Austrālijas vīna reģions

Austrālijas vīna reģions

Brīnišķīgie Austrālijas klimatiskie apstākļi ļauj audzēt daudzas, labākas Eiropas vīnogu šķirnes – Shiraz, Cabernet Sauvignon,  Malbec, Pinot Noir, Merlot, Riesling, Chardonnay, Sauvignon Blanc. Par galveno no tām tiek  uzskatīta Shiraz, ko franči dēvē par Syrah. Tā, piemēram, pagatavotais no tās vīns Barossa ielejā (Barossa valley) ir ļoti koncentrēts un miesīgs, bet, tur pretī Viktorijas štatā – elegants, ar jauku augu garšu.

victoriashiraz.jpg

Heathcote Shiraz 2002 - augstākās kvalitātes vīns no Shiraz vīnogām, kas audzētas klimatiski vēsajā Victoria reģiona Heathcote apgabalā

Cabernet Sauvignon,  - ir salīdzinoši Austrālijā jauna šķirne. Tā parādījās šeit tikai XX gadsimta 50 gados. Pinot Noir kultivē rajonos ar vēsu klimatu (Jaras ieleja (Yarra Valley), Rietumaustrālijā, Viktorijas štats). No tās pārsvarā pagatavo dzirkstošos vīnus.

yarra.jpg

Rochford Yarra Valley Reserve Pinot Noir 2003 - spēcīgs vīns, kas visā pilnībā ļauj izbaudīt Pinot Noir vīnogu patieso eleganci

Austrālijā ražo daudz vairāk baltvīna, nekā sarkanvīna un tamdēļ izmanto  tādas vīnogu šķirnes kā Palomino, Trebbiano, Muscat Gordo Blanco, Colombard, bet no prestižām šķirnēm – Chardonnay, Semillon, Sauvignon Blanc un Riesling. Lielākā daļa vīnogulāju (apmēram 60%) atrodas valsts dienviddaļā, kur ir salīdzinoši vēsi. Galvenie Austrālijas vīna darīšanas štati ir – Dienvidaustrālija (South Australia), Jaundienvidvelsa (New South Wales), Viktorija (Victoria) un Rietumaustrālija (Western Australia). Vīnogulāju platība šinī valstī pēdējā pusgadsimta laikā ir palielinājusies divreiz un pašlaik sastāda 95 tūkstošus hektāru.

waterstone.jpg

Waterstone Bridge Reserve Chardonnay 2003 - Dienvidaustrumu Austrālijas baltvīns

Austrālijas vīna darīšanā valda četri giganti: Dienvidu Korporācija  (Southcorp), kurā ir iekļauti  ražotāji, Tādi kā Penfolds, Lindemans, Seppelt; BR L Hardy, Orlando un Wolf Blass. Tie kopā saražo 80% no visa Austrālijā gatavotā vīna.

dienviduaustralija.jpg

Pazīstamākie Austrālijas vīna ražotāji ar Penfolds un Lindemans priekšgalā

Austrālijas vīna darīšanas vēsture aizsākās jau XIX gadsimta pirmajā pusē. 1873. gadā vīnu Hermitage, kas tika ražots  netālu no Melburnas - Viktorijas štatā, starptautiskā žūrija atzina par labāko savā klasē. Francijas pārstāvi bija ļoti pārsteigti par to, ka nezin no kurienes radušais jaunais vīns izrādījās labāks par to, kas bija ražots viņu pārstāvētajā valstī, ka galīgi apmulsuši pameta zāli. Iespējams, ka viņu sarūgtinājums būtu vēl lielāks, ja spētu  nojaust, ka tas bija tikai sākums, jo 1882. gada izstādē, kas norisinājās Bordo, Austrālijas  vīna darītāji saņēma  balvu ” Par labāko vīna kolekciju no ne Bordo rajona”.

Bet dzīvē nekas diemžēl nestāv uz vietas, un teju, teju uzlecoša Austrālijas vīnu slavas zvaigzne neapturami sāka norietēt. Šim gaužām bēdīgajam apstāklim bija vairāki iemesli. Pirmkārt, jau tas, ka austrālieši, pakļaujoties strauji pieaugošajam  pieprasījumam pēc saldiem vīniem, bija spiesti  pievērst vairāk uzmanību stiprinātajiem dzērieniem. Nelielais skaits sauso gan balto, gan sarkano vīnu neko nevarēja mainīt šajā situācijā līdz pat  XX gadsimta 50. gadu vidum.

