Uztura bagātinātāji

Uztura bagātinātāji

Ko nezinām par zināmo.
Uztura bagātinataji.


Konsultē Māris Šveiduks –

Pasaules čempions Fitnesā, IFCN ( Intrenational Fitness Club Network ) un IHRSA (International Health Requet and Sportsclub Association ) apvienību biedrs. Ar uztura bagātinātāju pētīšanu nodarbojas jau vairāk kā 12 gadus. Ir viens no Latvijas labākajiem ekspertiem šajā jautājumā. Balstoties uz ilggadīgu pieredzi viņš ir izveidojis arī pats savu uztura bagātinātāju līniju „Lāčplēša Spēks un Enerģija” .

Pēdējā laikā presē, internetā un arī sadzīvē arvien vairāk sastopamies ar terminu Uztura bagātinātāji. Bet tai pat laikā, liekot roku uz sirds, gandrīz 80% cilvēku apstiprinās, ka viņiem šis vārdu salikums joprojām ir „tumša bilde”.
Kas tad īsti slēpjas aiz šiem vārdiem, kā radušies šāda veida produkti, kāda ir to nozīme sadzīvē, vai tās ir zāles, vai no tām rodas nevēlami blakus efekti, atkarība vai pieradums… Tādu un līdzīgu jautājumu ir desmitiem. Varbūt ar šī raksta palīdzību varam pavērt nelielu šķirbiņu aizkaros, aiz kuriem sarindotas neskaitāmas bundžiņas, tabletes, pulveri un dzērieni?


Uztura bagātinātāju parādīšanās sekmēja kosmosa iekarošanas ēras sākums. Zinātniekiem bija jāizdomā kā nodrošināt astronautus ar sabalansētu, koncentrētu un efektīgu barību izplatījumā. Tai bija jābūt kompaktai, ar lielu uzglabāšanas ( derīguma ) laiku un pietiekoši tīrai, lai pilnvērtīgi un efektīvi uzsūktos organismā, lieki nenoslogotu gremošanas sistēmu un pēc tam kosmisko tualeti. Attiecībā uz kvalitāti, NASSA zelta likums - kosmosa iekarotājiem pienākas visvisvislabākais, pilnā mērā bija attiecināms arī uz šo nozari.
Sportisti un fiziski aktīvi cilvēki, ļoti stingri raugās, ko ,sadzīviski runājot, liek mutē, tāpēc nav brīnums, ka jaunizveidotie produkti ātri vien sāka iegūt lielu popularitāti sportistu un veselīga dzīvesveida cienītāju vidū.


Pagājušā gadsimta astoņdesmitie gadi ir laiks, kad uztura bagātinātāju ražošana sāka savu augšupeju kā plaša patēriņa produkts. Pārtikas piedevas ieguva stabilu vietu atlētu un vēlāk arī parastu pilsoņu ikdienas diētā. Kompānijas, kuras tos ražoja, ieguldīja milzu līdzekļus zinātniskajās laboratorijās, lai radītu pēc iespējas dažādākus un labākus produktus visām iespējamām vajadzībām.


Tā kā jau no paša šo produktu radīšanas sākuma, produkta izejvielu tīrība un kvalitāte, kā arī dabiskuma saglabāšana bija industrijas pamatakmeņi, varam droši apgalvot, ka jebkurš proteīna kokteilis ir daudzkārt dabiskāks nekā, dažkārt, pēc izskata apbrīnojami skaistie, ģenētiski uzlabotie augļi, dārzeņi vai citi produkti, kuri nebojājas nedēļām, vai kuri tiek tik intensīvi ar visu ko apsmidzināti to augšanas procesā, ka pat tārpi tos nav iecienījuši. Tā, protams, ir tikai ilustrācija tiem cilvēkiem, kuri kategoriski apgalvo, ka tādu „ķīmiju” kā uztura bagātinātāji nu nekad nelietos. Bet kādu tie jau tagad lieto ikdienā? Atliek tikai papētīt produktu etiķetes, cik tur ir konservantu, stabilizatoru, mākslīgo krāsvielu un vēl nezin kādu piedevu?


Neliels piemērs, kas tad ir piena sūkalu proteīna pulveris? Kā to iegūst? Ziedošajos Padomju sociālisma laikos ražojot biezpienu, sūkalas vienkārši lēja kanalizācijā, bet tieši šis iedzeltenais šķidrums satur vienu no augstvērtīgākajiem proteīniem, kas tik ļoti nepieciešams ikdienas uzturā. Uztura bagātinātāju ražotāji, šīs sūkalas kristalizē ļoti zemā temperatūrā un pēcāk ar dažādu mehānisko filtru palīdzību no šīm sniegpārsliņām izfiltrē proteīnu. Vēlāk tiek pievienoti vitamīni, minerāli un citas organismam nepieciešamās vielas tā, lai izveidotos sabalansēta formula, tieši tādās proporcijās kā nepieciešams konkrētai cilvēku vai sportistu grupai. Skan vienkārši vai ne? Bet viss ģeniālais taču ir vienkāršs, piekrītat?

