Ādas novecošanās

Ādas novecošanās

Tā sākas ļoti agri, dažreiz pat trīsdesmit gadu vecumā un sevišķi spilgti izpaužas uz rokām. Rokas noveco visātrāk.
Āda kļūst sausa, raupja, graudaināka, zaudē savu elastību. Ja sejas un kakla āda pakļauta krasai klimata ietekmei, tad arī uz tās agri parādās tādas pašas pazīmes.

Līdz ar to, ka āda zaudē savu elastību, tajā veidojas grumbas, it sevišķi ap acīm.

Zemādas tauku kārta padzīvojušām sievietēm kļūst biezākā; ādas elastības zaudējums veicina to, ka āda nav stingra, bet atkarājas, un tas visvairāk vērojams uz vaigiem un zem acīm.

Ādā sakrājas liels daudzums ādas pigmenta, un rezultātā vietām veidojas tumšāki plankumi, līdzīgi lieliem vasaras raibumiem, bet visa āda iegūst dzeltenīgi brūnu nokrāsu.

Arī mati noveco, veciem cilvēkiem mati kļūst retāki, zaudē spīdumu un savu krāsu, sākot ar četrdesmit gadu vecumu parasti nosirmo, bet ap septiņdesmit gadiem kļūst pilnīgi balti. Protams, tas viss ir atkarīgs no iedzimtības, no tā, kāda kuram ir bijusi dzīve. Tā, piemēram, mūžā piedzīvotās nelaimes var būt par iemeslu tam, ka mati nosirmo. Taču matus rūpīgi kopjot, var saglabāt, un pēc sešdesmit gadu vecuma tie būs tikpat spoži un elastīgi kā jaunai meitenei.

Dažreiz uz ādas vietām rodas kārpas. Uz virslūpas un zoda sāk augt mati.

Untitled 2.jpg - 142.84 KBZinātniskie pētījumi liecina, ka pastāv divi noteikti novecošanās veidi. Pirmais-novecošanu izraisa mūsu pārmantotie gēni jeb t.s. „iekšējā novecošanās”. Otrs veids ir „ārējā novecošanās”, kuru izraisa apkārtējās vides faktori, piemēram, ādas pakļaušana saules iedarbībai.

Iekšējās novecošanās pazīmes ir:
• Smalkas grumbiņas;
• Plāna un caurspīdīga āda;
• Pamata tauku slāņa zudums, kas noved pie „iekritušu” vaigu un acu dobumu izskata, tāpat arī acīmredzama roku un kakla tvirtuma zudums;
• Kaulu atdalīšanās no ādas saistībā ar kaulu masas zudumu, kas izraisa ādas nokarāšanos;
• Ādas izžūšana jeb sausināšanās, kas izraisa niezošu sajūtu;
• Nespēja pietiekami svīst, lai atvēsinātu ādu;
• Matu izkrišana;
• Nevēlama apmatojuma parādīšanās;
• Nagu formas un biezuma izmaiņas- tie kļūst plānāki, pazūd „pusmēnestiņi” un nagi sāk krokoties, vēsta

Ārēja novecošanās
Ārējo faktoru ietekme visbiežāk darbojas kopā ar normālas novecošanās procesiem, turklāt nereti priekšlaicīgi novecojot ādai. Lielākā daļa priekšlaicīgas novecošanās ir saistīta ar pakļaušanos saules iedarbībai, citi faktori ir noteiktu sejas izteiksmju pielietošanas un atkārtošanās, zemes pievilkšanās spēka iespaidā, gulēšanas pozām nakts laikā un smēķēšanas.

Saule
Untitled 4.jpg - 63.26 KBBez aizsardzības no saules stariem, pat pāris minūtes saules iedarbība katru dienu daudzu gadu garumā var izraisīt acīmredzamu ietekmi uz ādu. Vasaras raibumi, smalkas krunciņas, izteiktas vēnas uz sejas, raupja un cieta āda, nokārusies āda, pūtītēm klāta seja, sarkani plankumi un ādas vēzis var tikt izraisītas tieši dēļ saules iedarbības uz ādu.

Cilvēkiem ar gaišu ādu un pastāvīgu ādas pakļaušanu saules staru iedarbībai visbiežāk ir vairāk ādas novecošanās pazīmju nekā tiem, kuriem ir tumša āda.

Sejas izteiksmes
Untitled 6.jpg - 64.25 KBJa Jūs izpildāt vingrojumus sejas vingrināšanai, lai uzturētu jauneklīgu izskatu, ir laiks to pārtraukt. Atkārtotas sejas kustības patiesībā veicina smalku sejas līniju un grumbu veidošanos, jo ar laiku āda zaudē savu elastību.

Zemes pievilkšanās spēks jeb gravitāte
Untitled 8.jpg - 79.14 KBIzmaiņas, kas saistītas ar Zemes pievilkšanās spēku, sāk kļūst izteiktas pēc 50 gadu vecuma, kad ādas elastīgums pazeminās straujāk un gravitātes ietekme kļūst acīmredzama. Gravitāte izraisa degungala nokarāšanos, ausu izstiepšanos, acu plakstiņu nokarāšanos, zoda ādas nokarāšanos un lielā mērā augšējā lūpa pazūd, tajā pašā laikā apakšējai lūpai kļūstot izteiktākai.

Gulēšanas pozas
Untitled 10.jpg - 58.45 KBBalstot savu seju uz spilvena vienā pozā katru nakti daudzu gadu garumā, arī tas var novest pie noteiktu grumbiņu veidošanās. Sievietes, kuras vairāk tiecas gulēt uz sāniem, ādas novecošanās pazīmes pamana visvairāk uz zoda un vaigiem. Vīriešu vairums savukārt iecienījuši gulēt uz vēdera jeb ar seju uz spilvena, kas veicina pieres grumbu līniju agrāku parādīšanos. Cilvēki, kuru iecienītā gulēšanas poza ir uz muguras, noteiktas grumbu līnijas nemana, ja vien nepavērš seju pret spilvenu.

Smēķēšana
Untitled 12.jpg - 34.62 KBCigarešu smēķēšana izraisa bioķīmiskas izmaiņas organismā, kas paātrina novecošanās procesu. Pētījumi parāda, ka cilvēki, kas izsmēķē 10 un vairāk cigaretes dienā, statistiski par 10 gadiem ātrāk pamana ādas novecošanās pazīmes. Arīdzan ir ticis novērots, ka tiem, kuri smēķē ilgu gadu garumā, parādās neveselīgas nokrāsas dzeltenīga ādas krāsa. Smēķētājiem sejas krunciņu veidošanos zem mikroskopa var redzēt jau pēc 20 gadu vecuma.

Tā kā mūsu laime nav atkarīga no gludas vien, tad visas šīs izmaiņas nav tik traģiskas, jo vairāk tāpēc, ka tās samērā viegli var aizkavēt ar pareizu ādas kopšanu.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Ir tik nekrietni, ka cilvēki noveco - ir taču veikti dažādi pētījumi, ka teorētiski cilvēkiem vajadzētu varēt nodzīvot vismaz 200 dadus...
07.08.2008. plkst. 23:28

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 25. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pēc pārēšanās dzirde kļūst mazāk asa

Pasākumi

Backstreet Boys pēc 15 gadiem beidzot arī Latvijā

Neticami, bet tiešām ir pagājuši jau 15 gadi kopš pieci puiši no Amerikas, Floridas, uzsāka savu karjeru un ceļu uz miljoniem meiteņu sirdīm.

Tiesa, šis tas gan šo gadu laikā ir...