Uztura bagātinātāju ceļvedis

Uztura bagātinātāju ceļvedis

Ir svarīgi apzināties visas uzturu bagātinātāju priekšrocības un trūkumus, jo runa ir par jūsu veselību.

Reklāmās un žurnālos bieži vien tiek reklamēti dažādi uztura bagātinātāji, kas sola paveikt brīnumu lietas ar jūsu ķermeni pavisam īsā laikā.

Izklausās taču labi, vai ne? Tomēr ne viss ir tik skaisti, kā sākumā liekas.

Mūsdienu plašajā uztura bagātinātāju un sportistu piedevu klāstā ir pavisam viegli apmaldīties, tāpēc izvēlēties īsto un konkrētam mērķim piemēroto ir patiešām grūts uzdevums.

Bagātinātāji var palīdzēt sasniegt konkrētus mērķus, tomēr vienlaikus tie var negatīvi ietekmēt asinsspiedienu un sirds darbību, turklāt daudzi no tiem vispār nedod nekādu efektu.

Tāpēc, pirms apēdat kārtējo tableti vai izdzerat nākamo kokteili, iepazīsiet pāris populārākās sportistu piedevas un uztura bagātinātājus.

Proteīna pulveri

protein.jpg - 9.56 KBUniversal Ultra Whey Pro - lielisks proteīna avots

Kas tie ir?

Proteīnu uzņemšana viena pati vēl negarantē muskuļu masas pieaugumu. Muskuļiem jāpiemēro atbilstoša slodze un tikai tad proteīnu uzņemšanai ir jēga, jo tie palīdzēs muskuļiem ātrāk atjaunoties.

Ja uzņemsiet par daudz proteīna, no tā nebūs nekāda labuma, turklāt pamatīgi noslogosiet nieres un aknas.

Bez atjaunojošajām īpašībām proteīnam piemīt arī citas – tas palīdz radīt hormonus un enzīmus, kas sekmē asins, ādas, kaulu un skrimšļu veidošanos. Tāpēc proteīns ir efektīvs un drošs līdzeklis ķermeņa masas palielināšanā apvienojumā ar fiziskiem treniņiem.

Kā visi citi uztura bagātinātāji, arī proteīns ir jālieto pareizās devas un tikai vajadzības gadījumos.

Kā tos lietot?

Proteīna dienas pareizā deva ir viens grams uz katru ķermeņa mārciņu (0,45 kg).

Parasti pulverus sajauc ar sulu vai izmanto kokteiļos, kurus var dzert vairākas reizes dienā – visu proteīna vēlamo dienas daudzumu nav obligāti uzņemt vienā reizē.

No rīta šī viela palīdzēs ķermenim izkļūt no miega radītā noguruma stāvokļa. Lietojot to pirms treniņa, jūs palīdzēsiet saviem muskuļiem visas fiziskās aktivitātes laikā un arī pēc tam, jo proteīns palīdzēs muskuļiem atjaunoties.

Uzņemot proteīnu pirms miega, jūs palīdzēsiet tiem atjaunoties vēl intensīvāk, jo, kā zināms, visaktīvākā ķermeņa atjaunošanās notiek tieši miega stāvoklī.

Aminoskābes

BCAA.jpg - 13.2 KBUniversal BCAA Stack aminoskābes

Kas tās ir?

Kad proteīns ir uzņemts, tas tālāk sadalās aminoskābēs.

Tās ir proteīnu veidojošas vielas, kas sekmē visu ķermeņa enzīmu veidošanos un palīdz gremošanas procesa organizēšanā. Ja tās lieto fiziskās slodzes laikā, aminoskābes palīdz atjaunoties muskuļiem un palielināt to masu.

Katrai no aminoskābēm organismā ir sava konkrēta funkcija. Parasti tās iedala divās grupās – piesātinātās un nepiesātinātās.

Piesātinātās aminoskābes ķermenis pats neražo, līdz ar to tās ir jāuzņem ar pārtikas produktiem. Nepiesātinātās ķermenis ražo pats.

