Diabēta pacienti mirst vai kļūst par invalīdiem uz mūžu, ja neveic regulāru paškontroli

Diabēta pacienti mirst vai kļūst par invalīdiem uz mūžu, ja neveic regulāru paškontroli

Cukura diabēts ir piektais izplatītākais nāves cēlonis - katru minūti pasaulē mirst 6 cilvēki, kuru nāves iemesls ir diabēts. Kāju amputācija, aklums, nieru mazspēja, miokarda infarkts, impotence – tās visas ir diabēta komplikācijas, kas skar diabēta slimniekus, ja tie neveic regulāru paškontroli, nedzīvo veselīgu dzīvesveidu un nelieto atbilstošus medikamentus.

„Cukura diabēts ir slimība, ko nevar izārstēt, taču var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, ja cilvēks dzīvo veselīgu dzīvesveidu, regulāri diabēta ārstēšanā lieto medikamentus, kā arī kontrolē glikozes līmeni asinīs. Saviem pacientiem, kas slimo ar 2. tipa diabētu, es stingri iesaku mērīt cukura līmeni ar glikometru vismaz divas reizes dienā – pirms un pēc ēšanas. Tas ļauj ārstam labāk interpretēt iegūtos mērījumu rezultātus un ieteikt katram pacientam visoptimālāko ārstēšanas režīmu,” saka Latvijas Diabēta Federācijas prezidente, medicīnas doktore Indra Štelmane.

Cukura līmenis asinīs ir ļoti mainīgs. Pat veselam cilvēkam cukura līkne svārstās, nemaz nerunājot par cukura diabēta pacientiem. Ja cilvēks mēra cukura līmeni asinīs tikai tukšā dūšā, viņa rādītāji var būt ideāli. Tai pat laikā pēc ēšanas šis līmenis var būt ļoti slikts un cilvēks nemaz nezina, ka viņam faktiski būtu jau kaut kas jādara. Izmērot cukura līmeni asinīs retāk par divām reizēm dienā, nevar noteikt patieso ainu un veikt preventīvas aktivitātes, lai neiegūtu cukura diabēta komplikācijas.

Trešā daļa diabēta pacientu saslimst ar nefropātiju - nieru funkciju mazspēju, ko rada nieru asinsvadu bojājums. Risku saslimt ar nefropātiju palielina iedzimtība, paaugstināts asinsspiediens, urīnceļu injekcijas, smēķēšana un slikta diabēta kontrole. Lai neattīstītos nefropātija, ļoti būtiska ir regulāra diabēta kontrole.

Endokrinologu asociācijas prezidents Agnis Zvaigzne: „Glikometrs palīdz pacientam eksperimentēt un mērot individuāli katram saprast kā un ko ēst. Var apēst pusdienas un saprast, ka pēc šīs ēdienreizes cukura līmenis asinīs ir slikts un nākamajā dienā uz šī šķīvja likt nevis, piemēram, divus kartupeļus, bet gan kāpostus, tādā veidā panākot ideālu cukura līmeni asinīs pēc pusdienām. Šādi pacients iemācās sadzīvot ar savu slimību.”

Papildu glikozes kontrole obligāti jāveic gadījumos, kad tiek mainīti medikamenti, lietots alkohols, notiek fiziskas slodzes maiņa, ir ieplānota diēta, tiek lietoti medikamenti, kas paaugstina glikozes līmeni, slimības gadījumā, ceļojuma laikā, grūtniecībā. Tāpat ir būtiski pievērst pastiprinātu uzmanību glikozes kontrolei tad, ja ēdat neierastus ēdienus, pirms un pēc treniņa, pirms braukšanas ar mašīnu, stresa un pastiprinātas psiholoģiskas slodzes gadījumā.

Līga Ārente, Endokrinoloģijas un diabēta māsu asociācijas priekšsēdētāja: „Regulāra glikozes līmeņa mērīšana ir ļoti būtiska, jo 2. tipa diabēta pacientiem ir svarīgi saprast, kā uzturs ietekmē glikozes līmeni asinīs pēc ēšanas. Veicot ierakstus savā paškontroles dienasgrāmatā, pacienti var mācīties no savām kļūdām un attīstīt zināšanas un izpratni par glikozes līmeni ietekmējošiem faktoriem ikdienā. Biežāk veicot glikozes testus, diabēta pacientam ir iespēja kontrolēt diabēta attīstības gaitu un tādejādi samazināt komplikāciju risku. Tas gan iespējami ilgi saglabā pacienta dzīves kvalitāti, gan palīdz izvairīties no nevajadzīgiem izdevumiem veselības aprūpes budžetā, kas rodas diabēta vēlīno sarežģījumu dēļ. ”

Kā rāda statistika, biežāka glikozes kontrole 2. tipa diabēta pacientiem samazina acu saslimšanas gadījumus par 25%, agrīnus nieru bojājumus par 33%, infarkta attīstību par 33%, kā arī nāves gadījumus no diabēta komplikācijām – par 33%.