„Īstā” Austrālijas vīna ražošana un  tapšana atsākās tikai 1951. gadā, kad Maks Šuberts, vīndaris no vīnu ražošanas kompānijas Penfolds , kas atrodas Barosas ielejā (Barossa Valley), sāka ražot bordo stila vīnus no vīnogu šķirnes Shiraz. Savas neilgās vizītes laikā Francijā 1950. gadā Maks Šuberts  nogaršoja sausos sarkanvīnus, kas bija ne tikai absolūti baudāmi, neskatoties uz savu ļoti cienījamo vecumu un 40-50 gadu ilgo atrašanos pudelē, bet tie arī bija  attīstījuši  neparasti sarežģītus un niansēm bagātus aromātus. Tas tiešām bija ļoti neparasti, it īpaši ņemot vērā to, ka  Austrālijā vairumā gadījumu bija pieņemts dzert  jaunus galda vīnus.

bishopBV150.jpg

Glaetzer Bishop Shiraz Barrosa Valley sarkanvīns

Gūstot iespaidus no visa redzētā Bordo, 1951. gadā Šūberts izgatavoja  no eksperimentālas ražas sarkanvīnu, izmantojot kontrolēto fermentāciju un vīna nogatavošanos jaunās mucās. Tai laikā Austrālija bija maz vīnogulāju, kuros  audzētu tipiskas bordo vīnogu šķirnes – Cabernet Sauvignon un Merlot. Joprojām bija daudz tradicionālo šķirņu, it īpaši Shiraz, kas ir ļoti piemērota Austrālijas portvīna ražošanai. Un ,lai gan 1955. gadā Šuberts sava vīna izgatavošanā izmantoja 10% Cabernet Sauvignon, absolūti nogatavojusies Shiraz un ļoti izteikta amerikāņu ozolkoka nots padarīja šo vīnu par unikālu.

Lai arī Austrālijas vīna ražotāji pirmo ražu sagaidīja diezgan naidīgā noskaņojumā, jau 1962. gada šis vīns  saņēma visvairāk balvu no tiem pašiem kritiķiem, kuri līdz tam bija to nopēluši.

1955. gada Penfolds Grange Hermitage, kura sākumcena izlaiduma brīdī bija tikai 3USD, bet jau 1999. gada beigās, atsaucoties uz „Wine Spectator” datiem, tas maksāja 1100USD - tas ne tikai izmainīja šīs valsts vīna ražošanas vēstures gaitu, bet arī kļuva par pirmo, visvairāk kolekcionējamā Austrālijas vīna, komerciālo ražas gadu, kas pierādīja , ka valsts, kas līdz šim bija pazīstama tikai ar saviem deserta vīniem, spēj sasniegt visaugstākos rezultātus arī sausā sarkanā vīna ražošanā. Šis vīns - stiprs, piesātināts ar dūmu un asu aromātu toņiem, piepildīts ar nogatavojušos augu niansēm – ir saņēmis vairāk kā 50 zelta medaļas un atzīts par vienu no izcilākiem gadsimta vīniem…

Tā bija likteņa ironija, ka Penfolds vīndaris Maks Šuberts dodoties uz Franciju  pat nedomāja sasniegt ko jaunu. Viņš vienkārši mēģināja atdarināt Bordo vīnu stilu…

 


Komentāri (2)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Vinomanss
Austrālijas vīni ir pat ļoti labi, vajag tikai attiecīgu atmosfēru un citas lietas, kas vīnu padara elegantu. iesaku nobaudīt vinu no Deen De Bortoli ,2000 Lindemans St.George Cabernet Sauvignon, Penfolds BIN 128 Coonawarra Shiraz vai balto Penfolds Rawsons Retreat Riesling
16.01.2008. plkst. 22:43
Australijas vini nav bauditi
04.11.2007. plkst. 16:55

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 12. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pasaules rekords alkoholisko dzērienu lietošanā pieder Luksemburgai

Pasākumi

Izstāde „Bērns ar eņģeli devās ceļā...”

No 15. aprīļa līdz 16. maijam Latgales Kultūrvēstures muzeja Izstāžu nama Mazajā zālē (Atbrīvošanas alejā 100a, Rēzeknē) skatāma J.Soikāna Ludzas mākslas skolas (JSLMS) audzēkņu...