Menstruāciju problēmas

Menstruāciju problēmas

Menstruācijas ir normāla un veselīga parādība, kas atkārtojas katru mēnesi daudzus gadus sievietes dzīvē. Tomēr ir daļa sieviešu, kuras izjūt menstruāciju problēmas. Dažām tās ir nelielas, citām izteiktākas nepatīkamas izjūtas – stipras sāpes dažu dienu garumā, tūskas un uzbudināmība vai depresija. Dažām sievietēm šīs izjūtas atkārtojas katru reizi, citām – tikai dažkārt.

Sievietēm, kurām ir šādas problēmas, ir svarīgi apzināties un cik vien iespējams, gādāt par pietiekamu atpūtu, labu ēdienu un kopumā rūpēties par sevi. Nav īsta izskaidrojuma šīm problēmām, tāpat arī īsti nepastāv menstruāciju problēmu ārstēšana.

Ja ēdīsiet bagātīgu, labu uzturu, lietosiet daudz dārzeņu un dzersiet ūdeni, jums neveidosies tūskas un liekā šķidruma uzkrāšanās organismā.

Pret sāpēm labi palīdz mērena sportošana, kā arī atslābināšanās vingrinājumi, atpūta un regulārs miegs.
Pēdējos gados ir daudz runāts par premenstruālā sindroma (PMS) fenomenu. Ar premenstruālo sindromu apzīmē dažu sieviešu atkārtojošos emocionālo nestabilitāti un spēcīgās nepatīkamās ķermeniskās izjūtas dienās ap menstruācijām. Bieži vien emocijas izsaka to, ka jūs sevi nepareizi izmantojat, pārpūlaties vai kā citādi nepievērsiet sev nepieciešamo uzmanību un nerespektējat savas vajadzības. Taču tās, protams, var būt arī pamatotas dusmas uz citiem, par ko jums jāpadomā vairāk.

Menstruāciju sāpes
Daudzas sievietes izjūt sāpes tieši pirms menstruāciju sākšanās un pirmo diennakti, kad tās jau ir sākušās. Dažas sievietes šīs sāpes spēj uzņemt ar maigumu, viņām tās ir uzskatāma pazīme, ka ķermenis funkcionē un viss ir tā, kā tam jābūt. Citām sievietēm sāpes ir spēcīgākas un tās ierobežo viņu spēkus un vēlēšanos kaut ko darīt – viņas grib tikai gulēt, uzliekot kaut ko siltu uz vēdera.

Menstruācijas ir piemērs tam, ka sāpes ne vienmēr liecina par slimību.

Image1.jpg - 68.75 KBNav precīzi zināms, kāpēc ir sievietes, kurām ir sāpes vēderā un krustos pirmās diennakts laikā pēc menstruāciju sākšanās. Uzskata, ka sāpju iemesls ir hormona prostaglandīna augstais saturs asinīs. Prostaglandīns ietekmē dzemdi, kura ir muskulis, un tā saspringst, krampjaini saraujas. Spēcīgs sasprindzinājums mazina asiņu cirkulāciju dzemdē, un tā nesaņem pietiekami daudz skābekļa – skābekļa trūkums tad arī rada sāpju sajūtu.

Sāpes bieži vien pastiprinās, ja tiek sasprindzināti muskuļi krustos, vēderā un iegurnī, lai „noslēgtos” pret sāpēm. Tas sāpes tikai pastiprina. Ja tās ir muskuļu sāpes, tās ir iespējams mazināt ar atslābināšanos.

Var palīdzēt atslābināšanās, uzceļot apakšstilbus uz krēsla malas vai lieliem spilveniem tā, lai vēdera lejasdaļai būtu iespēja atslābt.

Daudzas sievietes menstruāciju sāpes mazina ar orgasmu.

Ja nekas nepalīdz, tad ir jāķeras pie sāpes remdinošiem līdzekļiem, kurus izraksta ārsts.
Stipras sāpes reizēm ārstē ar hormoniem.
Spēcīgas menstruāciju sāpes var būt arī spirāles blakusparādība, īpaši sākumā, un, ja nekas nemainās, tad jums ir jāmeklē ārsta palīdzība.