 „Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā objektīvie rādītāji ir vissliktākie – cukura diabēta slimnieku skaits pieaug ļoti strauji,” atzīst Valdis Pīrāgs, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Internās medicīnas klīnikas vadītājs, „ģenētiskais risks saslimt ar diabētu vai kādu citu slimību ir mums visiem, vai slimība parādīsies un kādā vecumā parādīsies, to mēs neviens nezinām. Mūsos visos „sēž iekšā” dažādu slimību aizmetņi. Kas izraisīs šo slimību, vai tā progresēs – tas lielā mērā ir atkarīgs no mūsu dzīvesveida. Veselīgs, aktīvs dzīvesveids, sabalansēta pārtika un vismaz reizi gadā vizīte pie ģimenes ārsta – tas ir obligātais minimums, kas nepieciešams mums visiem”, uzsver ārsts.

Papildu informācija
Cukura diabēts mūsdienās ir kļuvis par globālu saslimšanu, un slimnieku skaits turpina strauji pieaugt. Saskaņā ar Cukura diabēta slimnieku reģistra datiem, šī gada 1. janvārī Latvijā tika reģistrēti vairāk nekā 63 000 cukura diabēta slimnieku, kas ir par aptuveni 8000 cilvēku vairāk nekā 2007. gadā. Ja 2003. gadā pasaulē bija reģistrēti 194 miljoni slimnieku, tad 2025. gadā speciālisti prognozē jau 333 miljonu cukura diabēta pacientu.

Biežāk satopami ir divi cukura diabēta tipi – 1. tips un 2. tips. 85-90% saslimšanas gadījumos tiek noteikts otrā tipa diabēts, kuru galvenokārt konstatē pēc 40 gadu vecuma. Otrā tipa diabētu ārstē ar veselīga uztura un regulāra ēšanas režīma palīdzību, piemērotu fizisku aktivitāti un cukura līmeni asinīs pazeminošiem medikamentiem. Dažkārt nepieciešamas arī insulīna injekcijas. Latvijā no 63 395 cukura diabēta slimnieku 2. tipa diabēts ir 59 060 pacientu. Pēdējos gados arvien vairāk 2. tipa diabēts skar jaunus cilvēkus.

Pirmā tipa diabēts ir sastopams 10-15% gadījumos, parasti ar to slimo bērni un jauni cilvēki. Pašlaik Latvijā ir 461 bērns, kas slimo ar cukura diabētu. 1. diabēta tipa gadījumā aizkuņģa dziedzera ß šūnas ir aizgājušas bojā - tās neražo insulīnu pietiekamā daudzumā, rodas insulīna deficīts, līdz ar to insulīns no slimības diagnosticēšanas brīža ievadāms injekciju veidā. Tā ir vienīgā iespēja likvidēt insulīna trūkumu, normalizēt cukura līmeni asinīs un saglabāt veselību. Visbiežākās cukura diabēta pazīmes ir nogurums bez redzama iemesla, neizskaidrojams svara zudums, slāpes, bieža urinācija, redzes pasliktināšanās, tirpšanas sajūta, “skudriņas kājās”, lēna brūču dzīšana un strutojošas infekcijas. Otrā tipa cukura diabēta pacientiem šīs slimības pazīmes parādās pakāpeniski un lēni, tās ilgi var palikt nepamanītas.

