Jaunzēlandes vīna reģions

Jaunzēlandes vīna reģions

Jaunzēlande, faktiski, sastāv no salu kopuma, kuras atrodas Klusā okeānā 1500 jūdžu attālumā no Austrālijas.


Vietējie iedzīvotāji maori nekad nebija audzējuši vīnogas un interesējušies par vīna darīšanu. Varbūt tā tas arī paliktu, ja vien 1818. gadā Semuels Marsdens, Jaunās Dienvidu Velsas valsts kapelāns, Kerikeri rajonā nebūtu iedēstījis pirmos vīnogulājus. Pirmā informācija par darināto vietējo vīnu parādījās gan tikai 1830. gadā, kad Džeims Bosbijs no Skotijas savā saimniecībā sāka kultivēt franču un spāņu vīnogu šķirnes. Par šo gadījumu atzinīgi atsaucas ne vien Čarlzs Darvins, kura kuģis „Bīgls” bija piestājis pie Jaunzēlandes krastiem, bet arī slavenais franču ceļotājs Djumons Durvils, kurš 1840. gadā savā dienasgrāmatā ierakstīja sekojošu frāzi.: „Mesjē Bosbijs piedāvāja saviem viesiem vieglu, ļoti dzirkstošu baltvīnu, ar izsmalcinātu garšu, kas sagādāja man lielu baudu”.

montana.jpg

Montana - viena no Jaunzēlandes lielākajām vīna ražošanas kompānijām - produkcija

Ar vīna darīšanu tajā laikā pārsvarā nodarbojās Akarao iedzīvotāji no Dienvidu salas. XIX beigās - XX gadsimta sākumā Jaunzēlandes vīna ražošana pārcieta krīzi, ko izraisīja ne tikai filloksera (mazs kukainis, kurš pārtiek no sakņu un lapu sulas), bet arī vietējais alkohola ražošanas un patēriņa ierobežojums. Tikai XX gadsimta 20. – 30. gados vīna darīšana sāka atdzimt un pamazām attīstīties.

14194909 VM PB Sauvignon Blanc NV.jpg - 34.59 KB

Villa Maria vīni tiek uzskatīti par vieniem no labākajiem pasaulē - šis ir Sauvignon Blanc

Pašlaik Jaunzēlandes vīna industrijā dominē trīs kompānijas: Montana, Corbans un Villa Maria. Starp citu, vīni, kurus ražo Villa Maria, tiek uzskatīti par vieniem no pasaulē ievērojamākiem. Uz divām lielākajām šīs valsts salām - Dienvidu un Ziemeļu - ar vīna darīšanu nodarbojas vairāk nekā 200 saimniecību. Pakāpeniskais cenu pieaugums Jaunzēlandes vīniem finansiāli ietekmēja vietējās vīna darītavas - saimniecības labprāt sāka ieguldīt naudu jaunos, perspektīvos vīnogu audzēšanas rajonos, kas agrāk šķita izmantošanā nerentabli. Ņemot vērā to, ka enologu klasifikācija pēdējā laikā ir strauji augusi, var cerēt, ka tuvākajā laikā Jaunzēlande pārsteigs pasauli ar “kaut ko ļoti īpašu”.

CloudyBay.jpg

Jaunzēlandes kulta statusu ieguvušais vīns - Cloudy Bay Sauvignon Blanc

Jau tagad var nosaukt dažus no šajā valstī ražotos, tā saucamos kulta vīnus, starp kuriem līderpozīciju ieņem tāda slavenība kā Cloudy Bay Sauvignon Blanc. Vērā ņemami ir arī Stonyridge Larose, kā arī visi Dry River vīna darītavas vīni, kas ir ražoti no Pinot Gris, Riesling un Gewurztraminer vīnogu šķirnēm. Pēc dažu speciālistu aplēsēm nākotnē Jaunzēlandes izcilāko vīnu statuss tiks piešķirts nevis atsevišķiem ražotājiem, bet gan vīna reģioniem. Piemēram, ne tikai tādiem kā Bannokbern (Centrālais Otago), bet arī kaļķu pakalnu dēļ Uaitaka (Dienvidu sala) un  Ti-Muna apgabalam, kas atrodas netālu no Martinborow.

