tāpēc pirms dzelzs uztura bagātinātāju lietošanas konsultējieties ar ārstu un uzziniet, vai jums gadījumā nav jāveic tests, kas nosaka organisma spēju uzsūkt barības vielas. Pieaugušiem vīriešiem un sievietēm pēc menopauzes ar dzelzi bagātināti uztura bagātinātāji būtu jālieto tikai pēc ārsta ieteikuma.

 Vai ir iespējams uzņemt organismā pārāk daudz dzelzs?

Vairumam cilvēku organisms spēj regulēt to dzelzs daudzumu, ko ikdienā tie uzņem ar pārtiku – ja dzelzs līmenis jums ir zemāks, organisms uzsūks mazliet vairāk un otrādi – ja jums dzelzs līmenis ir paaugstināts, tad organisms uzsūks mazāk. Pārlieku augsts dzelzs līmenis var izraisīt sirds un aknu problēmas. Daži zinātnieki uzskata, ka dzelzs uztura bagātinātāji, ja tos lieto nepareizi, var kavēt citu vērtīgu minerālvielu uzsūkšanos organismā. Tāpēc, pirms lietot šādus uztura bagātinātājus, jāgriežas pie ārsta un jānoskaidro, vai tas patiešām ir nepieciešams. Dzelzi saturošas tabletes noteikti jāglabā bērniem nepieejamā vietā, jo bērni bieži saindējas ar tām, turklāt iznākums var būt arī letāls.

 

Komentāri (17)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
ina
ko darīt, ja pārlieku augsts Fe līmenis? ar ko tas var draudēt, un kā noregulēt šo problēmu?
25.08.2013. plkst. 10:58
ieva
ko darīt, ja pārlieku augsts Fe līmenis? ar ko tas var draudēt, un kā noregulēt šo problēmu?
16.05.2013. plkst. 21:32
>sursram
Tie miligrami dzelzs ir uz 100 gramiem produkta.Tātad,ja liellopu aknās ir 6-7mg dzelzs,tad pietiks ar nedaudz vairāk par 100 gramiem dienā.:)
05.11.2011. plkst. 19:14
>sursram
Tie miligrami dzelzs ir uz 100 gramiem produkta.Tātad,ja liellopu aknās ir 6-7mg dzelzs,tad pietiks ar nedaudz vairāk par 100 gramiem dienā.:)
05.11.2011. plkst. 19:14
sursurs
nu mani interesē, cik tad liela ir tā porcija, kas satur tos miligramus? Izskatās, ka bez ~1kg gaļas dienā nekādi :/
27.10.2011. plkst. 18:51

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 20. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Sešus gadus veci bērni smejas vidēji 300 reizes dienā; pieaugušie – vien 15 līdz 100 reizes dienā

Pasākumi

Mākslinieces LINDAS FREIBERGAS personālizstāde “IR LABI”

Studiju gados Latvijas Mākslas akadēmijā vārdi „ir labi” simbolizē jautājumu - vai šis mākslas darbs ir pietiekami labs dotajam uzdevumam, savukārt pēc studiju beigšanas - tā ir...