Komentāri (14)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Chalortte Macott
Sveiki, es esmu šeit, lai izplatītu šo labo ziņu visai pasaulei par to, kā es dabūju savu sievu atpakaļ. Es biju traks, kad mana sieva pagājušajā mēnesī atstāja mani pie cita vīrieša, bet, kad es satikos ar draugu, kurš mani iepazīstināja ar galveno dr. Pārtikušo Lielais vēstneša orakula kalpotājs, kuru viņš kalpo, es stāstīju savai problēmai priekšniekam Dr Wealthy par to, kā mana sieva mani pameta. Viņš man teica tikai to, ka esmu nonācis pareizajā vietā, ja man sirds vēlēsies bez jebkādas blakusparādības. Viņš man teica, kas man jādara, pēc tam, kad tas tika izdarīts. Nākamo 2 dienu laikā mana sieva man piezvanīja pa tālruni un teica, ka žēl, ka dzīvoju pirms manis tagad un arī nākamās nedēļas laikā pēc tam, kad sieva mani piezvanīja lūdziet piedošanu. Es esmu tik laimīga un satriekta, ka man tas ir jāpasaka visai pasaulei par to, kā priekšnieks Dr. Pārtikušie man palīdz apmierināt sirds vēlmes. Ja jums nepieciešama jebkāda veida palīdzība, sazinieties ar priekšnieku Dr Wealthy, izmantojot šo e-pasta adresi: wealthylovespell@gmail.com vai zvanot pa tālruni +2348105150446. Viņš arī izteicis tik daudz pareizrakstības vārdus, kā, piemēram, (1) Ja vēlaties savu bijušo atpakaļ (2), jums ir nepieciešams šķiršanās jūsu attiecībās. (3) Jūs vēlaties tikt paaugstināta amatā. (4) Jūs vēlaties, lai sievietes un vīrieši skrietu pēc jums. (5) Ja vēlaties bērnu. (6) Jūs vēlaties būt bagāts. (7) ) Jūs vēlaties, lai jūsu vīrs un sieva būtu jūsu mūžīgi. (8) Ja jums nepieciešama finansiāla palīdzība. (9) Zāļu kopšana. Sazinieties ar viņu šodien pa e-pastu: wealthylovespell@gmail.com vai zvaniet pa tālruni +2348105150446, un jūsu problēmas tiks atrisinātas.
14.11.2019. plkst. 08:49
Justin Williams
Kam tas var attiekties Mēs piedāvājam personīgos, komerciālos un biznesa kredītus ar ļoti minimālām gada procentu likmēm līdz pat 3% laikā no 1 gada līdz 50 gadu ilgam atmaksas termiņam uz jebkuru pasaules daļu. Mēs izsniedzam aizdevumus no € 10 000 līdz € 100 000 000. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām personām vajadzētu sazināties ar mani pa e-pastu Aizdevēja vārds: Justin Williams Aizdevēja e-pasts: unique2aal@gmail.com INFORMĀCIJA PAR LAUKSAIMNIECĪBU NAME: KREDĪTU SUMMA: ILGUMS: PHONE #: VALSTS: Piezīme. Lai saņemtu plašāku informāciju, visi e-pasta ziņojumi jānosūta uz mūsu e-pasta adresi {unique2aal@gmail.com}
22.09.2017. plkst. 06:39
INGVARS RASA
ZIŅA PLAŠSAZIŅAS LĪDZEKĻIEM Pasaules Diabēta dienas apmeklētāju veselības pārbaužu rezultāti liecina par nepieciešamību uzlabot veselības aprūpes pieejamību un efektivitāti Pasaules Diabēta dienas 2016 pasākumu Rīgas 2. Valsts ģimnāzijā apmeklēja 1530 cilvēku, kas liecina par šādu pasākumu nepieciešamību. Veselības pārbaužu un ārstu konsultāciju rezultāti liecina, ka cilvēki atliek vizīti pie ārsta un arī izmeklējumu veikšanu līdz pat brīdim, kamēr veselības stāvoklis ievērojami pasliktinās. Cukura diabēta pacientu regulāru paškontroli kavē augstie pacientu līdzmaksājumi par paškontroles līdzekļiem. Latvijas Diabēta asociācija 2016.gada 5.novembrī no 10.00 līdz 14.00 Rīgas 2.Valsts ģimnāzijā rīkoja Pasaules Diabēta dienai 2016 veltītu pasākumu. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, kaulu blīvumu, ķermeņa svaru, ķermeņa masas indeksu, tauku daudzumu organismā, saņemt ārstu endokrinologu, psihologu, uztura speciālistu, pēdu aprūpes speciālistu, rehabilitologa ieteikumus, plašā izstādē iepazīties ar jaunākajiem piedāvājumiem diabēta pacientiem un saņemt tikko iznākušā žurnāla “Diabēts un Veselība” numuru. Veicot glikozes līmeņa pārbaudi, konstatēti rezultāti no 2,8 mmol/l līdz 24,6 mmol/l. Pēdējais rādītājs liecina par ekstremāli paaugstinatu glikozes līmeni asinīs, un šādā situācijā nepieciešama ārsta konsultācija vistuvākajā laikā. 