Bet kā lai orientējas plašajā uzturu bagātinātāju laukā? Kā lai aizšķir graudus no pelavām? Kā lai izdomā kurš produkts būtu piemērots tieši Jums? Ja jūtat, ka šie jautājumi jūs urda, droši rakstiet un jautājiet. Turpmāk izklāstīsim sīkāk par proteīniem, aminoskābēm, multipakām, dažādiem aktivātoriem, speciālo īpašību veicinātājiem, sporta dzērieniem. Ja jūs gribat to zināt, mēs sagādāsim atbildes. Norunāts.

Daži ieteikumi sākumam:

• Meklējiet pēc iespējas vairāk informācijas paši presē, internetā, no cilvēkiem kam uzticaties un salīdziniet to ar uztura bagātinātāju pārdevēju sniegto „reklāmu”.
• Papētiet, kuras no uztura ražotājfirmām tirgū ir jau daudzus gadus. Tas nodrošina stabilitāti , kvalitāti un garantijas.
• Iegādājieties uztura bagātinātājus no drošiem avotiem- specializētajiem veikaliem , sporta klubos, no zinošiem treneriem vai pie dietologiem.
• Oriģinālo uztura bagātinātāju rūpnīcās ražotiem produktiem uz aizvākojuma ir drošības plēve, kura neļauj atskrūvēt vāciņu, plēvi nesabojājot. Tādejādi jūs sevi pasargājat no iespējas nopirkt no apšaubāma pārdevēja, oriģinālā bundžā sabērtu piena maisījumu, parastus miltus vai, nedod dievs, vēl ko ļaunāku.
• Centieties pirkt produktus no tiešiem piegādātājiem, pat ja to pārstāvniecība nav jūsu dzīvesvietā, lai nebūtu lieki jāmaksā daudziem starpniekiem, kā tas mēdz būt, ja preces izplata piemēram ar multimarketinga palīdzību. Sakontaktējieties ar firmu un gan jau kopīgu risinājumu atradīsiet.
• Uztura bagātinātāji tomēr nav brīnumlīdzeklis. Ja neievērosiet veselīgas dzīves principus nesportosiet un nebūsit noskaņoti uz panākumiem, tie bieži vien vienkārši „nenostrādās”.
• Domājiet arī par organisma attīrīšanu. Tēlaini runājjot aizsērējis siets sliktāk laiž visu cauri arī noderīgas lietas. Lai labs uztura bagātinātājs sasniegtu savu galamērķi- šūnu, gremošanas trakts laiku pa laikam jāattīra no sārņiem, nogulsnējumiem un citiem nevajadzīgiem elementiem- mikrobiem, bakltērijām, vienšūņiem.
• Otrs uztura bagātinātāju nosaukums ir sporta papilduzturs. Ar to jāsaprot, ka kokteiļiem, paciņām, dzērieniem, tabletēm ir tikai jāpapildina jūsu ikdienas diēta, nevis jākļūst par galveno ēdamo.

Komentāri (8)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
andzejs
Sveiki. var pateikt kur pardod sporta uztura bagatinataju " Mentanu"
22.09.2012. plkst. 23:43
Edgrs
:D sviests.. ja slinkums gatavot... ;) es gribeetu gan zinat cik no jums majas piedomaa pie taa ka tiek pagatavots tas ko jus edat??? visdriizaak vis tike vnk taisits ta ka garsho.. un nedomaaju ka kads piedoma pie taa cik tajaa ir proteiina cik vitaminu.... utt... ;) ja cilvex eed pareizi... vinjsh izskatas vesels.. jutas vesels.. ir energjisks... un visticamak.. nekad neslimo... ;)
23.07.2010. plkst. 08:46
nost ar šitām nejēdzībām.
17.12.2007. plkst. 22:41
giga
Baltijas valstīs īpaša nozīme ir mikroelementam selēnam . Zinātnieki ir pierādījuši,ja se līmenis nebūs normas līmenī,ir daudz problēmu ar veselību( imūnā sistēma,onkoloģija,sirds un asinsvadu...).Latvijā ražotais se BIOENERGOSTIMS un BIOSTIMS piemērots mūsu apstākļiem un saņēmis augstākos pasaules atzinumus.SE pēc vajadzības organismā ir līdzvērtīgs SKĀBEKLIM(šuniņās mitohondrijiem).Sīkāk varat uzzināt pie zinātniekiem-BIOMEDICAL EUROPEAN ACADEMY, Pērses ielā 16-204, t.7701241
23.11.2007. plkst. 14:06
tā jau ir, bet neatbalstu!
20.08.2007. plkst. 15:50

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 23. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Kofeīns paaugstina aspirīna citu pretsāpju līdzekļu iedarbību, tāpēc tas ir atrodams dažos medikamentos

Pasākumi

Iznācis jauns Mariannas Feitfulas albums

Arī Latvijas mūzikas veikalos jau parādījies Mariannas Feitfulas jaunais albums “Easy Come, Easy Go”. Albumam ir arī paskaidrojošs apakšnosaukums – “Songs For Music...