Neregulāras menstruācijas
Jebkurai sievietei kādā viņas dzīves brīdī izjūk menstruāciju ritms. Dažām tas notiek bieži, citām – ļoti reti.
Tam, ka menstruācijas kļūst neregulāras, var būt daudz iemeslu. Pareizāk sakot, ar būt daudz iemeslu hormonu līdzsvara izmaiņām, kas var radīt neregulāras menstruācijas. Tajos dzīves periodos, kad hormoniem jāatrod jauns līdzsvars, neregulāras asiņošanas ir ļoti parasta lieta. Šos periodus reizēm dēvē par pārejas vecumiem – pubertāti un klimaksu. Arī laikā pēc dzemdībām hormoniem ir jāatgriežas iepriekšējā līmenī.
Hormonu līdzsvaru var izsaukt arī stress – gan emocionāls, gan fizisks, vai arī tādas slimības kā dzemdes piedēkļu iekaisumi vai vielmaiņas slimības.

Ja jums ir ļoti neregulāras menstruācijas, tas var liecināt par to, ka dažas no asiņošanas reizēm notiek bez ovulācijas. Hormonu līdzsvara traucējumi paši par sevi var būt iemesls dzemdes gļotādas izdalīšanai kopā ar nelielu asiņu daudzumu. Tas var radīt gan ļoti spēcīgu asiņošanu ar gļotu gabaliņiem, gan arī nelielu asiņošanu. Šo asiņošanu sauc par anovulatoru (bez ovulācijas).
Dažām sievietēm atjaunojas iepriekšējā menstruāciju neregularitāte pēc pretapaugļošanās tablešu lietošanas pārtraukšanas.

Ja menstruācijas izpaliek
Ja menstruāciju nav tad, kad jūs tās gaidāt, tas var nozīmēt, ka esat stāvoklī. Ja ir šaubas, veiciet grūtniecības testu. Menstruāciju iztūkums var būt arī daļa no neregulārā cikla. Hormonu līdzsvaru var ietekmēt jūsu noskaņojuma svārstības, piemēram, vēlēšanās palikt stāvoklī vai bailes no grūtniecības pašas par sevi var aizkavēt menstruācijas. Eksāmeni, ceļojumi un lieli notikumi dzīvē arī ietekmē menstruāciju ritmu, tāpat arī ķermeņa izmaiņas - strauja novājēšana vai spēcīga uzbarošanās – var radīt menstruāciju aizkavēšanos. Biežākie iemesli menstruāciju iztrūkumam (izņemot grūtniecību) ir lielas svara pārmaiņas un emocionāla slodze.

Ir arī dažas slimības, piemēram, vielmaiņas saslimšanas. Tomēr tās ļoti reti ir menstruāciju iztrūkuma iemesls.

Ja jums izpaliek menstruācijas un ir pāri 40 gadiem, tā var būt pārejas vecuma tuvošanās pazīme. Tomēr ar to nevar rēķināties, pirms menstruāciju vairs nav vairāk par gadu.

Komentāri (26)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Ieva
Man ir problēma. Pēc pēdējā bērniņa. Bija spēcīgas menstruacijas. Vairāk kā nedēļu un liela asiņošana. Pēdējās menstruacijas bija aizpagājušo gad jūnijā vidū. 3 dienas un vairs nav bijušas. Uztaisīju grūtniecības testu bet pārsvarā negatīvs. Ka to ārstēt?
16.01.2016. plkst. 21:03
Kk
Sveiki,man ir 12gadi un man tiko sākās MR.pirmās dienas nebīja liela assiņošana bet otraja diena ļoti stipra asiņošana.vai nav kaut kādas tējas pret dikti lielu asiņošanu?
19.07.2015. plkst. 04:26
Ramona
Man ir 17 un man nav mēnešreižu
03.05.2015. plkst. 16:43
alina
Man ir 16 gadi ,bet veel nav sakusas MR. Visām manam vienaudzēm ir saakusas bet vienīgi man nav... via Tas ir normali???
13.05.2014. plkst. 18:27
e.k.
Sveiki,pec dzemdībām man bija normalas mēnešreizes,nebija ne sāpes ne reiboņi.Bet tagad man ir ļoti liela asiņošana un uz toleti ir jāiet ik pēc pus stundas nomainīt higēniskās paketes,vai tas ir normāli?
09.04.2013. plkst. 12:50

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 25. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Cilvēka smadzeņu ietilpība pārsniedz 4 tera bitus

Pasākumi

Dima Bilan nevēlas mainīties – ne uz labo, ne uz slikto pusi

Neskatoties uz to, ka Krievijas jaunais estrādes mākslinieks Dima Bilan Latvijā viesojās šī gada februārī, 21. jūnijā visiem Ogres iedzīvotajiem un Dima atbalstītājiem bija iespēja...