5 lietas, ko jūs nezinājāt par matiem

5 lietas, ko jūs nezinājāt par matiem

Cilvēka mati patiesībā ir vienkārši keratīna un mirušu ādas šūnu veidojumi. To uzdevums ir novērst siltuma zudumu no cilvēka galvas. Taču matu skaistumam un kopšanai cilvēce ik gadus tērē miljardiem dolāru.

Vēstures laikmetos cilvēki ir izmantojuši matus, lai norādītu savu piederību kādai sociālai kārtai, uzsvērtu savu reliģisko piederību un parādītu savu dumpinieka dabu vecākiem. Madonna maina matu krāsu un sakārtojumu ar katru jauno albumu, panki joprojām staigā grebenēs, bet cilvēki joprojām strīdas par to, vai skaistākās sievietes pasaulē ir brunetes vai blondīnes...

Tik vienkārša lieta kā mati patiesībā ir ļoti interesants fenomens. Lūk, pieci fakti, kurus jūs noteikti nezinājāt, bet kuri parāda, ka mati nav tikai ērkulis uz cilvēka galvas.

1 – Mati spēj savākt izlijušu naftu

Kad Sanfrancisko līcī 2007. gadā no kuģa Cosco Busan noplūda nafta, grupa dabas draugu – brīvprātīgo izmantoja no cilvēka matiem darinātus mudžekļus, lai sakoptu pludmali. Mati absorbē naftu no ūdens, funkcionējot kā dabisks sūklis.

Novatoriskās idejas autors Phil McCroy stāstīja, ka šo ideju ir smēlies, redzot ar naftu noķēpājušos ūdrus pēc Exxon Valdez katastrofas 1989. gadā. Redzētais viņam sniedza ideju. McCroy vāca cilvēku matus no frizētavām, sabāza tos sievas vecajās zeķbiksēs un – tā tapa „naftas vīkšķis”.

Kad nafta ir savākta, mudžeklim pieliek klāt austersēnes. Tās absorbē naftu un pārvērš dabas apdraudētāju netoksiskā kompostā. Vides aizstāvji patlaban strādā pie tā, lai šādi matu mudžekļi atrastos uz katra tankkuģa, lai tos varētu likt lietā uzreiz pēc notikušā negadījuma.

2 – Cilvēka matus var izmatot sojas mērces pagatavošanā

Ēdienā atrasts mats vienā mirklī var sabojāt apetīti. Bet ko darīt, ja no matiem gatavots pats ēdiens vai tā piedeva? Izdevums Internet Journal of Toxicology nesen publicēja rakstu par vienu no lielākajiem Ķīnas sojas mērces ražotājiem Hongshuai Soy Sauce.

Uzņēmuma jaunākas produkts tirgū tika pozicionēts kā „jaunākais bioinženierijas sasniegums pārtikas nozarē." Mērce, kuras cena bija ievērojami zemāka, nekā konkurentu ražojumiem, ātri kļuva populāra. Taču neatkarīgu žurnālistu pētījums atklāja šokējošu faktu – kompānija izmantoja aminoskābes nevis no sojas vai kviešiem, bet gan no cilvēku matiem, kas savākti no frizētavu grīdām... Kā saka - kas vienam slogs, tas otram - loms.

3 – Bārdas reiz bijušas apliktas ar nodokli

Pēteris Lielais tiek uzskatīts par vienu no diženākajiem 17. gadsimta valdniekiem, kurš simpatizēja rietumu pasaules tradīcijām. Tiesa, bārdas viņam nepavisam nelikās pievilcīgas... Imperators vēlējas Krieviju rietumnieciskot, tāpēc viņš pavēlēja visiem saviem galminiekiem, valsts ierēdņiem un militārpersonām ģērbties rietumnieciski un nenēsāt bārdu. Šis uzstādījums pamazām izplatījās visā valstī, līdz vienīgie bārdaiņi palika zemnieki un priesteri. Ja vīrietis atteicās skūties, viņam tika piemērots ikgadējais bārdas nodoklis 100 rubļu apmērā.

Henrijs VIII līdzīgu nodokli ieviesa Anglijā savas valdīšanas laikā. Tiesa, šis karalis bija slavens ar savu domu mainīgumu (sievas viņš mainīja gluži kā zeķes), tāpēc pēc vairākiem gadiem pats noaudzēja bārdu un nodokli atcēla.

4 – Sarkano matu īpašnieki, iespējams, ir citplanētieši

Pastāv sazvērestības teorija, ka sarkano matu nēsātāji ir citplanētiešu – cilvēku krustojums. Padomājiet paši: kāpēc liela daļa Eiropas karaļu un karalieņu ir bijuši rudi, ja kopējais šādu cilvēku īpatsvars ir gaužām neliels? Kāpēc liela daļa Bostonas dienvidu daļas iedzīvotāju ir rudmataini un runā ar citu akcentu, nekā pārējie pilsētas iedzīvotāji?

Izklausās patiešām traki, taču cilvēki ar sarkaniem matiem arī bioloģiskajā ziņā atšķiras no pārējiem. Rudmates, piemēram, asiņo ilgāk, tāpēc ārsti tām agrīnā vecumā dod speciālus medikamentus. Viņām uz galvas ir mazāk matu – ap 90 000 salīdzinājumā ar 140 000, kas ir cilvēkiem ar blondiem vai brūniem matiem...

5 – Cilvēku mati reiz tika izmantoti kā rotaslietas

Viktorijas laikmetā sievietes bieži rotājās ar mirušo mīļoto cilvēku matiem. Tā kā fotogrāfiju tolaik nebija, mati bija kā piemiņas velte, kas rosināja atcerēties aizgājējus. Lai arī tas sākās tikai kā vienkārša mirušo piemiņa, ar laiku matu rotas kļuva par veselu mākslu un pārtapa par īstu modes kliedzienu. Iespējams, šis ir dīvainākas modes untums kopš amazoņu laikiem, kad tās ap kaklu nēsāja sažuvušas ienaidnieku galvas...

Šodien joprojām speciālos veikalos ir iespējams iegādāties Viktorijas laikmeta matu rotas, kas ļauj pieminēt mirušos. Vai tiešām šie ļautiņi joprojām nepazīst fotokameru?

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 22. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Kafijas krūzē ir vairāk kā 1000 ķīmisku vielu

Pasākumi

Septembrī Vācijā izdos Ellas singlu “Welcome To The Club”

Jau 9.septembrī vācu deju mūzikas leibls “Deutche Dance Records“ plāno izdot latviešu dziedātājas Ellas pirmo singlu “Welcome To The Club”....