stonyridgelarose.jpg

Vēl viens lielisks Jaunzēlandes vīna darīšanas piemērs - Stonyridge Larose

Prognozē, ka vīna darītavām Black Estate, Mountford, Daniel Schuster un Muddy Water, kas atrodas kaļķiem bagātā apgabalā Vaiparā, ir iespējas no Pinot Noir radīt tādu vīnu, ka “investorus aiz laimes ķers sirdstrieka”. Vai tā patiešām notiks, tas ir atkarīgs ne tikai no tālākas laika perspektīvas, bet arī no “kulta vīnu brīnumdara” Roberta Parkera „burvja nūjiņas” labvēlības un ietekmes …

Jaunzēlandes vīna darīšanas reģioni:

Ziemeļu sala: Oklenda (Greater Auckland), Gisborna (Gisborn), Hoks-Beisa (Hawkes Bay), Vaikato (Waikato), Nortlenda (Northland), Greit Borrier sala (Great Barrier Island), Matakana (Matakana), Vaiheke sala (Waiheke Island), Kumeu/ Huapai/Vaimauku (Kumeu/Huapai/Waimauku) un Vairarapa (Wairarapa).

blancdeblanc1.jpg

Jaunzēlandes dzirkstošais vīns, kas darīts no 100% Chardonnay vīnogām no Hawkes Bay reģiona

Dienvidu sala: Kenterberija (Canterbury), Otago (Central Otago), Marlboro (Marlborough), Nelson (Nelson), Vaipara (Waipara).

wsb_tight.jpg

Sauvignon Blanc no Wairarapa reģiona

Hocks Bay, Gisborna un Marlboro ievāc vairāk nekā 90% no visas ražas. Kaut arī vīna darīšanas reģioni tiek atzīmēti uz pudeļu etiķetēm, tomēr paši apgabali vēl nav klasificēti. No 1996. gada valstī darbojas jauna sistēma, kura piešķir ģeogrāfiskiem reģioniem Certified Origin (CO) - ar to apliecinot ģeogrāfisko izcelsmi. CO reģionu ietvaros darbojas subreģioni Certified Origin.

airnzcs2001a.jpg

Jaunzēlandes vīnu apbalvošanas pasākuma laureāts - 2001 SCHUBERT Cabernet Sauvignon

Jaunzēlandes vīni  ar vīnogu šķirnēm Sauvignon Blanc, kuru kultivē Marlboro, Chardonnay, un lielu popularitāti ieguvusī Piont Noir, no kuras gatavo lieliskus sarkanvīnus, ir sasnieguši augstu atzinību.

Komentāri (7)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Elvis
Vai vēlaties pārdot savu nieru? vai Vai jūs meklējat iespēju pārdot savu nieru par naudu, jo jums nav finanšu līdzekļu, un jūs nezināt, ko darīt, tad sazinieties ar mums šodien un mēs jums piedāvāsim labu summu Jūsu nierei. Mans vārds ir (doktors Elvis Whyte), kas esmu mūsu slimnīcas specializētajā slimnīcā, un mēs arī nodarbojamies ar nieru pirkšanu un transplantāciju ar dzīvo donoru. Lai iegūtu vairāk informācijas, sazinieties ar e-pastu: doctorelviswhyte@gmail.com vai whatsapp mums +2347083629144
19.07.2019. plkst. 18:41
Kaža
gunja, tad jau laikam pat gar vīna stendu veikalā neesi gājis garām :DD
27.01.2008. plkst. 23:35
neesmu gan isti dzirdejis ka sie ari razo vinus
04.11.2007. plkst. 16:52
Uldzha
Iesaku Villa Maria vīnus
02.09.2007. plkst. 02:59
Katrs trešais raksts ir par vīniem, vai tas nav par daudz? pēc komentāriem var spriezt, ka nevienam TIK ļoti tas neinteresē.
04.08.2007. plkst. 11:10

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 11. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Alus putas nosēdīsies, ja nolaizīsiet pirkstu un iebāzīsiet to alū

Pasākumi

Pieejams „Metallica” Rīgas koncerta ieraksts!

Koncertaģentūra „FBI” informē: grupas „METALLICA” oficiālajā mājas lapā www.LiveMetallica.com iespējams lejupielādēt Rīgas koncerta audio ierakstu pilnā garumā. Pakalpojuma cena...