3% no apmeklētājiem bez cukura diabēta, kuri veica glikozes līmeņa pārbaudi, tika konstatēts glikozes līmenis asinīs, kas liecina par cukura diabētu. Šie apmeklētāji saņēma ārsta konsultāciju un ieteikumus par turpmāku izmeklējumu nepieciešamību cukura diabēta diagnozes precizēšanai. 30% no apmeklētājiem, kuri veica glikozes līmeņa pērbaudi, cukura diabēts bija jau diagnosticēts. Tas, ka šie pacienti ierodas ve
07.11.2016. plkst. 00:23
INMGVARS RASA
Latvijas Diabēta asociācijas prezidents endokrinologs Ingvars Rasa: “Cukura diabēta profilaksē un ārstēšanā ļoti būtiski ir nodrošināt multiprofesionālu pieeju, iesaistīt dažādus veselības aprūpes speciālistus un, protams, arī pašu pacientu savas veselības aprūpē un kontrolē. Pasaules Diabēta dienas pasākumā šoreiz būs iespēja ne tikai veikt būtiskas veselības pārbaudes, bet arī bez maksas saņemt padomus par turpmāk veicamajiem soļiem savas veselības kontrolē un uzlabošanā, lai uzsāktu ceļu uz veselīgāku dzīvi un labāku pašsajūtu jau tūlīt, neatliekot ne brīdi.“ Latvijas Diabēta asociācijas Pasaules Diabēta dienas pasākums notiks 5.novembrī no plkst. 10:00 līdz plkst. 14:00 Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā K.Valdemāra ielā 1.
01.11.2016. plkst. 22:40
INGVARS RASA
Pasaules Diabēta dienas pasākums Rīgā – “vienas pieturas aģentūra” cukura diabēta pacientiem un cilvēkiem ar diabēta riska faktoriem Pasaules diabēta dienas pasākumā cukura diabēta pacienti un cilvēki ar cukura diabēta riska faktoriem pirmo reizi šī pasākuma 23 gadu vēsturē varēs ne tikai veikt nozīmīgas veselības pārbaudes, bet arī konsultēties ar rekordlielu speciālistu skaitu, tā rodot atbildes labākai, veselīgākai dzīvei. Katru gadu ārsti Latvijā nosaka diabēta diagnozi aptuveni 7000 cilvēkiem. Vairāk nekā 1000 diabēta pacientu gadā uzsāk ārstēties ar insulīna injekcijām, savukārt kopējais cukura diabēta pacientu skaits Latvijā sasniedzis jau 84 600 cilvēku (5,3% Latvijas iedzīvotājiem). Vēl vairāk ir cilvēku, kuriem ir paaugstināts risks saslimt ar cukura diabētu (skat. pie papildu informācijas) un kuriem būtu nepieciešams veikt veselības pārbaudes. Pasaules Diabēta dienas pasākumā Rīgā interesenti varēs noteikt cukura līmeni asinīs, kaulu minerālo blīvumu, izmērīt asinsspiedienu, kā arī noteikt ķermeņa svaru un tauku daudzumu ķermenī. Ikviens bez maksas varēs konsultēties pie endokrinologa, uztura speciālista, psihologa, podologa, fizikālās medicīnas ārsta, rehabilitācijas ārsta, ārsta tehniskā ortopēda, protēžu ortopēda, kā arī farmaceita, iegūt daudzveidīgus informatīvos materiālus par to, kā sadzīvot ar cukura diabētu un tikko iznākušu žurnāla “Diabēts un Veselība” numuru. Īpašā izstādē speciālisti pastāstīs par glikometriem un citiem paškontroles līdzekļiem, vitamīniem diabēta pacientiem un uztura bagātinātājiem. Īpašu piedāvājumu cukura diabēta pacientiem sagādājuši AS Sentor Farm Aptiekas farmaceiti sadarbībā ar AS Veselības centru apvienības (VCA poliklīnikas) ārstiem, kuri uzsākuši programmu Veselība + diabēta pacientiem, un arī par šo programmu vairāk varēs uzzināt Pasaules Diabēta
01.11.2016. plkst. 22:39

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 16. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Daudzi futbolisti spēles laikā noskrien 11 km

Pasākumi

Vasarā notiks plaša Brīvdabas koncertu programma Vērmanes dārzā

4. jūnijā sāksies regulāra Vasaras Brīvdabas koncertu programma Vērmanes dārzā, kas dos iespēju no jūnija līdz augustam bezmaksas apmeklēt mūzikas koncertus un zaļumballes vienā no...