Kā tās lietot?

Lai arī rekomendējamās devas dažādos avotos ir atšķirīgas un tās ir atkarīgas no konkrētās aminoskābes, pusotrs grams pulvera trīs reizes dienā ir pietiekams daudzums.

Lai gūtu maksimālo efektu, tās ir jāuzņem pirms vai pēc treniņa, lai barotu muskuļus un sekmētu to atjaunošanos.

Visieteicamākā forma ir kapsula, jo tablešu ražošanā tiek izmantots karstums un spiediens, kas aminoskābju struktūrai patiesībā nāk par sliktu.

Lai sasniegtu nosprausto mērķi, svarīgi ir izvēlēties pareizo aminoskābi, populārākās - izoleicīns, leicīns un valīns – palīdzēs muskuļiem augt, bet glutamīns sekmēs glikozes veidošanos ķermenī, lai piešķirtu tam enerģiju.

HGH (Augšanas hormons)

HGH.jpg - 20 KBHGH-PH Complex - augšanas hormons

Kas tas ir?

HGH jeb augšanas hormonu ķermenis ražo pats, izmantojot hipofīzi, kas atrodas smadzeņu centrā.

HGH ir atbildīgs par vairākām ķermeņa funkcijām, ieskaitot enerģijas nodrošināšanu un muskuļu attīstību un atjaunošanu.

Vairums HGH uztura bagātinātāju reklāmās tiek teikts, ka tie vai nu satur šo hormonu vai arī palīdz tiem veidoties organismā.

Tiesa, šo produktu efektivitāte nav pierādīta un līdz ar to pret tiem jāizturas ar piesardzību. Turklāt vairākos pētījumos ir pierādīts, ka atsevišķi produkti pat var izraisīt vēzi un citus nopietnus blakusefektus.

Iemesls, kāpēc HGH ir tik populārs, ir tas, ka pēc 30 gadu vecuma tas organismā noārdās un turpina to darīt atlikušo mūža daļu.

Kā to lietot?

HGH uztura bagātinātāji nav ieteicami, jo to efekts nav pierādīts un ir pamats uzskatīt, ka tie izraisa nopietnus blakusefektus.

Neraugoties uz to, cilvēki tos joprojām lieto injekciju, aerosolu un tablešu veidā.

Kreatīns

Creatine.jpg - 14.61 KBUniversal Creatine Chews

Kas tas ir?

Tā kā kreatīna uztura bagātinātāji ir salīdzinoši maz pētīti, to efekts nav pierādīts vēl joprojām.

Tomēr daudzu uztura speciālisti un ārsti brīdina būt uzmanīgiem ar kreatīnu.

Katru dienu jūsu aknas, nieres un aizkuņģa dziedzeris saražo apmēram 2 gramus dabiska kreatīna. Ķermenis to izmanto, lai ražotu adenozīna trifosfātu (ATP) – molekulu, kas atbildīga par enerģijas piegādi muskuļiem.

Papildus kreatīns parasti tiek uzņemts ar gaļu un zivīm.

Lietojot kreatīna proteīnus, cilvēks ātri pieņemas svarā par pāris kilogramiem, tomēr tas notiek uz ūdens, nevis muskuļu audu masas palielināšanās rēķina.

Daži pētījumi liecina, ka viela var uzlabot sportistu sniegumu, kā arī cilvēka spēka īpašības, tomēr nav skaidrs, vai šī efekta cēlonis nav psiholoģiskas dabas.

Ir zināms, ka kreatīns var izraisīt dehidratāciju un dažos gadījumos pat reiboņus, neregulāru sirdsdarbību un krampjus. Tiesa, arī šie blakusefekti nav līdz galam pierādīti.

Kā to lietot?

Balstoties uz potenciālo blakusefektu risku un nepierādīto ietekmi uz organismu, mēs nerekomendējam.

Tie, kas tomēr izlemj to lietot, uzņem to tablešu vai kreatīna pulvera sajaukumā ar ūdeni.

Glutamīns

Glutamine.jpg - 17.89 KBUniversal Glutamine

Kas tas ir?

