Kāpēc mūsu zobi bojājas?

Kāpēc mūsu zobi bojājas?

Dzīvniekiem zobi mainās visu mūžu. Tiklīdz vieni nodilst un izkrīt, to vietā tūlīt aug jauni. Cilvēkam zobi mainās vienu reizi mūžā. Divgadīgam bērnam ir tikai divdesmit zobu, kurus sauc par piena zobiem. Zem piena zobiem atrodas pastāvīgo zobu aizmetņi, kas sāk šķilties apmēram sešu gadu vecumā. Visi piena zobi nomainās apmēram līdz divpadsmit gadu vecumam. Gudrības zobi izšķiļas līdz divdesmit piecu gadu vecumam.

Pieaugušam cilvēkam pilns zobu komplekts ir 32 pastāvīgie zobi. Ja aiziet bojā kāds no šiem zobiem, tā vietā vairs nevar izaugt jauns, tāpēc, lai zobi nebojātos, tie ir rūpīgi jākopj.

Parasti bojāties sāk emalja. Tajā var būt radusies pavisam niecīga plaisiņa, taču baktērijas, kas allaž ir mutē, drīz vien bojā emalju un iemitinās zem tās. Baktērijas nepārtiek no emaljas, bet tās var baroties ar dentīnu un pulpu, kas atrodas dentīna kanāliņos. Galu galā baktērijas saēd kanāliņu sienas un zobā izveidojas caurumiņš. Kādu laiku to var nepamanīt. Taču, ja baktērijas saēd zobu tiktāl, ka kanāliņu sienas kļūst pārāk plānas, mēs to sajutīsim visai drīz. Tas notiek tāpēc, ka karsts vai auksts ēdiens vai dzēriens pa spraugu nokļūst pie pulpas. Pulpa, kurā atrodas nervi, aizpilda zoba dobumu. Nervi ir tie, kurus kairina karstums vai aukstums. Zoba jutīgums pret aukstu vai karstu nozīmē, ka zobā ir bojājums. Baktērijas, kas pa dentīna kanāliņiem nokļuvušas pulpā, atrod tur barības vielu un labvēlīgu augsni, lai varētu vairoties. Tad mēs sajūtam zobu sāpes, kas mums sagādā milzum daudz neērtību, nav iespējams ēst, nav spēka sāpes izturēt. Tāpēc – biežāk ej pie zobārsta pārbaudīt zobus!

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Nekādi nevaru saprast, kāpēc gudrības zobi tā kavējas? + Interesanti, kāpēs zobu emaljā rodas sīkās plaisiņas un kā to var novērst?
09.08.2008. plkst. 23:13

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 19. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Urīnam un asarām ir tās pašas pamata sastāvdaļas

Pasākumi

Akcija "Laimē ielūgumu uz Scorpions koncertū" noslēgusies

Sveiks, lasītāj!
4.novembrī multifunkcionālajā halē „Arēna Rīga” savas 2008.gada turnejas ietvaros koncertēs rokmūzikas veterāni - pasaulslavenā vācu rokgrupa Scorpions.  ...