Glutamīns ir aminoskābe, ko lielā daudzumā ražo jūsu ķermenis.

Tā ir nepiesātināto aminoskābju grupā, kas nozīmē, ka ķermenis pats to ražo dabiskā veidā. Glutamīns atbild par glikozes veidošanos organismā, kura savukārt nodrošina ķermeni ar enerģiju.

Turklāt glutamīns palīdz uzturēt muskuļu masu un sekmē ķermeņa atjaunošanos pēc intensīva treniņa.

Tā kā to ražo skeleta muskuļi, smagas slodzes rezultātā tas organismā noārdās. Tieši tāpēc glutamīna uztura bagātinātāji ir efektīvs līdzeklis tiem, kas daudz trenējas.

Kā to lietot?

Pareizā deva ir atkarīga no mērķa, kuru vēlaties sasniegt. Tomēr pētījums rāda, ka 5 grami uzreiz pēc treniņā un vēl 5 grami vēlāk var sniegt pozitīvus rezultātus.

Citos pētījumos ir atklāts, ka ķermenis dienas laikā viegli pārstrādā pat 20 gramus.

Iepazīsti savu ķermeni!

Kā jau noprotat, uztura bagātinātāju industrija ir ļoti dažāda un arī viltīga. Ražotāji izmanto dažādus pievilināšanas līdzekļus, lai cilvēki izvēlētos tieši viņu produktus.

Diemžēl likumdošana šajā jautājumā nav sakārtota, tāpēc vislabākais veids, kā uzzināt īsto un jums piemēroto produktu, ir konsultācijas ar ārstu vai farmaceitu. Galu galā – runa ir par jūsu veselību!

Komentāri (44)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Kaspars
Piedodiet,bet pilnigs idiots ir izveidojis šo rakstu, tikai 50% ir patiesiba + kreatins obligati jālieto kopā ar dekstrozi(vinogu cukuru) ,jo viņš pats sevī neuzsucas,nevis ar udeni.
16.11.2014. plkst. 22:37
hockey.
Lietoju proteinu 15 gadus. Protams esmu sportists. Nekāku problēmu ar veselību NAV. Tākā pirmstam pie ārsta un tad lietot šos pulverīšus. :)
22.07.2014. plkst. 19:55
rīt no rīta uz tren
patiesībā ja trenējas nevis apmeklē treniņu ar partiku vien nepietiks.
21.07.2013. plkst. 22:28
Lauris
mja, izskatas katram savs stasts, veru pateikt vinu trennejos kadus gadus, sakuma lietoju proteinu dazadus veidus, bija pumpas utt. kaugan deva uz katru manu kilogramu pat bija mazaka, beigu beigas saka sapet mugura laiakm ka aknas, un nogurums. pec kadiem 4 menesiem atkal atsaku trennetie tagat tikai sezama, linu seklas dazadi rieksti zaveti augli,olas, risi pupas liesas galas ta jau dzivojos 1,5 gadu, jutos lieliski, masa protams tik monstrigi neaug un speka vrbut pieaugums nau tik atri jutams, bet es laikam nevaru shitos lietot, a vienigais lietoju 2gr diena bcaa.
16.07.2012. plkst. 22:40
Max
Hmmm kas ir proteini ??? Oglhidrati tauki Olbaltumvielas ar vitaminiem lielas dozas ja atrast pareizos proteinus protams tad tas nenaks launa veselibai jo ka zinams tie 3 ir loti vajadzigi musu organismam :)
12.04.2012. plkst. 22:23

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 23. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pie ķermeņa temperatūras 40,5 grādi pēc Celsija iestājas smadzeņu bojājumi

Pasākumi

Vasarā notiks plaša Brīvdabas koncertu programma Vērmanes dārzā

4. jūnijā sāksies regulāra Vasaras Brīvdabas koncertu programma Vērmanes dārzā, kas dos iespēju no jūnija līdz augustam bezmaksas apmeklēt mūzikas koncertus un zaļumballes vienā no...